BOSTON – Do końca szóstego meczu finałów NBA pozostało nieco ponad minutę, trener Celtics Ime Udoka wyciągnął rozruszniki. To znaczyło Jayson Tatum miał minutę, żeby usiąść sam i poczuć ciężar rozczarowania, jaki towarzyszył przegranej.

– To boli – powiedziała Tatum. „Będąc z tą grupą, rzeczy, które przezwyciężyliśmy przez cały sezon, docierają do tego punktu. Po prostu wiedząc, jak bardzo tego chcieliśmy, nie doczekaliśmy się. To okropne uczucie ”.

Mówiąc, opuścił głowę, wpatrując się w stół, za którym siedział.

Kilka minut temu Tatum musiała znosić upokorzenie, oglądając inną drużynę, Golden State, świętować zdobycie mistrzostwa na własnym boisku. Grzecznie pogratulował swoim przeciwnikom, po czym odszedł z pustym wyrazem twarzy. Kiedy fan sięgnął z trybun i złapał ręcznik z jego ramion, Tatum nawet nie zareagował.

Nie był w najlepszej formie podczas finałów, często strzeżony przez Golden State’s Andrzeja Wigginsa. W meczu w klinczu Tatum zdobył tylko 13 punktów z 7 asystami i 3 zbiórkami, popełniając 5 strat. To zwieńczyło trudną serię, w której starał się znaleźć rytm ofensywnie. W wieku 24 lat jest fundamentalny element młodego rdzenia Bostonui to mogła być jego chwila.

1 czerwca, na dzień przed rozpoczęciem finałów, Tatum rozmawiał z mediami i powiedział, że chce być szczery.

„Zdarzało się, że pytałem, czy jestem odpowiednią osobą do prowadzenia takiej grupy”, powiedział. „Wiesz, nigdy nie wątpiłem w siebie, ale kilka chwil po tych stratach i trudniejszych częściach sezonu. Taka jest ludzka natura, by zadać sobie pytanie”.

Powiedział, że ważne jest, aby „zawsze trzymać się tego, w co wierzysz i ufać pracy, którą włożyłeś”.

Potem poszedł dalej.

– Wiesz, nie może wiecznie padać.

Celtics rozpoczęli sezon od złego wyniku, przegrywając dwa pierwsze mecze, a na początku stycznia 19 kolejnych. Miały 18-21 lat i wydawały się być przeznaczone na wczesny sezon poza sezonem. Ale pod wodzą Tatuma odwrócili sytuację. Ryknęli przez drugą połowę sezonu i zdobyli drugie miejsce na Wschodzie.

Postsezon wyglądał na ogromne wyzwanie, ale Celtics Tatuma, najgorętszy zespół w lidze, mógł stanąć na wysokości zadania. W końcu tam nie dotarli.

„Jedną z rzeczy, które zawsze robiono przez cały sezon, było oglądanie wielu różnych relacji i rozgryzanie tego” – powiedział Udoka. „Robił to przez kilka pierwszych serii. Ten był szorstki. Bardzo zgrany zespół, który zrobił kilka rzeczy, aby go ograniczyć, a inni zapłacić.

„Dla niego to po prostu wciąż się rozwija i rozumie, że zobaczysz to do końca swojej kariery. To dopiero początek ”.

Tatum ma już godne uwagi CV. Przez ostatnie trzy sezony był nazywany All-Star NBA. W tym roku został również wybrany do pierwszego zespołu All-NBA. Za swój występ przeciwko Miami Heat w finale Konferencji Wschodniej, Tatum otrzymał finał Konferencji Wschodniej Nagroda dla Najcenniejszego Gracza.

W sezonie zasadniczym zdobywał średnio 26,9 punktów na mecz i tylko 2,9 strat na mecz. Jego obroty były niższe niż większości graczy z lepszymi średnimi wynikami niż on.

Zapytany o to, co Celtics musieli poprawić, Tatum powiedział: „Myślę, że po prostu nasz poziom równowagi czasami w tej serii i poprzednich seriach, łącznie ze mną. Dbanie o piłkę, takie rzeczy.”

Dla Celtics jako całości straty były problemem podczas finałów. Boston przegrał ostatnie trzy mecze serii, popełniając 15 strat w meczu 4, kolejne 18 w meczu 5 i bolesne 22 w meczu 6. Golden State również miał swoje nieostrożne momenty, ale zareagował z wystarczającą opanowaniem, aby odzyskać siły.

„Łatwo jest spojrzeć wstecz i zobaczyć wszystkie rzeczy, które mogłeś zrobić lepiej” – powiedział Tatum. “Próbowaliśmy. Wiem to na pewno ”.

Wyróżnienie przestępstwa Tatum oznaczałoby pominięcie jakiegoś kontekstu w serii, która miała skłonność do obrony. Boston nie mógł zdobyć 100 punktów później Gra 3. Celtics utrzymali Golden State z wynikiem 104,8 punktu na mecz, poniżej średniej 111 punktów na mecz w sezonie zasadniczym.

Tatum był również w stanie wpłynąć na grę bez zdobywania punktów na początku serii. Celtics strzelili 120 punktów w grze 1, ich mecz z najwyższym wynikiem w finale. Tatum dodał tylko 12 punktów. Obrońcy Złotego Stanu niepokoili Tatuma, niezależnie od tego, czy próbował podjechać do kosza, czy strzelać z zewnątrz. Zamiast tego zaczął szukać kolegów z drużyny i miał 13 asyst.

Ale w miarę rozwoju serii Golden State zaczął odbierać mu inne opcje i zmuszać Boston do płacenia za swoje błędy.

W grach od 2 do 5 Tatum zdobywał średnio 26 punktów na mecz, ale miał problemy z wywarciem znaczącego wpływu, szczególnie przy stawkach róż.

To było odejście od wcześniejszych play-offów. Kiedy Celtics zmierzyli się z eliminacją w grze 6 w półfinale Konferencji Wschodniej przeciwko Milwaukee Bucks, Tatum zdobył 46 punktów z 9 zbiórkami i 4 asystami. Strzelił 53,1 procent z boiska w tym meczu.

To był wyczyn, do którego nie mógł zbliżyć się do meczu z Golden State. Zdarzały się nawet chwile podczas finałów, kiedy Tatum wydawał się wahać, czy oddać strzał, gdyby był tam dla niego, decydując się zamiast tego szukać kolegów z drużyny. Walczył też o dojechanie na obręczy.

„Wszyscy moglibyśmy robić rzeczy lepiej” – powiedział Tatum. „Czuję, że mogłem zrobić wiele rzeczy lepiej”.

Tatum doznał kontuzji prawego ramienia podczas finałów Konferencji Wschodniej, ale nie przypisałby swoich zmagań tej kontuzji. Zapytano go, czy będzie potrzebował operacji, i powiedział, że nie sądzi, aby to zrobił.

Raczej przygnębiony po zbliżeniu się tak blisko do zdobycia pierwszego mistrzostwa, Tatum mówił tylko ogólnie o potrzebie poprawy io tym, jak trudna była ta noc.

Jego koledzy z drużyny zaoferowali wsparcie.

„Właśnie go przytuliłem, stary” – powiedział Jaylen Brown z Bostonu. „Wiem, że to był ciężki ostatni mecz. Wiem, oczywiście, że była to gra, którą czuliśmy, jakbyśmy mogli wygrać ”.

Jego trener również miał zachęcające słowa.

„Wzrost, który pokazał jako rozgrywający w tym roku iw niektórych obszarach, myślę, że jest to dla niego kolejny krok” – powiedział Udoka. „Rozumienie tego, dotarcie do miejsca, w którym znajdują się niektórzy weterani, którzy widzieli wszystko i na początku kariery nabrali sił”.

Dodał: „Wysokie IQ, inteligentny facet, który nauczy się z tego i zrozumie. Myślę, że to go popchnie do przodu, zdecydowanie zmotywuje go.”

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.