W finałach NBA w 2022 roku pojawiło się wiele ciekawych historii: blask z Stephen Curry; Jaylena Browna sok i Roberta Williamsa III zastraszanie wewnętrzne; odkupienie Andrzeja Wigginsa i powrót #Siła w liczbach. The największy Historia tych finałów to jednak atak Celtics Jaysona Tatuma — jego forma, funkcja i coraz częściej pękanie, szczególnie w późnych fazach gry.

Celtics wygrali mecz 1 po lawinie z czwartej kwarty —zejść na malutki, rozłożyć podłogę i pogrzebać wojowników z zaporą 3-punktową. Od tego czasu jednak Boston’s w dużej mierze nie był w stanie wygenerować konsekwentnego ofensywy w późnych meczach, nie przewyższając 25 punktów w czwartym kwartale w meczach od 2 do 5 i zdobywając punkty. tylko 95,6 punktów za 100 posiadania piłki w ostatnich czterech ostatnich klatkach—Poziom obraźliwej nieudolności współmierny do w połowie procesu Sixers. Te zmagania popchnęły mistrzów Konferencji Wschodniej na skraj wytrzymałości, gdy wracają do domu na mecz 6 w czwartek, potencjalnie 48 minut przed końcem sezonu.

„Nasze plecy są pod ścianą”, powiedział wielki człowiek Celtics Al Horford powiedział po meczu 5 w poniedziałek. „To jest czas, kiedy patrzymy sobie w oczy i musimy to rozgryźć. Teraz mamy okazję. Muszę to rozgryźć. Nie ma dla nas jutra ”.

Obrona Bostonu, zdecydowanie najlepsza w NBA w sezonie zasadniczym, spisywała się głównie tak, jak reklamowano w rundzie mistrzostw. Z wyjątkiem szturm gry 2 który utrzymał Curry and Co. od spadku 0-2 u siebie, Celtics w dużej mierze trzymają Warriors w tajemnicy, utrzymując ich do tylko 93,9 punktu na 100 zagrań na połowie kortu, według Czyszczenie szkła; to by było w rankingu 21. miejsce w lidze w tym sezonie.

Ta obrona półsytu na pół boiska – tak biegła w wyłączaniu ekranów z piłki, kastracji dzielonych akcji Golden State i cięć tylnych drzwi, zabierania przestrzeni powietrznej i zasadniczo zmuszania Curry’ego do bycia nadludzkim w celu generowania punktów – dała Celtics szansę na wygranie każdego gra z tej serii. Problemem, jak zawsze, była ich zdolność do: trzymać gra na połowie kortu: Boston odwrócił piłkę 17,2 procent jego ofensywnego posiadłości w finale i poddał się 20,6 punktów na mecz z tych kaszluz których oba byłyby bliskie najgorszych notowań w NBA w sezonie zasadniczym.

Szczególnie szkodliwe było upodobanie „K” do obracania piłki na żywo — lizaki, wyrzuty bez planu, zuchwałe próby wbijania igły w ruch uliczny. Golden State chwycił 49 przechwytów w pięciu meczach i strzelił prawie 1,5 punktu za grę atakowanie tych kradzieży, rutynowe przekształcanie błędów Bostonu w lay-upy lub faule remisowe:

Boston zakończył mecz 5 z 18 stratami — pięć przez Browna, po cztery przez Tatum i Marcusa Smarta. Doprowadzili do 22 punktów Warriors i wygranej w Golden State, kontynuując jeden z najbardziej wyraźnych wzorców i najbardziej rażących statystyk w tym postsezonie: Celtics są teraz 1-7, gdy obracają piłkę 16 lub więcej razy w tych play-offach, i 13-2, gdy tego nie robią.

„Trudno nas pokonać, kiedy nie odwrócimy piłki” – Tatum powiedział dziennikarzom po gemie 5. „Oczywiście, łatwo nas pokonać, kiedy odwrócimy piłkę”.

Cóż, może nie łatwoale łatwiejsze – i jeszcze bardziej podatne na ataki, gdy łączą te straty z rodzajem strzałów, które równie dobrze mogłyby liczyć to samo w polu.

Cichsze bóle głowy pojawiają się, gdy Celtic nie trafi na layup’a w pędzie do mety lub skoczka typu „łap i strzel” z rogu, a Golden State może złapać w sidła defensywne odbicie. Dubs szukali okazji, aby odepchnąć te chybienia, szczególnie gdy kilku Celtics jest poniżej linii rzutów wolnych, a balans parkietu Bostonu jest niepewny. Znaleźli tam paydirt, zwłaszcza ostatnio: Golden State średnio 1,12 punktu na posiadanie piłki, które zaczęło się od defensywnego odbicia w grach 4 i 5, zgodnie z Nieprzewidywalnydramatyczny wzrost z pierwsze trzy konkursyi duża pomoc w przechyleniu ofensywnej fali na ich korzyść.

Tego rodzaju gra — fizyczna obrona punktu ataku, punktualna i agresywna pomoc przy koszu, ostre wywroty, wielokrotne próby piłek 50/50, zobowiązanie do zwiększania tempa — jest równie dobrą definicją „siły”. ”, „Ulubiona fraza głównego trenera Warriors, Steve’a Kerra i defensywnego totemu Draymond Green, jak zamierzasz dostać. Golden State wyprowadził to z bramki w meczu 5, a Boston jąkał się w jego obliczu, wychodząc z boiska 2 na 8 z dwoma stratami w pierwszych pięciu minutach, stawiając ich za piłką 8 w pierwszej połowie. widziałem, jak zdobyli upiorne 71,7 punktu na 100 na połowie kortu i pozwolili Golden State zdobyć oszałamiające dwa punkty na grę (zasadniczo gwarantowane wiadro) w okresie przejściowym.

Meandrowanie staje się jeszcze bardziej irytujące, gdy zobaczysz, jak Boston gra tak, jak w trzeciej kwarcie — agresywny, ale opanowany, precyzyjny i rozmieszczony w odpowiednich odstępach, rozbijając poszczególnych obrońców, by załamać wewnętrzną osłonę, a następnie ufając podawaniu i tworząc dla innych. Siedem asyst C w 11 trafieniach w trzeciej kwarcie za 35 punktów, całkowicie, jeśli tylko na krótko, odwróciło grę wraz z ich wykonaniem:

„Kiedy jesteśmy w najlepszej formie, to prosty ruch piłki — myślę, że pokazała to trzecia kwarta” – główny trener Celtics, Ime Udoka. powiedział. „Drive-and-kick był piękny, działał, dając facetom szerokie strzały… To był dla nas problem, oczywiście, czasami w tej serii, szczególnie w ćwiartkach, w których trochę zastaliśmy. Kiedy robimy to dobrze, to działa, dobrze wygląda, dostajemy ujęcia, jakich chcemy. [When] zwalniamy, gramy w tłumie, te przewroty pojawiają się w złej ofensywie.”

Niezdolność Bostonu do przerwania tych cykli – do uporządkowania wszystkiego, uruchomienia zestawu, stworzenia dobrego wyglądu i wymyślenia tłumika, który zatrzymuje bieg, zanim zacznie się toczyć – okazała się kosztowna w ciągu ostatnich kilku gier.

„Faceci, którzy mają piłkę, muszą dokonywać odczytów. To ciężka praca, ale muszą identyfikować rzeczy ”Horford powiedział. „Outlety będą tym, czym są. Obrona będzie tym, czym jest. Chodzi tylko o przedstawienie sztuki. To tak proste.

Golden State, zdecydowanie bardziej doświadczony zespół na tym etapie, skuteczniej utrzymał prostotę. Nawet bez jego uderzenia online, Curry (osiem asyst i tylko jedna strata w 37 minucie) kontrolował grę jako pewien rodzaj stabilnej ręki, która dokładnie wiedziała, jak dobrać dwie do piłki i wykonać następną grę. Piłka płynęła swobodniej; wygląd stał się łatwiejszy.

Przy tak dużym wzroście, jak Smart pokazał się jako główny rozgrywający, i tak bardzo, jak Tatum i Brown rozwinęli się jako facylitatorzy skrzydeł, Celtics nie mieli tak naprawdę takiego poziomu kontroli posiadania przez posiadanie w tej serii. Bez tego puste podróże nawarstwiają się i dają przerzuty; bez tego, jak Brown powiedział po meczu „Rozglądaliśmy się, spodziewając się, że ktoś nas wyciągnie”.

To ma być Tatum, któremu brakuje niecałego miesiąca od otrzymania imienia i nazwiska All-NBA First Team napastnik oraz MVP finałów Konferencji Wschodniejale kto — pomimo prowadzenie Celtics pod względem punktów, zbiórek i asyst na mecz w tej serii— Nie całkiem byłem w stanie zebrać wystarczająco dużo. Sprawcy w dużej mierze: skłonność do przegranych — 18 w tych finałach i 95 w play-offach, większość każdego gracza w dowolnym post-sezonie od 1978 roku— I uporczywą niezdolność do konwersji wewnątrz łuku.

Tatum strzela 19 na 40 (47,5 procent) z 3-punktowego lądu, ale tylko ponure 19 na 62 (30,6 procent) na 2-wskazówki. Udoka czasami ubolewał nad skłonnością swojej gwiazdy do jeżdżenia w celu szukania kontaktu, a nie do zdobywania punktów, co może skutkować brakiem równowagi, biegaczami o niskim procencie, które pozostawiają go w stosie na linii bazowej, zamiast kończyć nad krawędzią i truchtem z powrotem obrona. Potężnie zmagał się również z długością, szybkością i determinacją Wigginsa, który kazał mu strzelać 9 na 29 w łuku, zgodnie z Dane meczowe NBA Advanced Stats.

Kiedy Tatum zdołał pozbyć się Kanadyjczyka, odniósł większe sukcesy, strzelając do mniejszych Jordanów Poole’a i Gary’ego Paytona II oraz atakując Curry’ego w akcji pick-and-roll i izolacji. Jednak przez większość czasu miał naprawdę trudności ze znalezieniem światła dziennego przeciwko obrońcom Golden State, którzy zarówno odgradzali przednią część obręczy, jak i wysyłali dodatkową pomoc za każdym razem, gdy skręca za rogiem:

Po strzeleniu zaledwie 3 na 8 w wybiegu w meczu 5, wliczając w to chybienia we wszystkich trzech próbach wewnętrznych w czwartej kwarcie, Tatum powiedział czuł się zadowolony ze swoich spojrzeń; musi „po prostu zrobić ich więcej”. Dodał, że może to oznaczać mocniejsze wciskanie nóg w jego strzały, ponieważ: „To znaczy, będziesz trochę bardziej zmęczony w czwartej kwarcie niż w pierwszej kwarcie”.

To może być bardziej prawdziwe dla Tatuma na tym etapie sezonu niż dla jakiegokolwiek innego gracza na boisku. On grał 192 minuty więcej w tym sezonie postsezonowym niż jakikolwiek Wojownik, po zajęciu czwartego miejsca w NBA w regulaminowym czasie sądowym; on grał więcej minut play-off niż jakikolwiek inny gracz od czasu LeBrona Jamesa z Big 3 Heati zbliża się do oszałamiającego 3700 łącznie minut od otwarcia. Brown, drugi wiodący strzelec Bostonu, nie poniósł aż tak dużego ciężaru, ale i tak zagrał więcej minut, poza sezonem i łącznie, niż ktokolwiek z listy Golden State.

Zarówno Tatum, jak i Brown grali przez całą drugą połowę, dopóki Kerr i Udoka nie opróżnili ławek na 1:19 przed końcem. 10-ty raz Tatum w zeszłym miesiącu zagrał ponad 40 minut i Dziewiąty Brown. Tego rodzaju obciążenie pracą może objawiać się zarówno brakiem siły skoczków w późnej fazie gry, jak i, co być może bardziej krytyczne, nieoptymalnymi wyborami w nieodpowiednich momentach.

Jest sposób, w jaki zmęczenie może utrudniać koncentrację i jak zmienne 3-punktowe wariancje mogą sprawić, że w mgnieniu oka zaczniesz od 12 chybionych trafień do ośmiu, do sześciu. Jest druga strona angażowania się w polowanie Curry oraz Poole— Przeciąganie rzeczy w dół późno w zegar czasu strzału bagno— I wyzwanie, jakim jest uzyskanie dobrego wyglądu przeciwko obronie kierowanej przez Draymonda, która porusza się z prędkością światła, aby zmniejszyć podłogę podczas każdej podróży. Próba pokonania Warriors w finale nie dotyczy żadnej z tych rzeczy; chodzi o to wszystko razem, wszystko na raz. To ogromny ciężar; to dużo do zniesienia.

Ale tak samo było z Giannisem i wygraną szóstą grą na trasie, podobnie jak Jimmy i grą 7 na drodze, a Celtics wciąż stoją. Kiedy zajdziesz tak daleko, waga jest darem. Ci, którzy mogą to znieść, dostają pierścionki. Ci, którzy nie mogą tylko żałować.