NOWY JORK – To było o tym momencie w 1986 roku, kiedy kierownik Cardinals Whitey Herzog zrobił bolesne ustępstwo w sprawie stanu NL East.

Rzucał ręcznik drużynie, której nienawidził najbardziej.

„Nikt nie złapie Mets ” Herzog powiedział bez ogródek. „Wyścig się skończył”.

Biały Szczur, jak go nazywano, nie próbował zebrać swoich Kardynałów. I na pewno nie podlizywał się Metsom. Uważał ich za aroganckich i lekceważących, zaczynając od góry. Herzog nie miał pożytku z Davey Johnson i banitów w jego klubie.

Ale fakty były faktami. Po pięćdziesięciu meczach Mets byli już uciekającą lokomotywą zmierzającą do mistrzostw świata.

Myślę o tym momencie w historii sportu w Nowym Jorku, ponieważ na Bronksie zaczyna się czuć to samo. The Jankesi ograł promienie, 2-0, We wtorek wieczorem, w intensywnej grze, która wydawała się punktem zwrotnym w wyścigu dywizji.

Tampa Bay to dobry zespół, jeden z zaledwie trzech klubów American League, które mogą legalnie konkurować z Yankees. Mimo to, wszystko, co Rays zrobili we wtorek, Bombers zrobili tylko trochę lepiej.

I tak jak beznadziejność, która ogarnęła Cardinals w połowie lata ’86, zastanawiam się, czy Rays i Blue Jays wreszcie zdają sobie sprawę, że obalenie Yankees stało się zbyt dalekim mostem.

W końcu The Bombers mają dziewięć meczów przewagi nad Toronto, pełne 10 przed Tampa Bay. Z najlepszymi wynikami w głównych ligach, prowadząc praktycznie w każdej kategorii ofensywnej i zapobiegającej ucieczce, Yankees są w tempie podobnym do swoich przodków z 1998 roku. I mają tę samą niesłabnącą pewność siebie tej nocy po nocy, w końcu staną się Twoją własnością – tak jak Mets z 86 roku.

Jedyna różnica? Dzika karta, której nie było w ’86, daje również startującym nadzieję na drugie uderzenie w Yankees w październiku. Więc nie oczekuj, że menedżerowie Kevin Cash i Charlie Montoyo zrezygnują z białej flagi, przynajmniej nie publicznie.

I tam jest jeszcze jedno – i może ostatnie – okno, by sprowadzić Jankesów na lasso i sprowadzić ich z powrotem do stada. Ta okazja jest teraz.

Yankees rozpoczęli 13-meczową rozgrywkę wyłącznie przeciwko Rays, Blue Jays i Astros. Reprezentują ostatnią linię obrony AL przeciwko Bomberom, którzy prowadzą prosto do World Series. Czy Yankees powinni wziąć udział we wszystkich czterech seriach – wygrywając, powiedzmy, 9 z 13 – to kto jeszcze może ich powstrzymać?

Oczywiście ta dyskusja wymaga zwykłych zastrzeżeń i zastrzeżeń. A więc zaczynamy: kontuzje mogą wykoleić każdy klub, w tym Yankees. Aaron sędzia mógłby naciągnąć ścięgno podkolanowe pokrywające te szeroko otwarte akry w polu środkowym. Giancarlo Stantona, który już stracił czas z powodu kontuzji łydki, może w każdej chwili to poprawić.

Nestor Cortes poczuł ukłucie w ramieniu. I Glina Holmes, najbardziej śmiercionośny bliżej na świecie, może nagle stracić ugryzienie na swoim ciężarku mocy. Każdy z tych scenariuszy może spowolnić marsz Jankesów. Tak samo jak harmonogram na dłuższą metę.

Dni wycierania podłogi wilgami, aniołami i tygrysami minęły. Prawie połowa z ostatnich 100 meczów Yankees będzie rozgrywana z Raysem, Jaysem, Astrosem i nagle żyjącym Red Soxem. Więc musimy uwierzyć Yankees na słowo, gdy powiedzą: „Będzie dużo ciężkiego baseballu” w nadchodzących dniach i tygodniach.

Tak opisał to Gerrit Cole po dość ostrych sześciu rundach we wtorek. Nie był w najlepszej formie, ale poprawa w stosunku do ostatniego startu z Bliźniakami – wiesz, że jeden: pięć home runów, trzy godziny na pierwszych siedmiu wyciągach – wystarczyło, aby rozjaśnić nastrój Bombowców.

Cole pozwolił na tylko pięć trafień, żadnego z nich, podczas gdy wybił siedem. Corey Kluber prawie dorównał mu, ale jak powiedzieliśmy, wszystko, co Rays zrobili we wtorek, Yankees zobaczyli i wychowali.

The Bombers grali lepiej w obronie, mądrze prowadzili bazy i po raz kolejny udowodnili, że to nie jest ta sama drużyna Yankees, która nie mogła dorównać Rays w małej piłce przez ostatnie kilka lat.

Ujmijmy to w ten sposób: oba biegi Yankees były niezasłużone, na co pozwoliły 39. i 40. Tampa Bay w tym sezonie. Pomimo swojego organizacyjnego IQ, Rays grają strasznie w obronie. Zajmują 19 miejsce na 30 w głównych zawodach z błędami. Dla kontrastu Yankees są na trzecim miejscu w głównych kategoriach i nie. 2 w AL.

Dlatego tak trudno wyobrazić sobie upadek Yankees. Jest jeszcze wcześnie, ale nie jest za wcześnie, aby zbadać rosnący materiał dowodowy. Werdykt jest już oczywisty: Bombowce stały się maszynami.

Rozważ obecną passę pięciu wygranych. Całkiem dobrze na twarzy. Ale kop trochę głębiej, a dominacja zapiera dech w piersiach. Yankees zdobyli dwucyfrowe punkty w dwóch z tych pięciu zwycięstw. A w trzech innych zdołał utrzymać swoich przeciwników w sumie w jednym biegu. Nic dziwnego, że Yankees mają zdumiewający, najlepszy w klasie MLB mechanizm różnicowy plus 129 biegów.

Ale to nie tylko liczby sprawiają, że Yankees są tak wydajni. To właśnie etos Can Do zdaje się wypływać z ich porów. Są tak samo zarozumiali jak Mets z 86 roku (pomijając szalone imprezy). I w przeciwieństwie do Doca i Darryla, Keitha i Dykstry, Yankees rosną bez nienawiści w lidze.

Właściwie trzymaj tę myśl. Astros przyjadą do miasta na cztery mecze w przyszłym tygodniu. To więcej niż rywalizacja, to wojna rodem z lat 80-tych. Biały Szczur by to pokochał.

Dziękujemy, że zaufałeś nam w dostarczaniu dziennikarstwa, któremu możesz zaufać. Proszę rozważyć wsparcie nas subskrypcją.

Do Boba Klapischa można dojechać pod adresem bklapisch@njadvancemedia.com.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.