Zgodnie z nowymi odkryciami opublikowanymi w czasopiśmie, komunikaty proszczepionkowe mogą być zaskakująco skuteczne, gdy są dostarczane za pośrednictwem humorystycznych memów internetowych Komputery w ludzkich zachowaniach. Seria badań ujawniła, że ​​narażenie na sarkastyczne memy o osobach przeciwko szczepionkom zwiększyło chęć mieszkańców Wielkiej Brytanii do otrzymania szczepionki przeciw COVID-19. Naukowcy sugerują, że humorystyczne memy były w stanie ominąć typowe procesy obronne ludzi, którzy nie chcą szczepienia.

Gdy pojawiła się szczepionka do zwalczania nowego koronawirusa, urzędnicy ds. zdrowia publicznego w krajach zachodnich zmagali się z przekonaniem ludności do zaszczepienia się. Błędne informacje o szczepionkach były powszechne, a urzędnicy zwrócili się do kampanii edukacyjnych wspieranych przez źródła eksperckie, aby przekonać opinię publiczną, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna.

Niestety, takie kampanie edukacyjne mogą przynieść odwrotny skutek, ponieważ ludzie niechętni szczepieniu są skłonni do wiary w spisek i nieufnie odnoszą się do autorytatywnych źródeł. Kampanie informacyjne nie są również zaprojektowane tak, aby rozprzestrzeniać się w mediach społecznościowych i mogą zostać łatwo wyprzedzone przez wiadomości antyszczepionkowe. Zespół badaczy psychologii kierowany przez Shawna N. Geniole zasugerował potrzebę nowszych interwencji, które wykorzystują wiadomości, które można łatwo udostępniać, skalować i jest mało prawdopodobne, aby były postrzegane jako skorumpowane – coś w rodzaju mema internetowego.

„Uważam memy za interesujące, ponieważ mogą się rozprzestrzeniać – i być przetwarzane przez widzów – dość szybko; dlatego wszelkie wiadomości / tekst w memach mogą mieć potencjał do skutecznego przekonywania / informowania innych ”- wyjaśnił Geniole, adiunkt na Uniwersytecie Fraser Valley.

„Ponadto fakt, że są one szybko przetwarzane i rozprzestrzeniane, oznacza również, że mogą dotrzeć do osób, które w innym przypadku nie napotkałyby takich informacji lub nawet próbowałyby ich uniknąć. Na przykład rodzaj humoru w memach, który często umniejsza lub wyśmiewa pewne grupy osób lub ich przekonania, może skłonić niektórych do ponownego przemyślenia swoich poglądów lub zdystansowania się od innych, którzy je wyznają. Czy kontakt z tego typu memami może zmienić czyjeś przekonania lub stopień, w jakim identyfikują się z określonymi grupami? Były to rodzaje pomysłów/pytań, które mnie interesowały, kiedy zaczynaliśmy ten projekt.”

Naukowcy zaprojektowali sześć badań obejmujących łącznie 1584 mieszkańców Wielkiej Brytanii. W każdym z tych badań uczestnicy zostali losowo przypisani do warunków eksperymentalnych lub kontrolnych. Grupa eksperymentalna obejrzała serię ośmiu internetowych memów związanych ze szczepieniami, które zostały zebrane przez naukowców za pomocą wyszukiwarki grafiki Google, a grupa kontrolna oglądała obrazy kontrolne. Podczas gdy memy różniły się nieznacznie w zależności od badania, większość z nich wyrażała sarkazm w stosunku do antyszczepionkowców.

Po obejrzeniu zdjęć uczestnicy zostali zapytani, czy zamierzają zaszczepić się przeciwko COVID-19. Połączona analiza wszystkich sześciu badań wykazała, że ​​narażenie na memy szczepionkowe zwiększa chęć zaszczepienia się uczestników, nawet po uwzględnieniu płci, wieku i orientacji politycznej.

„Niewiele wiadomo o stopniu, w jakim memy mogą zmieniać przekonania lub intencje” – powiedział Geniole dla PsyPost. „Nasze badania dostarczyły wstępnych dowodów na to, że memy o szczepieniach – w szczególności memy, które wspierały szczepienia lub nie wspierały antyszczepionkowców – mogą zwiększyć chęć widza do zaszczepienia. Innymi słowy, nasze badania sugerują, że kontakt z memami w pewnych okolicznościach może w rzeczywistości zmienić przekonania lub intencje”.

W swoim badaniu Geniole i jego zespół przedstawili również pewne wyjaśnienia, dlaczego memy internetowe mogą być szczególnie przekonujące dla uczestników. W przeciwieństwie do tradycyjnych komunikatów dotyczących zdrowia publicznego, memy nie były postrzegane jako pochodzące ze źródeł eksperckich lub naukowych i nie próbowały wyraźnie przeciwdziałać dezinformacji. Zamiast tego były sarkastyczne i zabawne i prawdopodobnie były postrzegane raczej jako rozrywka niż perswazja. Zmniejszyło to reakcję psychologiczną, sprawiając, że uczestnicy wahający się przed szczepieniem rzadziej reagują defensywnie na zagrożenia dla ich przekonań.

Inną możliwością jest to, że satyryczne memy mogły zdelegalizować antyszczepionkowców, powodując, że uczestnicy zdystansowali się od ruchu antyszczepionkowego i związanych z nim przekonań. Podobnie memy mogły wywoływać wrażenie, że antyszczepionkowcy są poza normami i nie są lubiani przez innych, co prowadzi uczestników do chęci dostosowania się do alternatywnej normy zaszczepienia. „W przeciwieństwie do innych komunikatów lub interwencji pro-szczepionkowych, których celem są (błędne) informacje i przekonania na temat szczepionek, memy mogły być skuteczne, po części dlatego, że zamiast tego są skierowane do grup społecznych, które popierają takie przekonania” – wyjaśniają autorzy badania.

Co ciekawe, chociaż efekt był silny, wydawał się słabnąć, gdy szczepionka zbliżała się do wydania. Pierwsze trzy badania przeprowadzono między sierpniem a październikiem 2020 r., przed ogłoszeniem bezpiecznej i skutecznej szczepionki przeciw COVID-19, natomiast kolejne trzy badania odbyły się w listopadzie 2020 r., po ogłoszeniu. Porównując wyniki pierwszych trzech badań z trzema ostatnimi, wpływ ekspozycji na memy na intencję szczepienia był słabszy po ogłoszeniu szczepionki.

„Kiedy ogłoszono pierwszą bezpieczną i skuteczną szczepionkę COVID-19, a dyskusja / opinie na temat szczepień stały się bardziej powszechne (i dzielące), memy nie miały już wpływu na te intencje szczepień” – powiedział Geniole. „Wydaje się zatem, że memy – i ten rodzaj humoru często spotykany w memach – mogą jedynie zmieniać przekonania lub intencje dotyczące tematów lub decyzji, które nie zostały dokładnie rozważone lub rozważone”.

Autorzy badania twierdzą, że przyszłe badania będą potrzebne do zbadania procesów psychologicznych, poprzez które memy internetowe mogą wpływać na postawy i zachowania związane ze szczepionkami. Ważne będzie również sprawdzenie, jak ten efekt może się zmieniać w zależności od czynników kontekstowych, takich jak etapy opracowywania szczepionki.

Badania, “Wstępne dowody na to, że krótkie narażenie na memy internetowe związane ze szczepieniami może wpływać na zamiary zaszczepienia się przeciwko COVID-19”, autorstwa Shawna N. Geniole, Briana M. Birda, Alayny Witzel, Jordana T. McEvoya i Valentiny Proietti.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.