Frederic Gemus wciąż pamięta pierwszy raz, kiedy zagrał oryginał Wojownicze Żółwie Ninja gra zręcznościowa. Było coś w tym doświadczeniu, z dużymi, ekspresyjnymi postaciami i przystępną rozgrywką, co go wciągnęło. „Granie w tę grę było niesamowite, ponieważ było to jak granie w kreskówkę”, mówi mi przez Zoom (z ogromną kolekcją gier retro za nim). „To było tak różne od Nintendo w tamtych czasach”. Kiedy więc Gemus, obecnie projektant w montrealskim studiu Tribute Games, miał okazję pracować nad nowoczesnym podejściem TMNT, to był właściwie projekt marzeń. „To było niesamowite, czego się dowiedziałem” – mówi o tym, że został zaangażowany do projektu.

Wojownicze Żółwie Ninja: Zemsta Shreddera jest już dostępny i pochodzi od kilku sprawdzonych ekspertów w tej dziedzinie. Jest rozwijany przez Tribute, w którym znajdują się programiści, którzy pracowali nad tytułami takimi jak Scott Pilgrim kontra Świat: Gra i kultowy hit TMNT gra na Game Boy Advance i opublikowana przez Dotemu, zespół odpowiedzialny za niesamowite odrodzenie Ulice gniewu. Cel Zemsta Shreddera było tak samo: wziąć najlepsze części klasyki TMNT tytuły i sprawić, by działały dla nowoczesnej publiczności.

W przypadku Gemusa było kilka rzeczy, które wyróżniały te klasyczne gry, co chciał podkreślić w: Zemsta Shreddera. Pierwszym była dostępność. Chociaż gry zręcznościowe wciąż były zaprojektowane tak, aby pochłaniały jak najwięcej twoich kwater – a zatem były dość trudne – nadal były łatwiejsze do zdobycia i grania niż wielu ich rówieśników. Wierzy również, że tempo i projekt poziomów oryginału TMNT Gry miały znacznie więcej wspólnego z grą akcji niż standardowa bijatyka z side-scrollem. „Masz wrogów, którzy wchodzą w różne wzorce, a wszystko polega na bardzo szybkim pozbyciu się ich, aby nie zostać zarośniętym” – wyjaśnia. „To jest coś, co naprawdę chcieliśmy uchwycić w grze”.

Oczywiście, chociaż zespół zastosował podobną filozofię projektowania, był również w stanie wykorzystać nowoczesną technologię. Zemsta Shreddera jest dostępny na PS4, Switch, Xbox i Steam, co jest niewielkim krokiem w porównaniu z 16-bitowymi konsolami i arkadowymi szafkami z lat 90. Co najważniejsze, nadal wygląda cudownie w stylu retro, z piękną i ekspresyjną grafiką pikselową pełną wszelkiego rodzaju fajnych animacji. Szczególnie lubię wrogów klanu Foot ukrywających się w workach na śmieci lub przebierających się za kucharzy przed atakiem. (Brzmi to również dzięki świetnej ścieżce dźwiękowej z Sonic Mania kompozytor Tee Lopes.)

„Lubimy mówić, że uwielbiamy tworzyć gry w sposób, w jaki je pamiętasz, a nie takie, jakie były” — mówi Gemus. Ale twórcy nie byli tak ograniczeni, jeśli chodzi o to, ile mogli umieścić na ekranie, i nie byli zmuszani do robienia rzeczy, takich jak ponowne wykorzystanie animacji lub sprite’ów postaci w celu zaoszczędzenia pamięci. Ponadto byli w stanie dodać całkowicie nowoczesne funkcje, takie jak gra online.

Osiągnięcie równowagi między nowoczesnością a retro było wyzwaniem, które wymagało wielu badań i testów. Ekipa deweloperska zagrała w większość klasyków – nie tylko TMNT gry, ale także inne bijatyki – i wykopali stare wydania Moc Nintendo aby lepiej zrozumieć, jak ułożono poziomy. Tymczasem testowanie było szczególnie trudne. Początkowo z powodu pandemii nie było możliwe, aby testerzy grali razem lokalnie. Ale nawet gdy byli w stanie, chaotyczny charakter trybu wieloosobowego w grze – który obsługuje do sześciu graczy – utrudniał śledzenie rozgrywek. „Czasami ciężko jest przeanalizować, co się dzieje, ponieważ na ekranie dzieje się tak wiele rzeczy”, mówi Gemus.

I chociaż nostalgia jest oczywiście dużą częścią doświadczenia, zarówno w przypadku klasycznych gier, jak i oryginalnego serialu animowanego, Gemus mówi Zemsta Shreddera został zaprojektowany tak, aby nawet nowi gracze mogli go podnieść. „W grze nie ma prawdziwych punktów, w których musisz mieć wiedzę [the original games], “On mówi. „Oczywiście jest dużo pisanek i małe hołdy. Ale tak naprawdę nigdy nie ma żadnych warunków wstępnych, aby móc nadal cieszyć się grą ”.

Zemsta Shreddera ukazuje się w czasie, gdy odradza się przewijanie side-scrollowych bijatyk. To szczególnie świetny czas na bycie fanem żółwi; oprócz Zemsta Shreddera, 13 klasycznych gier również otrzyma pakiet jeszcze w tym roku. A Gemus ma teorię, dlaczego te gry, które niegdyś dominowały w automatach, są tak trwałe.

„Na początku czujesz, że to tylko zacieranie guzików, ale w pewnym momencie zdajesz sobie sprawę, że to bardziej jak taniec” – wyjaśnia. „Jest dużo pozycjonowania, dużo rytmu – to jak taniec. Możesz po prostu tańczyć dla zabawy, ale możesz też zostać profesjonalnym tancerzem i wykonywać wszystkie te niesamowite ruchy ”.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.