iPhone 13 Pro z widocznymi aplikacjami i włączonym wyświetlaczem

Dhruv Bhutani / Urząd Androida

Jeśli chcesz dostosowywanie, pobierz Androida. Kiedyś był to mój argument numer jeden dla przyjaciół i rodziny na rzecz systemu operacyjnego Google. Możesz umieścić aplikacje tam, gdzie chcesz, dodać widżety, jak chcesz, a następnie Materiał Ty otworzył drzwi do tęczy możliwości – dosłownie. Android nadal ma wszystkie te swobody, ale iOS teraz nadrabia zaległości. Apple zaprezentowało mnóstwo nowych opcji dostosowywania w ramach iOS 16 i cieszę się, że w końcu daje Androidowi coś, o co można się martwić.

Potrzebujesz podsumowania? Oto wszystko, co Apple pokazał na WWDC 2022

Miłość do ekranu blokady

iPhone 13 Pro w dłoni pokazujący ekran blokady iOS 16

Dhruv Bhutani / Urząd Androida

Największym roszczeniem Apple do sławy dzięki iOS 16 jest dostosowanie ekranu blokady. Po latach wyglądania jak powyższy ekran blokady, z prostym zegarem i szybkim dostępem do aparatu i latarki, masz teraz mnóstwo mocy w dłoni. Na początek Apple wreszcie pozwala zmienić kolor i styl zegara. Nie do końca przełomowe, ale to krok w kierunku uczynienia iOS własnym.

Część dostosowywania zegara obejmuje kontrolę nad wielowarstwowym efektem fotograficznym. Możesz ustawić temat zdjęcia na ekranie blokady tak, aby pojawiał się przed zegarem, zamiast pozwalać, by czas zasłaniał jego twarz. iOS 16 zawiera nawet galerię ekranu blokady ze wstępnie zaprojektowanymi opcjami, które dostosowują się do tematu w różnych kolorach i stylach.

iOS 16 pokazuje konfigurowalną miłość do ekranu blokady w sposób, którego nie widzieliśmy wcześniej.

Co ważniejsze, iOS 16 oznacza początek widżetów ekranu blokady w systemie iOS. Nie są one najbardziej dogłębne (jeszcze), ale widżety ekranu blokady to nowe twierdzenie o sławie, że Android już nie pasuje. Obecnie widżety Apple obejmują pogodę, dostęp do kalendarza, nadchodzące alarmy, pierścienie aktywności i kilka innych. Wczesne wersje widżetów ekranu blokady obsługiwane przez Androida i nadal można je uzyskać w niektórych skórkach, takich jak Jeden interfejs użytkownika Samsungale nie jest to domyślna funkcja Androida.

Materiał Wprowadziłeś wiele dostosowań dla Androida, ale wydawało się, że pomijasz ekran blokady. Możesz koordynować kolorami swój zegar, ale to wszystko. Z drugiej strony iOS 16 pozwala przełączać się między ekranami blokady, aby dopasować różne pory dnia. Możesz skonfigurować ekran blokady do pracy, jeden do siłowni i jeden do domu, jeśli to konieczne. To nie wystarczy, możesz także korzystać z dynamicznych ekranów blokady, które odzwierciedlają pogodę na zewnątrz lub sprawdzać fazy księżyca w czasie rzeczywistym.

Ucz się więcej: Oto funkcje Androida 13, o których warto wiedzieć

Google nadal steruje ekranem głównym

Ekran Apple iPhone 13 Pro Max z aplikacjami i widżetami

Rita El Khoury / Android Authority

Pomimo postępów Apple na ekranie blokady, Google nadal ma przewagę podczas odblokowywania telefonu. Widżety obsługiwane przez Androida przez lata, zanim iOS je przywrócił, a jeśli chodzi o Material You, wciąż jest znacznie więcej wolności. Możesz zmieniać kształt i rozmiar wybranych widżetów Androida – Zdjęcia Google to świetny przykład – podczas gdy Apple jest w prostokącie. Prostokąty są świetne, ale każdy gracz Tetris powie, że istnieje tylko tyle sposobów na połączenie czworobocznych kształtów.

Prostokąty Apple są świetne, ale każdy gracz Tetrisa powie, że jest tylko tyle sposobów na połączenie czworobocznych kształtów.

Podczas gdy Apple może mieć spójne kształty, opcje Material You Androida przypominają imprezę z dobrze wykonanym motywem. Opcjonalne palety kolorów przechwytują własne aplikacje i widżety Google i zapewniają, że wszystkie są ubrane w ten sam kolor. Nie możemy pominąć faktu, że nie ma dopasowywania kolorów widżetów innych firm, ale znacznie łatwiej jest uzyskać przejrzysty, uproszczony wygląd w najnowszych wersjach Androida.

Zobacz też: Najlepsze aplikacje Material You do wypróbowania na telefonie z Androidem

Porównywanie iOS do klauna Pennywise wydaje się prawie niewłaściwe, ale nadal pasuje do tego pod pewnymi względami. Aplikacje nadal unoszą się na górze ekranu głównego systemu iOS i prawie nic nie możesz zrobić, aby je usunąć. Siła przyjaźni nie pomaga, podobnie jak przezwyciężanie lęków. Zamiast tego musisz dociążyć swoje aplikacje za pomocą widżetów. Nie ma innego wyjścia. W zależności od rozmiaru ekranu może to wymagać trzech widżetów o podwójnej wysokości, aby Twoje aplikacje były w zasięgu kciuka.

Nie zwracaj uwagi na iPada w rogu

Ekran główny iPada Mini iPadOS 15 z aplikacjami iOS 16

Nick Fernandez / Android Authority

Mimo całej zasługi, jaką chcemy dać iOS 16, jest to jedno rażące pominięcie wielkości tabletu. Wszystkie wymienione przez nas funkcje dostosowywania pojawią się na iOS i tylko na iOS. Jasne, iOS i iPadOS w tym momencie mają być dwoma oddzielnymi systemami operacyjnymi. Mimo to wydaje się, że większe wyświetlacze byłyby doskonałą okazją do jeszcze lepszego wykorzystania możliwości dostosowywania przez Apple.

Android różni się od smartfonów po tablety, ale Material You jest powszechny. Powinno stać się jeszcze bardziej wszechobecne, zanim tablet Pixel pojawi się w przyszłym roku. Jest także Android 12L do przemyślenia — wersja Androida wielkości tabletu zoptymalizowana do płynnego działania na większych ekranach. Skaluje wszystko, od ekranu blokady po ekran główny, a nawet obszar powiadomień, a wszystko to ze zdrową przyprawą Material You na wierzchu.

Aktualizacje Apple iOS 16 mają w sobie jedną potężną dziurę wielkości iPada.

Jeśli chodzi o iPadOS, w końcu doczekał się odpowiedniego widżetu pogodowego. Dla tych z was, którzy śledzą w domu, minęło 15 lat od wprowadzenia iPada, aby uzyskać odpowiednie wsparcie pogodowe. Wciąż jest to kropla w morzu, jeśli chodzi o to, czego brakuje iPadowi. Jego większy wyświetlacz praktycznie błaga o widżety ekranu blokady i musi iść dalej, aby nadążyć za innowacjami Apple na iOS.

Jak reaguje Android?

Przedni ekran blokady Google Pixel 6 Pro pokazujący zegar

Rita El Khoury / Android Authority

Nikt nie lubi, gdy ktoś nadeptuje mu palce u stóp, ale dokładnie to robi Apple z Google. Teraz jedynym sposobem, w jaki Google może chronić swoje tak zwane palce u nóg, jest zrobienie jeszcze kilku kroków do przodu. Musi pasować do miłości do ekranu blokady Apple lub pójść jeszcze dalej.

Na szczęście nie brakuje plotek sugerujących, jak mogą wyglądać kolejne opcje dostosowywania Google. Słyszeliśmy o dostosowywanych zegarach na ekranie blokady w ramach Androida 13, choć wydaje się, że jest to proste przełączanie między zegarem jednowierszowym a dwuwierszowym. Tak, możesz już zmieniać swój zegar tak bardzo, jak chcesz, na niektórych urządzeniach – takich jak Samsung – ale tej funkcji nie ma w ofercie Pixel firmy Google.

Google nie jest dla wszystkich: Materiał Jednokolorowe motywy z pewnością się nie powiedzą

Nie ma też powodu, aby Google zatrzymywał się na zegarze. Już uwielbia budować albumy w Zdjęcia Google, zwłaszcza na podstawie twarzy Twojej rodziny i przyjaciół. Dlaczego nie zintegrować tych albumów z tapetami, aby w dowolnym momencie uzyskać świeże, skoordynowane kolorystycznie ujęcie z wybranego albumu? Być może będziesz musiał się upewnić, że nie ma nic zbyt pyskatego, jeśli pozwolisz Google zająć się tasowaniem.

Jeśli Google chce wyrównać ekran blokady, spraw, aby kontekstowe W skrócie stało się rzeczywistością.

Jeszcze jeden pomysł, jeśli Google chce zmierzyć się z Apple, to wskrzeszenie koncepcja kontekstowego ekranu blokady. Widzieliśmy, jak wyglądałby supermocny widżet At A Glance w lutym i pozwala widżetom ekranu blokady na walkę ze swoimi pieniędzmi. Zasadniczo monitoruje Twoją lokalizację i inne czynniki, aby inteligentnie sugerować karty, których możesz potrzebować. Gdybyś był na stacji kolejowej, otworzyłoby to popularne trasy lub karty metra. Jeśli właśnie podłączyłeś parę słuchawek, At A Glance zawiera niektóre z Twoich najpopularniejszych list odtwarzania. Może nie jest to zmieniający kolor ekran blokady, ale z pewnością byłby mocniejszy.

Android pozostaje królem konfigurowalnej wolności. Nadal daje moc w Twoich rękach w całej grupie smartfonów i tabletów. Trudno jednak argumentować, że Google ma przewagę nad ekranem blokady. Apple dokłada wszelkich starań, aby iOS 16 wydawał się najbardziej osobistą wersją do tej pory i może nękać niedźwiedzia. Teraz po prostu czekamy i zobaczymy, z jakim ugryzieniem Google może odpowiedzieć.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.