Na WWDC 2022 otwierające przemówienie w zeszłym tygodniu, Apple udostępnił nowe funkcje w iMessage w iOS 16. Jedną z najważniejszych cech jest możliwość: edytować oraz “odesłać„Wiadomości IM na Twoim iPhonie po ich wysłaniu. Wraz z tym pojawiają się pytania dotyczące potencjalnych zagrożeń dla ofiar molestowania seksualnego i napaści.

W list udostępniony z 9to5Mac, Adwokat Michelle Simpson Tuegel wezwał CEO Apple Tima Cooka do ponownego przemyślenia aspektów aktualizacji iMessage. Możliwość edytowania i usuwania wiadomości nie jest nową koncepcją, ponieważ inne platformy komunikacyjne mają taką opcję. Ponieważ jednak iMessage jest domyślną platformą do przesyłania wiadomości iPhone’a, Simpson Tuegel stwierdził, że usługa ta odgrywa kluczową rolę w sposobie komunikowania się użytkowników.

Jako rzecznik ofiar molestowania seksualnego i napaści na tle seksualnym, ta nowa funkcja – w szczególności znaczna ilość czasu, jaką można poświęcić na edytowanie lub usuwanie wiadomości – narazi ofiary przemocy na dodatkowe nękanie i zastraszanie, ponieważ sprawca będzie z nich korzystał
narzędzia do wysyłania szkodliwych treści, wiedząc, że mogą zniszczyć dowody ich niewłaściwego postępowania.

„przycisk

Sprawcy edytują dowody iMessage wysłane do ofiar

Dzięki nowej aktualizacji iMessage użytkownicy iPhone’a będą mieli do 15 minut po wysłaniu wiadomości na edycję lub usunięcie. Simpson Tuegel podaje przykład, w jaki sposób sprawca może wysłać ofierze niebezpieczne treści, a następnie edytować w ciągu tych 15 minut, aby ukryć nadużycia. Należy również pamiętać, że w ciągu tych 15 minut nadawca może wielokrotnie edytować wiadomość. Opowiada również, że niesprawiedliwe jest poleganie na ofiarach, które zrzuty ekranu z tych wiadomości w określonym czasie.

Nierzadko zdarza się, że sprawcy w tego typu sytuacjach zaprzeczają, że w ogóle wysłali obraźliwe wiadomości, wykorzystując traumę swojej ofiary do „gazowania” ich, aby nie wierzyli, że byli ofiarami.

Ponieważ iOS 16 nie zostanie wprowadzony do jesieni, Apple ma czas na wprowadzenie niezbędnych zmian. Adwokat wskazuje natychmiastowe rozwiązania, które Apple może zrobić, aby pomóc ofiarom i zmniejszyć szkody, jakie można wyrządzić dzięki opcjom edycji i usuwania iMessage.

Skróć czas edycji lub usunięcia wiadomości iMessages

Simpson Tuegel poprosił Apple o zmianę ram czasowych na edycję i usunięcie z 15 minut na dwie minuty. Sprawcy są bardziej skłonni do uświadomienia sobie, że są narażeni na większe ryzyko, jeśli ich wiadomości stają się nieedytowalne w krótszym czasie. Dodatkowo, krótsze okno czasowe wprowadzi większe wątpliwości do umysłu napastnika, czy będzie w stanie usunąć. 15 minut to dość dużo czasu, aby móc edytować i usuwać wiadomości; przeciętny użytkownik powinien potrzebować znacznie mniej czasu na uświadomienie sobie błędu.

List wzywa Apple do powiadomienia odbiorcy, jeśli nadawca zmodyfikuje lub usunie wiadomość. Jednak dzięki testom wiemy, że powiadamia odbiorcę. 9to5Mac zapoznał się z aktualizacją i stwierdził, że użytkownicy są powiadamiani, gdy nadawca edytuje lub cofa wysłanie wiadomości. Jednak nie wiedzą, jaka była wiadomość przed edycją lub usunięciem. Ponadto istnieją ograniczenia dotyczące tej funkcji, ponieważ odbiorcy, którzy nie korzystają z systemu iOS 16, nadal będą widzieć oryginalną wiadomość.

„przycisk

Zezwalaj użytkownikom na rezygnację z funkcji edycji/usuwania

Ponieważ Apple pozwala użytkownikom na rezygnację z potwierdzeń odczytu, Simpson Tuegel twierdzi, że powinno pozwolić użytkownikom na rezygnację z edycji / usunięcia. Ponadto Apple może zapytać użytkowników, czy chcą, aby otrzymywane przez nich wiadomości były edytowane lub usuwane przez nadawcę. Jeśli użytkownik zdecyduje się zrezygnować, nie będzie mógł edytować ani usuwać swoich wiadomości.

Dostęp do usuniętych wiadomości iMessages

iOS 16 zapewnia również Funkcja „Ostatnio usunięte” w iMessage. Dzięki temu użytkownicy mogą przeglądać usunięte wiadomości przez maksymalnie 30 dni. Po 30 dniach wiadomości zostaną automatycznie usunięte i znikną na zawsze. Możesz samodzielnie wejść i ręcznie usunąć wiadomości przed upływem 30-dniowego okresu.

Apple ma dobre intencje

Oprócz możliwości edytowania i usuwania wiadomości iMessages, iOS 16 oferuje również nową funkcję ochrony ofiar o nazwie Sprawdzenie bezpieczeństwa. To ustawienie iPhone’a służy do ochrony ofiar nadużyć. W razie niebezpieczeństwa funkcja Safety Check pozwala użytkownikom szybko wyłączyć dostęp innych do swoich informacji na ich iPhone’ach. Zawiera przycisk resetowania awaryjnego, aby natychmiast zresetować dostęp dla wszystkich osób i aplikacji. Ta funkcja umożliwia użytkownikom łatwe zerwanie więzi z partnerem, z którym wcześniej dzielili się swoimi informacjami.

List kończy się następującymi słowami:

Apple jest liderem w branży technologicznej, a wprowadzenie nowych funkcji iMessage daje firmie możliwość dawania przykładu i wpływania na to, jak inne platformy komunikacyjne powinny chronić swoich użytkowników przed nękaniem i nadużyciami. Chociaż nie wierzę, że Apple celowo stara się wyrządzić jakąkolwiek szkodę, ogłaszając swoją nową funkcję iMessage, mam nadzieję, że poważnie potraktujesz te obawy, aby zapewnić poszanowanie i uwzględnienie praw ofiar i osób, które przeżyły.

Więcej o iMessage w iOS 16:

FTC: Używamy automatycznych linków partnerskich do zarabiania pieniędzy. Więcej.


Sprawdź 9to5Mac na YouTube, aby uzyskać więcej informacji o Apple:

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.