Na początku tego miesiąca odbyła się premiera HP Dev One jako interesującą współpracę pomiędzy HP i System76 w celu stworzenia laptopa zoptymalizowanego dla programistów Linuksa z systemem operacyjnym System76 opartym na Ubuntu Pop!_OS. Jest to bardzo interesujący laptop i dobrze przemyślany do użytku z Linuksem z procesorem AMD Ryzen 7 PRO 5850U SoC i zintegrowaną grafiką Radeon, aby zaspokoić preferencje wielu programistów Linuksa preferujących stos sterowników w pełni open source. Dzięki produkcji HP na dużą skalę, jest to również konkurencyjny cenowo laptop z Linuksem w porównaniu z wieloma laptopami z Linuksem od mniejszych dostawców, które są oparte na Clevo lub innych konstrukcjach laptopów typu white box.

HP Dev One nie jest pierwszym wejściem HP do przestrzeni laptopów z Linuksem, ale w przeszłości oferował systemy takie jak HP ZBook Studio G7 który był fabrycznie zainstalowany w systemie Ubuntu Linux. Oni nie tylko wstępnie ładowali Ubuntu, ale mieli doświadczenie z wysyłka różnych wstępnie załadowanych programów do nauki danych od bibliotek uczenia maszynowego po różne narzędzia programistyczne i nie tylko. W ostatnim testowanym przeze mnie HP ZBooku firma HP dostarczyła ponad 40 GB „dodatków” wyselekcjonowanego oprogramowania typu open source do swojego obrazu stockowego.

Dzięki wysiłkom Z by HP Data Science Software była to głównie instalacja Ubuntu z pewnymi kosmetycznymi zmianami. Biorąc pod uwagę skupienie się na nauce o danych, nie powinno dziwić, że ich wcześniejsze urządzenia z systemem Linux były wyposażone w procesory Intela z dyskretną grafiką NVIDIA skoncentrowaną na CUDA, RAPIDS i innych pakietach oprogramowania NVIDIA. Wraz z HP Dev One zrobili dość zaskakujący zwrot, współpracując z System76 i wykorzystując Pop!_OS jako laptop z Linuksem zorientowany na programistę/entuzjastę. Są również skierowane do programistów jako całości, a zatem nie mają też dużej kolekcji wyselekcjonowanych pakietów oprogramowania … Co jest dla mnie w porządku, przynajmniej biorąc pod uwagę, że większość pakietów jest dostępna tylko o jedno polecenie dzięki instalacji z pakietów APT / Debian lub Flatpaks z Flathubem.

HP Dev One wyceniony na 1099 USD za ten laptop oparty wyłącznie na AMD z Linuksem, naprawdę trafia w niezłą cenę również dla szerszego spektrum programistów, zamiast próbować kierować reklamy tylko do najlepszych programistów Linuksa w podwyższonej cenie, pokonując ceny dzięki skali HP w porównaniu z laptopami z białymi pudełkami, które tradycyjnie oferują mniejsi dostawcy skupieni na Linuksie, i nie jest zbyt tania na podzespołach, które sprawiają, że jest to żałośnie słaba maszyna dla programistów.

Za 1099 USD HP Dev One jest napędzany 8-rdzeniowym / 16-wątkowym procesorem AMD Ryzen 7 PRO 5850U z grafiką Radeon Vega, 16 GB pamięci DDR4-3200, 1 TB NVMe M.2 2280 SSD i 1080p 14-calowy wyświetlacz 1000 nitów. Specyfikacje są świetne, a Ryzen 7 PRO 5850U SoC to wspaniały wybór dla tego laptopa ze średniej i wyższej półki, przeznaczonego dla programistów. Jedynym niefortunnym obszarem jest posiadanie 16 GB pamięci RAM jako jedynej opcji, ale można ją zaktualizować do maksymalnie 64 GB systemowej pamięci RAM. Posiadanie 32 GB byłoby słodkim miejscem, ale na razie przynajmniej HP przydzielił tylko jedną jednostkę SKU z 16 GB pamięci RAM i polega na tym, że użytkownicy sami uaktualnią pamięć w razie potrzeby.

Chociaż jest to tylko jeden egzemplarz SKU laptopa, przy zakupie HP Dev One oferuje akcesoria, takie jak mysz bezprzewodowa HP 935 Creator i System76 Uruchom konfigurowalną klawiaturę. Zarówno klawiatura System76, jak i mysz HP zostały uwzględnione jako część naszego zestawu testowego HP Dev One, dostarczonego uprzejmie przez System76 i HP.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.