42-letnia Jackie Sawicky przeglądała Facebooka pod koniec kwietnia, kiedy zobaczyła film o niespodziewanym ogłoszeniu rozwoju gospodarczego miasta Corsicana. Zaintrygowana kliknęła, żeby obejrzeć.

Dowiedziała się, że Riot Blockchain z siedzibą w Castle Rock w Kalifornii, jedna z największych firm wydobywczych Bitcoin na świecie, buduje ogromny obiekt do wydobywania kryptowalut na 265-hektarowej nieruchomości w społeczności hrabstwa Navarro liczącej około 50 000 mieszkańców. Znajduje się w pobliżu końca linii przesyłowej wysokiego napięcia – znanej jako przełącznik – która będzie dostarczać energię elektryczną potrzebną do wydobywania waluty cyfrowej.

– Miałeś dwa bardzo cenne zasoby – powiedział Chad Harris, dyrektor handlowy w Riot. „Miałeś przełącznik Navarro i miałeś wodę”.

Po ukończeniu obiekt będzie miał maksymalną moc 1 gigawata, wystarczającą ilość energii elektrycznej do zasilenia 300 000 do 1 miliona domów w USA. To o ponad 30% więcej niż moc Riot w istniejącym obiekcie w Rockdale oddalonym o około dwie godziny drogi.

„Dwadzieścia siedem miesięcy temu przeczytałem artykuł w magazynie, który zaprowadził mnie do Rockdale w Teksasie, a zespół czterech osób zebrał pieniądze i zbudował największą kopalnię bitcoinów w Ameryce Północnej” – powiedział. „A dzisiaj ten zespół ludzi liczy ponad 440 osób i przyjeżdżamy na Korsykanę, aby zbudować największy na świecie”.

Gdy film zapowiadający się skończył, 42-letni Sawicky, samozwańczy ekolog, natychmiast zaczął organizować sprzeciw wobec projektu poprzez Strona na Facebooku zwanych „zatroskanymi obywatelami hrabstwa Navarro”, które liczy ponad 500 członków. Założyła również change.org Petycjazatytułowany „NIE dla Riot Bitcoin Mine w hrabstwie Navarro”, który ma 632 podpisy z celem 1000.

„Ogłosili to, jakby to było coś, za co powinniśmy być wdzięczni” – powiedział Sawicky.

Organizacja oddolna twierdzi, że nie chce obciążać obiektu swoją i tak już delikatną infrastrukturą. Według niedawnego wydobycia bitcoinów jest energochłonne i „uwalnia tanią energię, aby przynieść zysk”. raport globalnej firmy doradczej Opportune LLP z siedzibą w Houston.

„Wykorzystują nasze zasoby, a co my otrzymujemy w zamian?” powiedział Sawicky, który uważa kryptowaluty za schemat Ponzi. „Nie możemy iść do sklepu i niczego od nich kupić”.

Grupa walczy przeciwko państwu, które wprowadziło powitalną matę dla górników kryptowalut, zachęcając ich do wprowadzenia się i skorzystania z tanich stawek energii. Rządowy Greg Abbott współpracuje z grupą lobbingową Texas Blockchain Council uczynienie państwa bardziej atrakcyjnym dla górników. W lutym tweetował, „The Lone Star State ma szansę zostać światowym liderem w dziedzinie blockchain i kryptowalut”. Inne stany, w tym Nowy Jork, nałożyły moratorium na pozwolenia na wydobywanie kryptowalut.

Riot, który w zeszłym roku wygenerował 213 milionów dolarów przychodu, twierdzi, że jego działanie przyniesie hrabstwu 1 miliard dolarów wpływu na gospodarkę w ciągu 10 lat.

Pierwsza faza projektu stworzy 270 bezpośrednich miejsc pracy w celu wzniesienia czterech budynków o powierzchni 100 000 stóp kwadratowych na terenie posiadłości, około 10 mil na południe od Korsykany, w pobliżu FM709. Riot nie będzie wiedział, czy będzie potrzebować dodatkowych pracowników, dopóki nie zakończy ostatecznego procesu planowania, powiedziała rzeczniczka Riot Trystine Payfer.

Firma spodziewa się, że witryna będzie dostępna online, choć nie w pełni, w lipcu 2023 r. Riot nadal negocjuje ulgi podatkowe, co uzyskała również witryna Rockdale. Riot nie ujawnił przybliżonej kwoty podatków, które zamierza zapłacić. Firma planuje podzielić się danymi o wpływie na gospodarkę, powiedział Payfer.

„99,9% ludzi jest zachwyconych” – powiedział Harris.

Jackie Sawicky mówi, gdy tylko usłyszała o przybyciu obiektu Riot Blockchain do ...
Jackie Sawicky mówi, że gdy tylko usłyszała o obiekcie Riot Blockchain przybywającym na Korsykanę, zaczęła organizować oddolną organizację, aby temu zaprotestować. (Rebecca Ślęzak / Fotograf sztabowy)

Kontrowersyjny projekt

Górnicy uciekają do Teksasu z powodu zderegulowanej sieci i polityki wsparcia stanu.

Payfer odmówił podania, ile wody i energii zużywa zakład Riot w Rockdale i powiedział, że nie sfinalizował prognoz dotyczących wykorzystania w witrynie Corsicana. Kiedy Poranne wiadomości z Dallas poproszona o dane na temat Riot ze stanowej sieci energetycznej, rzeczniczka Electric Reliability Council of Texas Trudi Webster powiedziała, że ​​ERCOT nie komentuje konkretnych operatorów.

Przeciwnicy twierdzą, że ogłoszenie to jest szczególnie kiepskie, biorąc pod uwagę, że hrabstwo Navarro jest w suszy, a obiekty Riot używają wody do chłodzenia sprzętu. A strona rządu stanowego pokazuje, że 100% mieszkańców hrabstwa odczuwa skutki 27-go najbardziej suchego ze 128 lat w historii.

Stacja radiowa KRVF-FM 106,9 Ranczo na Korsyce opublikowała informacje o planie wydobycia bitcoinów na swoim Strona na Facebooku i otrzymałem głównie sceptyczne komentarze, w tym: „Ile marnują nasze cenne zasoby wody?”

Jeden z komentatorów przyznał się do negatywnych komentarzy, mówiąc: „To zabawne, jak ludzie szaleją i stają się ekspertami za każdym razem, gdy coś nowego pojawia się w mieście”.

Harris powiedział Wiadomości że Riot zaczął rozmawiać z właścicielem ziemskim na terenie Corsicana zeszłej jesieni. Właścicielowi spodobał się pomysł sprzedaży swojej ziemi firmie, która mogłaby dodać miejsca pracy do społeczności, powiedział Harris. Na ogłoszeniu, Harris powiedział, że wynagrodzenie będzie wynosić od około 15 do 35 dolarów za godzinę, oprócz stanowisk płatnych. Zauważył również, że zakład w Rockdale, który zatrudnia około 225 pełnoetatowych pracowników i 400 pełnoetatowych kontrahentów, ma 10 milionów dolarów wynagrodzenia.

„Wiele osób nie rozumie kryptowalut, ale wszyscy znają pracę i dochody z podatku od sprzedaży” – powiedział Harris, który planuje przenieść się do społeczności.

Sawicky powiedziała, że ​​jej zdaniem firmy kryptograficzne wykorzystują ogólne zamieszanie związane z wciąż nową branżą.

„Za każdym razem, gdy jestem publicznie, pytam ludzi, czy słyszeli o obiekcie Riot i zazwyczaj mówią coś w stylu„ Słyszałem o tym, ale tego nie rozumiem ”- powiedziała.

Czy rachunki wzrosną?

Uniwersytet Kalifornijski w 2021 r. Berkeley Badanie oparte na północnej części stanu Nowy Jork wykazało, że wydobycie podniosło miesięczne rachunki za energię elektryczną o około 8 USD dla osób fizycznych i 12 USD dla małych firm. Ale radna miasta Corsicana, Susan Hale, powiedziała, że ​​nie sądzi, aby tak się stało na Korsyce z powodu wyjątkowego rynku usług użyteczności publicznej w Teksasie.

Lee Bratcher, szef Texas Blockchain Council, powiedział, że nie sądzi, aby jakakolwiek firma zajmująca się wydobyciem kryptowalut mogła zagwarantować, że nie podniesie nieznacznie cen energii elektrycznej. Powiedział, że istnieją trzy możliwości: Obiekt może spowodować, że ceny społeczności spadną, pozostaną takie same lub nieznacznie wzrosną.

— Domyślam się, że pozostają takie same — powiedział Bratcher.

Podobnie rzecznik Komisji ds. Użyteczności Publicznej w Teksasie, Mike Hoke, powiedział, że na stawki za energię elektryczną mają wpływ czynniki ogólnostanowe lub regionalne, co oznacza, że ​​duży użytkownik energii elektrycznej na ulicy, taki jak Riot Blockchain, nie wpłynąłby bezpośrednio na lokalne stawki za energię elektryczną.

Górnicy kryptowalut twierdzą, że mogą pomóc zrównoważyć podaż i popyt w sieci, ponieważ pobierają tyle energii, ile mogą uzyskać poza godzinami szczytu. A kiedy sieć nie może sobie z nimi poradzić w godzinach szczytu, wylogowują się i sprzedają swoją energię z powrotem do sieci, aby zarabiać pieniądze i utrzymać zasilanie dla właścicieli domów i firm. W lutym Harris rozmawiał z Wiadomości o dobrowolnym zamknięciu strony Rockdale przed teksańską zimową burzą.

Ewentualny wzrost cen zauważony w takim miejscu jak Rockdale w tym roku może wynikać z innych czynników. Ceny energii poszybowały w górę w całym stanie, ponieważ ceny gazu ziemnego poszybowały w górę. Rachunki za prąd są ponad 70% wyższa niż rok temu dla klientów indywidualnych w Teksasie.

Jednak ERCOT zdaje sobie sprawę, że zbyt wielu górników kryptowalut może odczuwać w sieci, i podjęła działania w celu ograniczenia prędkości, z jaką wchodzą do sieci. W marcu to ustanowił proces przejściowy, który wymaga przedłożenia badań wpływu, zanim górnicy uzyskają pozwolenie na podłączenie do sieci. Wybrano również grupę zadaniową, która ma opracować bardziej trwały zestaw standardów dla projektów górniczych w Teksasie.

„Podczas gdy historycznie zajęło to około dwóch lat, aby działania związane z żądaniem połączenia międzysystemowego o dużym obciążeniu doszły do ​​skutku, projekty kopania kryptowalut często zaczynają działać w mniej niż rok”, zgodnie z raport z kancelarii prawnej Vinson and Elkins LLP z siedzibą w Houston.

Mieszkańcy Corsicany martwią się również o rachunki za wodę. Jedno z miejskich źródeł wody, Jezioro Halbert, niedawno przeszedł ekspansję, co sprawia, że ​​niektórzy zastanawiają się, czy było to przygotowanie do Riot i czy będą musieli zapłacić rachunek. Jednak miasto twierdzi, że Riot będzie pobierał wodę z jeziora Navarro Mills, które jest wypełnione w 97,1%, a nie z jeziora Halbert, które jest pełne w 88%. Podczas spotkania poświęconego rozwojowi gospodarczemu, które odbyło się 7 czerwca, urzędnicy miasta Corsicana powiedzieli, że wody wystarczy dla Riot, bez konieczności ulepszania systemu.

Obiekty Riot Blockchain w Rockdale w lutym.  3, 2022, burza.
Obiekty Riot Blockchain w Rockdale w lutym. 3, 2022, burza.

Czy obywatele mają coś do powiedzenia?

Spotkanie poświęcone rozwojowi gospodarczemu, które odbyło się 7 czerwca, zakończyło się, gdy jeden z członków społeczeństwa wstał, by powiedzieć: „Potrzebujemy forum publicznego i musimy głosować na ten projekt!”

Sawicky i inni członkowie jej organizacji oddolnej twierdzą, że projekt był rozważany za zamkniętymi drzwiami i powinien zostać poddany głosowaniu przez społeczność ze względu na bliskość domów. Powiedziała, że ​​porównywanie stanowiska Corsicana, które znajduje się w środku dzielnicy, z tym w Rockdale, które ma niewielką populację około 5300, jest jak porównywanie jabłek z pomarańczami.

Jeden sąsiad zakładu Corsicana, Carla Steele, opublikowane na Facebooku że „nieugięcie” sprzeciwia się projektowi.

„Mieszkam na wsi nie bez powodu” – napisała. „Wychowałem moją rodzinę tutaj, na ziemi, która była w naszej rodzinie od pokoleń. Zajmujemy się hodowlą zwierząt gospodarskich i upraw. Żyjemy z ziemi i dla niej. Chcę, aby moje wnuki mogły cieszyć się rodzinną ziemią tak samo, jak te, które były przed nimi ”.

Jedyną rzeczą, o którą nie powinni się martwić sąsiedzi po wybudowaniu obiektu, jest hałas. Riot używa wciągającego systemu chłodzenia, w którym jego komputery żyją w substancji z oleju mineralnego, co oznacza, że ​​sąsiedzi nie powinni słyszeć. Riot twierdzi, że pierwsza faza budowy, która może powodować hałas, ma potrwać 365 dni.

Członek Rady Miejskiej Hale powiedziała, że ​​zdaje sobie sprawę, że sąsiedzi mieszkający w pobliżu projektu nie są z tego zadowoleni. Jednak ponieważ hrabstwo Navarro nie ma przepisów dotyczących zagospodarowania przestrzennego, ci sąsiedzi nie mają wpływu na projekt, powiedziała.

„Rozumiem, dlaczego ludzie są zaniepokojeni, ale myślę też, że kiedy mieszkasz w mieście bez prawa zagospodarowania przestrzennego, nic nie możesz zrobić” – powiedziała. „Mówią, że nie prosiliśmy o ich wkład, ale jakiego rodzaju? To nie jest sprawa miasta ”.

Chociaż obiekt znajduje się na Korsyce, znajduje się na obszarze nie posiadającym osobowości prawnej, co oznacza, że ​​miasto i jego mieszkańcy nie mają wpływu na sposób użytkowania gruntów, powiedział John Boswell, dyrektor ds. rozwoju gospodarczego na Korsykanie i hrabstwie Navarro.

Hale powiedziała, że ​​ona i inni przeprowadzili badania i nie sądzą, że rachunki wzrosną. Miasto będzie sprzedawać wodę za około 2 miliony dolarów rocznie i ma na to środki – powiedziała.

Burmistrz Corsicany Don Denbrow powtórzył Hale i Boswell, mówiąc, że projekt jest „dobrym dodatkiem” do hrabstwa.

Sawicky nie jest przekonany.

„Miasto twierdzi, że nie ma nad tym kontroli, ale to one je cheerleaderek” – powiedziała. „Nie powiedzieli nam z wyprzedzeniem, ponieważ wiedzieli, że będziemy temu przeciwni”.

Boswell powiedział, że Riot stanie się największym podatnikiem w hrabstwie i pracodawcą w pierwszej dziesiątce, gdy obiekt zostanie ukończony. Dodał, że pośrednio pobudzi również rynki handlowe i mieszkaniowe w Navarro i okolicznych hrabstwach.

„Chad Harris zachęcał nas do kontaktu z ludźmi w Rockdale” – powiedział. „Zrobiliśmy to i mieli pozytywne rzeczy do powiedzenia o Riot Blockchain”.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.