Trudno argumentować, że wysiłki Google w zakresie kamer w ostatnich latach sprostały pomimo utrzymywania się starzejącego się czujnika Sony IMX363. To powiedziawszy, przejście na większą, bardziej wydajną 50-megapikselową główną strzelankę podkreśliło, że seria Pixel musi dotrzymać kroku resztą branży, aby oferować najlepsze możliwe wrażenia z aparatu.

Wideo – dlaczego Google musi dotrzymywać kroku regularnym aktualizacjom aparatu Pixel

Subskrybuj 9to5Google na YouTube, aby uzyskać więcej filmów

Zagadka flagowego aparatu

Flagowy smartfon powinien mieć doskonałą konfigurację aparatu, a od samego początku seria Pixel stoi dumnie na szczycie rankingów aparatów dzięki połączeniu solidnego sprzętu fotograficznego i wiodącego w branży przetwarzania oprogramowania. Przewaga Google przez jakiś czas była prawie nie do pokonania, a to stwierdzenie z pewnością utrzymało się przynajmniej do wydania serii Pixel 4 pod koniec 2019 roku.

Rzeczy były w dobrym stanie, aż Przybył Pixel 5 i chociaż ma dobry aparat, z pewnością zaczął tracić z oczu największych graczy w branży. Do 2020 roku wielu producentów OEM złapało aparat z serii Pixel, co więcej, kilku go przekroczyło.

Samo przetwarzanie może zajść tylko tak daleko. I tak wraz z wydaniem Pixel 6 i 6 Pro, Google jednoznacznie pokazał, że ulepszony czujnik aparatu i konfiguracja obiektywu to konieczność, aby konkurować z najlepszymi w branży. Ponieważ rozmiary i jakość czujników aparatu w smartfonach rosną z roku na rok, ważne jest, aby seria Pixel dotrzymywała tempa. Oznacza to częstsze aktualizacje czujników.

Niekoniecznie sugeruję, że Google próbuje wprowadzać poważne zmiany w każdym wydaniu urządzenia. To nie miałoby sensu, biorąc pod uwagę, że „tajemniczym sosem” aparatu Pixel jest tak ważna obróbka końcowa. Ważne jest tylko to, że aktualizacje matrycy aparatu są traktowane tak samo, jak SoC. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że dzięki chipowi Tensor i związanym z nim ulepszeniom przetwarzania na urządzeniu kładzie się jeszcze większy nacisk na flagowe urządzenia Pixel.

Oprogramowanie może zajść tylko tak daleko

Nie można zaprzeczyć, że jednym z głównych punktów sprzedaży serii Pixel jest czyste, dyskretne oprogramowanie. Chociaż można argumentować, że seria Pixel A dowodzi, że jest inaczej, oprogramowanie może zabrać Cię tylko tak daleko. Szczególnie ważny jest sprzęt.

Dowodem na to jest przejście z 12,2-megapikselowego czujnika Sony IMX363 na a Samsung ISOCELL GN1 50-megapikselowy czujnik. Od razu zauważalna jest różnica, ale samo to nie jest tak naprawdę całą historią.

Pomimo ogromnego zwiększenia rozmiaru czujnika, Google nadal wykorzystuje łączenie pikseli, aby uzyskać 12-megapikselowe obrazy końcowe. Bez argumentowania za dedykowanym trybem Pro, strojenie wymagane w przypadku starszych flagowych telefonów Pixel w rzeczywistości wpłynęło na obecną generację – i może w rezultacie powstrzymać następną generację.

Ponieważ czujnik Sony IMX363 jest stosunkowo mały, oprogramowanie dodaje trochę wyostrzania w fazie przetwarzania końcowego, Pixel 6 i 6 Pro mają sporadyczne problemy z nadmiernym wyostrzaniem. Problem został prawie całkowicie rozwiązany dzięki aktualizacjom aplikacji Aparat Google, ale nie byłby to konieczny krok przetwarzania aparatu, o ile wykorzystywane są czujniki o wyższej rozdzielczości.

W rzeczywistości, z większym czujnikiem, masz więcej punktów danych do dostrojenia i dostosowania według własnego uznania. Więcej punktów danych to więcej danych do przetworzenia. To prawdopodobnie wyjaśnia ponowne wprowadzenie i integrację dedykowanego rdzenia Pixel Neural Core z chipem Tensor w celu szybszego przetwarzania obrazu. Jeśli Pixel Neural Core poprawia się z czasem, większe czujniki nie powinny stanowić problemu. Można to łatwo odczytać jako posunięcie Google, aby zapewnić, że nie pojawią się problemy, jeśli to prawda.

Jak wszyscy wiemy, Google lubi dane. Pomaga to w uzyskaniu dodatkowych efektów, funkcji i funkcji, które wszyscy znamy i kochamy. Wyniki nie zawsze są od razu oczywiste, gdy porównuje się aparat Pixel 6 obok siebie z Pixel 5. To powiedziawszy, spójrz trochę głębiej, a różnice zaczynają być bardziej widoczne.

Wcześniej imponujące funkcje, takie jak Night Sight, stały się wszechobecne w przestrzeni mobilnej. Większy czujnik pomaga również w zbieraniu światła. To z kolei oznacza mniej czasu potrzebnego na wykonanie zdjęć nocnych o długim czasie naświetlania. Samsung, Xiaomi, Oppo i inne firmy po prostu zwiększyły rozmiary czujników aparatu w swoich smartfonach, a rezultatem są prawdopodobnie lepsze obrazy przy słabym oświetleniu przy mniejszym wymaganym przetwarzaniu. Oznacza to mniejszy spadek wydajności procesora i cały potencjalny wzrost baterii, który wiąże się z mniejszym przetwarzaniem na urządzeniu.

Znaczenie optyki

aparat pikseli 3

Nie tylko czujnik aparatu Pixel musi stale ewoluować i ulepszać. Musimy zobaczyć postęp w optyce. W ostatnich latach dodanie dedykowanego obiektywu ultraszerokokątnego było solidnym dodatkiem. Zwłaszcza, że ​​odtworzenie szerokokątnego pola widzenia za pomocą samego oprogramowania jest prawie niemożliwe.

Ale patrząc bezpośrednio na wprowadzenie dedykowanego peryskopowego obiektywu zmiennoogniskowego w Pixel 6 Pro i łatwo zauważyć, jak ten dodatek zasadniczo zmienił aparat Pixel w sposób, na jaki poprzednie generacje nigdy nie mogły mieć nadziei.

W przeszłości, Powiększenie w super rozdzielczości dostarczył całkiem fajne rozwiązanie ograniczeń optycznych i czujników bez znacznego wzrostu kosztów. Trudno twierdzić, że ulepszona optyka jest dziś istotną cechą smartfona z wyższej półki – i idzie do przodu.

Podczas gdy Oppo i Huawei były pionierami w zakresie hybrydowego zoomu cyfrowego w smartfonach, Samsung przeskoczył wszystkich dzięki niemal niezrównanym możliwościom zoomu i jakości. Do pewnego momentu Pixel 6 Pro może konkurować bezpośrednio z Galaxy S21 Ultra oraz S22 Ultra. Jednak 4-krotny hybrydowy system zoomu jest znacznie gorszy od 10-krotnych hybrydowych możliwości najlepszych w swojej klasie Samsunga.

Jesteśmy na etapie, na którym czujniki aparatu w smartfonach stopniowo zyskują. To w optyce dokonuje się największych zmian. Zoom to jedna z ostatnich granic fotografii mobilnej, a Google może wykorzystać połączenie Super Res Zoom i odrobiny sprzętu, aby naprawdę rzucić wyzwanie Samsungowi… i reszcie.

Bardzo dobry do wideo

aparat pikselowy

Istnieje poważny efekt domina, który często jest pomijany, gdy jako media technologiczne omawiamy ulepszenia i możliwości aparatów smartfonów. Nagrywanie wideo na Androida przez długi czas pozostawało w tyle za iPhonem.

Z pewnością prawdą jest, że różnica ta zmniejszyła się w ostatnich latach, ale z jakiegoś powodu iPhone wciąż jest niezrównany, jeśli chodzi o czystą jakość nagrywania wideo. To prawie nie jest tematem do dyskusji, gdy widzisz wyniki końcowe obok siebie. Linia Pixel faktycznie wypadła dobrze dzięki imponującej elektronicznej stabilizacji obrazu (EIS) i optycznej stabilizacji obrazu (OIS), a na pewno otrzymasz przyjemne klipy wideo bez potrzeby stosowania dedykowanego systemu kamer, ale wiodąca w swojej klasie? Nie do końca.

Google tradycyjnie zachwycał w kadrach i jedynie kwestionował możliwości wideo. Doskonały przykład: dopiero Pixel 5 dodał nagrywanie 4K 60 fps, kiedy wielu innych producentów OEM zaczęło dodawać opcje nagrywania 8K i więcej funkcji, niż można by się potrząsnąć.

HDR na żywo dla każdej klatki wideo dzięki uprzejmości HDRNet to największa zmiana, której efektem jest przetwarzanie 498 milionów pikseli na sekundę. Większy czujnik oznacza możliwość nagrywania w wyższej rozdzielczości. Ma również inne korzyści, o których możesz nawet nie wiedzieć. Ponieważ czujnik jest większy, oznacza to, że cyfrowe przycięcie stosowane podczas przełączania na wideo – coś, co jest potrzebne do efektywnego działania EIS – nie jest tak wyraźne. Efektem końcowym jest wyższa wierność bez większych poświęceń dotyczących jakości.

Wideo jest teraz integralną częścią, a dzięki najlepszej kombinacji matrycy i obiektywów oraz odrobinie magii oprogramowania Google nie ma powodu, dla którego nie możemy znaleźć idealnego towarzysza do kieszonkowego filmu.

Niezamierzone konsekwencje: Separacja serii A

Być może zastanawiasz się, gdzie seria Pixel A pasuje do tego scenariusza, ponieważ nadchodzący Pixel 6a ma zrezygnować z ogromnej aktualizacji 50-megapikselowego czujnika i przyjąć wypróbowaną i przetestowaną konfigurację, jak w przypadku Pixel 4a 5G przez Pixel 5a.

Z czysto marketingowego punktu widzenia może to być sposób na prawdziwe odróżnienie flagowych linii Pixel od wysiłków ze średniej półki. Przynajmniej do końca 2021 roku, kupując urządzenie z serii A, po prostu usunięto kilka fajnych funkcji, takich jak wyświetlacz o wysokiej częstotliwości odświeżania, ładowanie bezprzewodowe i certyfikat IP – Niezależnie od Pixela 5a w tym ostatnim punkcie.

Mylący skład nie jest mocnym wyglądem, a fakt, że seria A oferuje wiele z tego, co może flagowy Pixel, jest zarówno głównym pozytywnym, jak i negatywnym. Pozytywne, ponieważ my, jako kupujący, otrzymujemy doskonałego mid-rangera, który przeczy jego cenie. Negatyw dla Google, ponieważ bez wątpienia wybrałbyś tańszy model biorąc pod uwagę to zapewnia 90% doświadczenia „Pixel” ale w znacznie obniżonej cenie.

Stworzenie wyraźnej linii na piasku między obiektywem „najlepszym” a średnim zakresem można łatwo wykonać za pomocą nieco gorszej matrycy aparatu. Google może to wykorzystać, używając starszych czujników na średnim dystansie, jeśli lub kiedy zostanie dokonana aktualizacja flagowego systemu kamer. Nie tylko oznaczałoby to świetne wyniki aparatu, ale kupujący nie czuliby się tak krótko. Żadne z dopracowanych ustawień aparatu też się nie marnuje, ponieważ otrzymujesz klasyczne wrażenia z aparatu Pixel, jeśli chcesz.

Chociaż bardzo chciałbym, aby seria Pixel A nadal zapewniała „flagowe” doświadczenie Pixela bez powiązanej ceny, biorąc pod uwagę zmianę kierunku, schizma asortymentu musiała nastąpić w pewnym momencie, jeśli wynika to z aparatu , to z pewnością byłoby to uzasadnione.

FTC: Używamy automatycznych linków partnerskich do zarabiania pieniędzy. Więcej.


Sprawdź 9to5Google na YouTube, aby uzyskać więcej informacji:

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.