Naukowcy ze stanu Ohio odkryli, że już zatwierdzony i powszechnie przepisywany lek, zwany gabapentyną, może pomóc w naprawie mózgu po udarze.

Gabapentyna jest obecnie stosowana do kontrolowania napadów i pomaga radzić sobie z bólem nerwowym, ale u myszy z wywołany zakrzepem krwi udarów, lek pomógł zwierzętom odzyskać kontrolę motoryczną w kończynach górnych, z trwałą poprawą nawet po zakończeniu leczenia.

Odkrycie opiera się na wcześniejszych badaniach, w których badacze dowiedzieli się, że gabapentyna blokuje białko w mózgu, które może utrudniać gojenie.

Ponad 600 000 osób rocznie cierpi na pierwszy udar.

„Kiedy to białko jest wysokie, zakłóca regenerację neurologiczną”, powiedział Andrea Tedeschi, adiunkt neurobiologii w Ohio State. oświadczenie.

Porównał białko do pedału hamulca w samochodzie. Jeśli zacinasz się na hamulcu, nie zajdziesz za daleko, bez względu na to, jak mocno wciśniesz pedał gazu.

Mądrzejszy szybciej: biuletyn Big Think

Subskrybuj sprzeczne z intuicją, zaskakujące i uderzające historie dostarczane do Twojej skrzynki odbiorczej w każdy czwartek

„Jeśli zaczniesz podnosić pedał hamulca i ciągle naciskać gaz, możesz naprawdę przyspieszyć powrót do zdrowia” – powiedział Tedeschi. „Uważamy, że gabapentyna ma wpływ na neurony i istnieje wkład komórek nieneuronowych, które wykorzystują ten proces i czynią go jeszcze bardziej skutecznym”.

Odzyskiwanie po udarze: Udar niedokrwienny jest spowodowany przez skrzep dławiący dopływ krwi do części mózgu, co prowadzi do śmierci komórek mózgowych w dotkniętym obszarze.

Może to prowadzić do długoterminowej komplikacjew tym utrata mięśni, trudności w mówieniu i połykaniu oraz problemy emocjonalne i z pamięcią.

„Przywrócenie tych funkcji umożliwia samodzielne życie i dlatego stanowi wysoki priorytet dla osób dotkniętych udarem” – napisali naukowcy w swoim badaniu opublikowanym w Mózg.

Według CDC, ponad 600 000 osób cierpią na pierwszy udar każdego roku, co oznacza, że ​​miliony ludzi będą potrzebować pomocy w powrocie do zdrowia tylko w ciągu najbliższych kilku lat.

Naukowcy odkryli, że już zatwierdzony i powszechnie przepisywany lek, zwany gabapentyną, może pomóc mózgowi naprawić się po udarze.

Naturalny system naprawczy: Leczenie pierwszego poziomu udaru niedokrwiennego polega na jak najszybszym przywróceniu przepływu krwi, ale naukowcy odkryli, że ten kluczowy krok nie miał wpływu na skuteczność gabapentyny, a poprawa funkcji motorycznych zachodziła niezależnie od tego, czy myszy otrzymywały lek godzinę, czy dzień. po wystąpieniu udaru.

Po tym, jak myszy doznały udaru, neurony odpowiedzialne za wysyłanie sygnałów do mięśni kontrolowanych przez nieuszkodzone boki mózgu zaczęły wypuszczać aksony, tworząc nowe połączenia, coś popularnie nazywanego „plastycznością” – zdolnością różnych części mózgu do adaptować i naprawiać uszkodzone obwody i konstrukcje.

„Układ nerwowy ssaków ma pewną wewnętrzną zdolność do samonaprawy” – powiedział Tedeschi, ale to za mało.

Uszkodzone neurony mogą stać się „nadmiernie pobudzone”, wysyłając sygnały, które mogą powodować skurcze mięśni i ból. Jeśli białko mózgowe o nazwie alfa2delta2 ulega nadmiernej ekspresji po szkodliwym incydencie, takim jak udar, może przyczynić się do tego stanu, jednocześnie spowalniając wzrost aksonów.

Lepsze rozwiązanie: Gabapentyna hamuje to białko, umożliwiając komórkom nerwowym odbudowę i reorganizację bardziej wydajnie i efektywnie.

„Zablokowaliśmy receptor lekiem i zapytaliśmy, czy wystąpi jeszcze większa plastyczność? Odpowiedź brzmi tak – powiedział Tedeschi.

Gabapentyna przywracała kontrolę motoryczną kończyny przedniej u myszy.

Myszy, które otrzymywały gabapentynę codziennie przez sześć tygodni, odzyskały kontrolę motoryczną w kończynach przednich, co utrzymywało się do dwóch tygodni po zaprzestaniu dawkowania; myszy kontrolne, które nie otrzymywały gabapentyny, nie odzyskały kontroli motorycznej.

Choć jest to dalekie od pewnej rzeczy u ludzi, naukowcy uważają, że ich badanie może być pierwszym krokiem w kierunku znalezienia nowego zastosowania już zatwierdzonego leku. Ponieważ lek jest już tak szeroko stosowany i zrozumiały, badania na ludziach mogą być szybsze i łatwiejsze niż w przypadku nowych leków.

„Te obserwacje podkreślają duży potencjał ponownego wykorzystania gabapentynoidów jako obiecującej strategii leczenia w leczeniu udaru” – napisali.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany przez naszą siostrzaną witrynę Freethink.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.