SAN FRANCISCO – The Finały NBA pozwalają na najmniejszy margines błędu. Przeciwnicy są zbyt elitarni, a możliwości zbyt cenne, by je marnować w serii siedmiu gier. Dla Boston Celticsgrzechy prowizji w grze 5 były zbyt liczne, aby je pokonać żołnierze złotego Stanu drużyna z mistrzowskim rodowodem na swoim rodzimym piętrze. The Wojownicy zwyciężyli 104-94 a teraz mają jedno zwycięstwo od zdobycia czwartego tytułu w ciągu ośmiu lat.

Z wyjątkiem kilku transcendentnych występów indywidualnych i wybuchów drużynowych, finały 2022 r. były trudnym, defensywnym wydarzeniem. W grze 5 obie drużyny sprawnie, jeśli nie perfekcyjnie, wykonały swoje plany defensywne. Golden State sprzedał się i polegał na doskonałej pomocy w obronie, podczas gdy Celtics próbowali zmienić strzelców Warriors w kierowców, oferując zakwestionowane strzały z dużej odległości, gdy Warriors się dla nich usatysfakcjonowali.

Po utracie przewagi w czwartej kwarcie w meczu 4 i szansie na zdobycie przewagi 3-1 w serii, Celtics wykasływali posiadanie piłki 18 razy – margines błędu w meczu 5, w którym obie drużyny miały problemy z utrzymaniem konsekwentnego ataku. Strata zmarnowała również coś, czego wierni Celtics tęsknili za swoją supergwiazdą – a Jayson Tatum gra.

Wyróżniający się pierwszy zespół All-NBA prowadził wszystkich strzelców z 27 punktami w swoim najbardziej dominującym wyniku w serii. Aby jeszcze bardziej dodać do nędzy, Stephen Curry odwrócił się w jednym ze swoich słabszych występów, prezentując kolejne otwarcie dla Celtics do wykorzystania.

Dla Wojowników dojrzewanie Andrzeja Wigginsa był jednym z niewielu ofensywnych jasnych punktów tej nocy, kiedy Curry nie trafił 15 z 22 swoich prób z boiska, w tym bolesny mecz 0 na 9 zza linii 3 punktów. Wiggins nadal jest objawieniem dla Golden State. Dla wszystkich atrakcyjnych ofensywnych stylów Warriors, zawierają one ograniczone tworzenie indywidualnych strzałów z dryblingu, szczególnie od czasu odejścia Kevin Durant po sezonie 2018-19.

Chociaż nierozsądnie jest oczekiwać, że Wiggins wypełni próżnię pozostawioną przez Duranta, Wojownicy z ekscytacją patrzą, jak atakuje farbę i rozbija deski. Wiggins zakończył z 26 punktami w strzelaniu z boiska 12 na 23 i zerowych stratach. Zagrał też dobrze dla Warriors, zapewniając sobie 13 zbiórek na najwyższym poziomie.

W okresie pozasezonowym, kiedy został zabrany na przydział głównego obrońcy w dniu Ja Morant (Memphis Grizzlies) oraz Łukasza Doncica (Dallas Mavericks), Wiggins może ubiegać się o kolejną pieczątkę w paszporcie jako jeden z wybitnych indywidualnych obrońców po sezonie. Po raz kolejny poniósł większość ciężaru przeciwko Tatumowi, zmuszając gwiazdę Celtics do serii trudnych prób.

Jedna z charakterystycznych sekwencji Wigginsa pojawiła się w połowie czwartej kwarty, kiedy wymusił piłkę powietrzną od Tatuma, a następnie przejął podanie od Curry’ego na lewym skrzydle i pojechał w jego prawo, by przelecieć nad wielkim mężczyzną Celtics Al Horford to przedłużyło przewagę Warriors do 11. Wiggins następnie wyciągnął sztylet z nieco ponad dwiema minutami, wykonując zdecydowany wsad nad Celtics’. Derrick Biały.

Spędziwszy większość serii w emocjonalnej spirali, grając w najmniej efektywną koszykówkę w swojej pozasezonowej karierze, Draymond zielony powrócił do formy jako jeden z najbardziej wpływowych, kreatywnych graczy w grze. W ciągu pierwszych pięciu minut otrząsnął się z ofensywnego zastoju wcześnie kilkoma wiadrami. Stamtąd Green pełnił swoje zwykłe funkcje jako facylitator ofensywny i generał linii obrony w obronie.

Zainteresowane strony prawdopodobnie będą mogły usłyszeć bardziej dopracowaną analizę podcastu Greena. Ale przez kilka godzin podczas akcji na żywo Green skupił się wyłącznie na zadaniu i osiągnął znakomite wyniki. Celtics strzelili 1 na 10, gdy zielony był obrońcą. Faulował w końcówce meczu z 8 punktami, 8 zbiórkami i 7 asystami w 35 minucie.

Przez cały sezon Warriors oceniali, że ich drużyna różni się od tych, które zdobyły trzy tytuły w młodości Curry’ego. Okazało się to prawdą w tej serii ciągników. Jednak pomimo wszystkich niedociągnięć estetycznych i brzydkich ofensywnych wysiłków, ta drużyna Warriors nadal ma jedną cechę wspólną z poprzednimi wcieleniami: zdolność do wygrywania gier o wysokie stawki w dowolny sposób.

Jeszcze jedna wygrana w jakikolwiek sposób w czwartkowy wieczór i te różnice staną się nieistotne.