The żołnierze złotego Stanu to jedno zwycięstwo od mistrzostwa. W pewnym sensie ich zwycięstwo w grze 5 było dokładnym przeciwieństwem ich zwycięstwa w grze 4 – po Stephen Curry Rozświetlony TD Garden za 43 punkty w strzelaniu 14 na 26 w piątek, zdobył tylko 16 punktów w strzelaniu 7 na 22 w Chase Center w ich zwycięstwie 104:94 w poniedziałek. Inaczej było bardzo podobnie – Warriors wygrali 10 punktami, zamknęli Boston Celtics w czwartym kwartale i pokonał nieefektywne wyniki ofensywne.

Oto dziewięć zagrań, które wyjaśniają grę 5:

1. Hej stary, dobry początek

W pierwszych czterech grach NBA W finałach Golden State stopniowo przechylał swój atak na Curry’ego, który prowadził wysokie pick-and-rolle. Zaczęło się jednak Game 5 od klasycznego ruchu Warriors. Curry podaje piłkę do Otto Porter Jr.a następnie tnie wzdłuż linii bazowej, z Al Horford twarz go strzegąca. Kiedy Porter ześlizguje się z ekranu, nie ma ochrony felgi, ponieważ Robert Williams III pilnuje piłki, a Horford jest zajęty Currym:

Celtics wykonali fantastyczną robotę, broniąc akcji Golden State poza piłką, ale to nie znaczy, że trener Steve Kerr będzie domyślnie wykonywał statyczne pick-and-rolle. Warriors chcą zmusić Boston do wielu działań, ponieważ każda akcja wymaga od obrońców myślenia i komunikowania się.

Pierwsze posiadanie gry zapewniło schludny mikrokosmos bitwa rozgrywająca się zawsze, gdy Golden State ma piłkę. Obrona wojowników jest wyczerpująca i wierzą, że jeśli będą dalej biegać, przeciwnik w końcu się zużyje. Zdobywanie bramek przeciwko Celtics jest wyczerpujące, a oni wierzą, że jeśli zostaną zamknięci i ograniczą swoje błędy, przeciwnik w końcu się zużyje. Tutaj Golden State pokonał przełącznik poślizgiem, ale Draymond zielony Musiał idealnie umieścić swoje podanie, a Porter musiał trafić layup ponad Jayson Tatum wyciągnięte ramiona.

To wiadro było początkiem biegu 14-4 Warriors, w którym Curry miał tylko dwa punkty.

2. Prosta gra

W wygranym meczu otwarcia serii przez Boston Tatum miał 13 asyst, a Horford sześć trójek. W meczu 3, drugim zwycięstwie Celtics, Tatum miał dziewięć asyst i skutecznie atakował Curry’ego. To posiadanie piłki pod koniec drugiej kwarty, które zakończyło się wyrzuceniem z Horford 3 przez Tatum, ilustruje, co w tej serii działało ofensywnie dla Bostonu:

Tatum wpadł w farbę z dobrymi odstępami wokół siebie, zwalił obronę, sprawił Andre Iguodala myślę, że przechodził do Jaylen Brown w róg i uderzył Horforda, aby otworzyć 3. Problem Bostonu polega na tym, że to nie wystarczyło. To był dopiero drugi rzut za trzy Celtics w meczu – przegapili pierwszą dwunastkę – i Tatum zakończył z czterema asystami. To nie przypadek, że wszystkie jego asysty pojawiły się w trzeciej kwarcie, tej, w której dominowały.

„Kiedy jesteśmy w najlepszej formie, to prosty ruch piłki” – powiedział trener z Bostonu Ime Udoka. „Myślę, że trzecia kwarta to pokazała. Jazda i kopniak były piękne, działały, dając facetom szerokie strzały”.

3. Tak jak to narysowali

Oto niezwykle dziwna sekwencja: po podwójnej drużynie na Tatum i kradzieży, Curry odmawia podciągnięcia 3 w okresie przejściowym, być może wystraszony przez stojącego za nim Roberta Williamsa III. Podaje piłkę Greenowi, który oddaje lewe podanie do Clay Thompson po przeciwnej stronie. Thompson atakuje Horforda, a potem wpada w oburzającego, jednonogiego biegacza nad Williamsem z odległości około 17 stóp? Spójrz na reakcję Greena, gdy to się pojawi:

Thompson zakończył z 21 punktami w strzelaniu 7 na 14, w tym 5 na 11 z głębi. To obiektywnie śmieszne ujęcie. Aby wziąć udział w dowolnej grze NBA, nie mówiąc już o grze piątej finałów NBA, ale to Thompson, więc nie było szokujące, gdy wszedł.

Dlaczego to włączyłem? Ponieważ Warriors mieli dziewięć przechwytów do dwóch z Bostonu, a pięć z tych przechwytów z Golden State trafiło bezpośrednio do wiader po drugiej stronie. (Pozostała czwórka: trzy nieudane podciągnięcia Curry’ego i jeden faul.) Widzieliśmy to już wcześniej.

4. Niespodzianka!

Celtics nie zmienili całkowicie sposobu, w jaki bronili Curry’ego, ale selektywnie stawali się bardziej agresywni. Tutaj rzucają w niego niespodzianką podwójną drużynę, ale Curry spokojnie usuwa Tatum z drogi, kontynuuje sondowanie i znajduje Gary Payton II dla layupu z wyraźnym, leworęcznym podaniem:

To moja ulubiona z ośmiu asyst Curry’ego i pokazuje, dlaczego Celtics niechętnie wymierzyli mu dwie asysty. Nie trafił wszystkich dziewięciu ze swoich 3 punktów, ale nadal odcisnął swoje piętno na grze.

„Po prostu używa tej agresji przeciwko nim” – powiedział Curry. „Wkraczam do gry. Fakt, wiesz, nie wiem, czy mam więcej niż pięć asyst w pierwszych czterech meczach, a ta suma rośnie, a my nadal wiele zostawiliśmy, ponieważ mamy różne sposoby atakować cię, nawet jeśli to nie ja próbuję tylko polować na strzały. I używając grawitacji, używając ruchu piłki, tego typu rzeczy, aby robić normalną koszykówkę Warriors. To tylko kwestia wyczucia. I oczywiście nigdy nie tracisz swojej agresywności, nawet jeśli jesteś nie strzelasz tak jak zwykle.

5. To jest… szybki przerwanie

Po odpadnięciu o pięć, Warriors wykonali serię zagrań przejściowych pod koniec trzeciej kwarty i na początku czwartej, aby odzyskać rozpęd. Prawdopodobnie pamiętasz Jordana Poole’a wsunięty, brzęczyk bijący 3ale oto kolejny, który boli do obejrzenia w filmie, z udziałem Greena i Paytona na pełnych obrotach:

To jest straszna obrona transformacji ze strony Bostonu i jest symbolem mentalności Golden State. To nie była gra Curry, więc musiała zbierać punkty, jak tylko mogła. W tym przypadku oznacza to, że Zielony naciska tempo, gdy Warriors nie ma liczb i wysyła podanie do odbicia dokładnie tam, gdzie było to potrzebne, aby zamienić przełamanie 2 na 3 na dwa punkty – dokładnie we właściwym czasie.

„Odpowiedź na bieg Bostonu była dla mnie kluczem do gry” – powiedział trener Golden State Steve Kerr po wygranej.

Green mówił o zabawie „siłą” na praktycznie każdej konferencji prasowej podczas Finału. Nie oznacza to po prostu gry w obronę fizyczną; oznacza to wykonywanie takich agresywnych zagrań, wyczarowywanie wysokich procentowych okazji do zdobycia bramki z niczego przeciwko obronie, która nie pozwala na wiele z nich.

6. Twardy wygląd

Dziewięć minut przed końcem, a Warriors w biegu 13-0, Marcus Smart prowadził drybling z Brownem daleko poza linią za 3 punkty. Był tak wysoki, że Green, który pilnował Smarta, po prostu wszedł pod parawan. Zamiast próbować zmusić Poole’a do obrony drugiej akcji, Brown ocenił Zielonego jeden na jednego. Potrafi podciągnąć się 3, ale nie jest to łatwe:

Rozumiem, że zielony dał Brownowi trochę miejsca, ale mniej o 11 punktów, przy 14 na zegarze strzału, nie podoba mi się ten strzał. Celtics mieli w tym momencie niewielki margines błędu, więc powinni szukać więcej niż jednej akcji i jednej izolacji, chyba że facet broniący tej izolacji jest słabym obrońcą. Po usłyszeniu, jak Boston lamentuje nad „stagnacją” ataku w późnej fazie gry w poprzednim meczu, było to trudne spojrzenie.

Udoka zasugerował, że zmęczenie mogło wpłynąć na podejmowanie decyzji przez zespół.

7. Wiggins ratuje sytuację

Myślałem, że to straszna decyzja przez Andrzeja Wigginsa zanim strzał trafił:

Curry patrzy na Wigginsa po podaniu, najpierw wskazując na Thompsona, a potem sam wołając piłkę. Wiggins ma inne pomysły, biorąc dwa dryblingi i wdając się w celny hak przeciwko Horfordowi. Wydawało mi się to zbyt ambitne, ale może nie powinno – oddał już wiele zakwestionowanych strzałów z odbicia, a kilka minut później oddał prawie identyczny przeciwko Williamsowi.

Wiggins zakończył z 26 punktami w strzelaniu 12 na 23 plus 13 zbiórek. Zdobywał punkty na wiele sposobów, nie tylko rozbijając szybę, biegając po podłodze i uderzając spot-up 3s. (W rzeczywistości przegapił wszystkie sześć swoich 3-punktowych prób.) Kiedy Curry był zimny, a drużyna potrzebowała go do ratowania posiadania, był zobowiązany. Co za serię.

– Jest zdecydowanie pewny siebie – powiedział Kerr. „Zdecydowanie cieszy go play-off. Uwielbia wyzwania. Uwielbia rywalizację. Odnalazł tak kluczową rolę w naszej drużynie i myślę, że to go wzmacnia. Wie, jak bardzo go potrzebujemy, więc był fantastyczny”.

8. GPII uwalnia Stepha

Do 10, z mniej niż pięcioma minutami na zegarze, Golden State prowadził swoje zaufane podziały pocztowe – Payton przechodzi do Greena z obwodu, a następnie ustawia ekran dla Curry’ego, tylko że tym razem Curry go nie używał, zamiast tego wcinał się w farbę , gdzie Green znalazł go dla mętów:

To świetna lektura Curry’ego ze Smartem, który go blokuje, i jest to kolejne doskonałe podanie Greena. Ale jest to również przykład, jak Warriors przyzwyczajają się do swojego przeciwnika – wiedzą, że Williams ignoruje Paytona, co czyni go niebezpiecznym przesiewaczem. A Curry wie, że Williams spodziewa się, że zejdzie z ekranu po lewej stronie, więc ochraniacz felgi jest tylko o krok lub dwa za daleko, aby dostać się do ujęcia.

9. Nie taki rodzaj „siły”, jaki chcesz

Oto Tatum jadący w lewo przeciwko Wigginsowi, podnoszący drybling i chybiący skoczka, który zawrócił nad Greenem:

Żadnego przejścia, żadnego pokazu, żadnego niczego. Warriors są zbyt dobrzy w defensywie na takie podejście. Może to nie ma znaczenia, bo i tak jest niewielka szansa, że ​​Boston i tak zlikwiduje 12-punktową przewagę. Ale to było zdesperowane, szczególnie w przeciwieństwie do tego, jak Golden State grał ofensywnie.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.