NOWY JORK (AP) – Gdy FIFA przygotowuje się do ogłoszenia miejsc na Mistrzostwa Świata 2026 w czwartek – i dokona głośnych cięć – Alan Rothenberg wrócił myślami do tego, kiedy stadiony zostały wybrane na turniej w 1994 roku, którym kierował w Stanach Zjednoczonych.

„Dali prawa krajowi goszczącemu, a kraj goszczący zasadniczo zarządzał całością” – powiedział. „Tutaj wszystko jest wykonywane we własnym zakresie przez FIFA. Więc to był naprawdę długi i żmudny proces. Warunki były niezwykle trudne dla miast ”.

Siedemnaście stadionów w 16 strefach pozostał w rywalizacji o znalezienie się wśród 10-12 wybranych z USA na turniej, który będzie współorganizowany z Meksykiem i Kanadą. Stany Zjednoczone będą gospodarzem 60 z 80 meczów w ramach planu FIFA, w tym wszystkich od ćwierćfinałów, i nie było wątpliwości co do lokalizacji 10 meczów w innych krajach.

Ostatnim razem dziewięć amerykańskich stadionów zostało ogłoszonych podczas konferencji prasowej Waldorf-Astoria na 816 dni przed otwarciem. Tym razem decyzje FIFA ujawni w studiu telewizyjnym Fox 1456 dni przed prawdopodobnym startem.

W utrudnianiu licytujących wydawało się, że istnieje kilka poziomów:

— Locks: AT&T Stadium w Arlington w Teksasie i Met Life Stadium w East Rutherford w New Jersey, wraz ze stadionem SoFi w Inglewood lub Rose Bowl w Pasadenie w Kalifornii.

— W polowaniu: Stadion Mercedes-Benz w Atlancie; Stadion M&T Bank w Baltimore; Stadion Gillette w Foxborough, Massachusetts; Stadion NRG w Houston; Stadion Arrowhead w Kansas City w stanie Missouri; Hard Rock Stadium w Miami Gardens na Florydzie; Stadion Nissana w Nashville, Tennessee; Lincoln Financial Field w Filadelfii; Stadion Levi’s w Santa Clara w Kalifornii; i Lumen Field w Seattle.

— Najmniej prawdopodobne: Stadion im. Paula Browna w Cincinnati; Empower Field w Mile High w Denver; i Camping World Stadium w Orlando na Florydzie.

— W innych krajach: Estadio Azteca w Meksyku, które było gospodarzem finałów w 1970 i 1986 roku i stanie się pierwszym stadionem na trzech mundialach; Estadio Akron z Guadalajary; Estadio BBVA w Monterrey; BMO Field w Toronto i Vancouver, BC Place w Kolumbii Brytyjskiej. Edmonton, stadion Commonwealth w Albercie prawdopodobnie został usunięty.

„Ten kraj ma nawet ponad 17 miast zdolnych do zorganizowania Mistrzostw Świata, a szkoda będzie tym, którzy go przegapią” – powiedział Andrés Cantor z Telemundo, który transmituje turniej od 1990 roku i będzie współgospodarzem ogłoszenia. „Ale nie sądzę, że to odbierze fanom piłki nożnej chęć wzięcia udziału w meczu, gdziekolwiek ich kraj będzie znajdował się w 2026 roku”.

Rothenberg powiedział, że decyzja pozostała niepewna w ostatnim tygodniu między Sofi, które mogą wymagać kosztownych renowacji, aby stworzyć szersze pole, oraz Rose Bowl.

„Nawet do tej chwili telefony trwają przez cały dzień, próbując to rozwiązać”, powiedział we wtorek. „Niemal do momentu ogłoszenia będą trwały dyskusje między komitetem gospodarzy Los Angeles a FIFA. Koszty LA stanowią ogromną część trudności.”

Tylko dwa z rywalizujących stadionów gościły mecze w 1994 roku, do Rose Bowl dołączył Orlando. Zbudowano dziesiątki kompleksów treningowych dla drużyn MLS, tworząc znacznie lepszą infrastrukturę niż na pierwszych Mistrzostwach Świata w USA, kiedy Włochy ćwiczyły w The Pingry School w Basking Ridge w stanie New Jersey, a Stany Zjednoczone ćwiczyły przed swoim otwierającym omiatane wiatrem pole na Uniwersytecie Oakland w Rochester w stanie Michigan.

„To zupełnie inne niż z punktu widzenia tego, że w wielu z tych miast jest baza fanów, która została w pewnym sensie zbudowana dzięki MLS” – powiedział Tony Meola, bramkarz startujący w USA podczas tegorocznego Pucharu ’94. „Wiemy, że Los Angeles, Nowy Jork i Miami zawsze miały fanów piłki nożnej, niekoniecznie amerykańskich, ale kibiców niektórych drużyn z całego świata. Myślę, że mamy trochę więcej gorączki w grze. Z perspektywy kibica infrastruktura w miastach jest o wiele bardziej rozwinięta. A bilety nigdy nie będą problemem w naszym kraju, jeśli będziemy gospodarzem Mistrzostw Świata co cztery lata.”

Wszystkie stadiony w USA przewidują pojemność 60 000 lub większą. Trzy mają składane dachy, a jeden stały. Dziesięć ma sztuczną murawę, ale przestawiłoby się na tymczasową trawę.

To będzie pierwszy 48-narodowy Puchar Świata, w porównaniu z formatem 32-drużynowym używanym od 1998 roku. W turnieju, który prawdopodobnie potrwa od 11 czerwca do 12 lipca, ale prawdopodobnie rozpocznie się i zakończy tydzień później, będzie 16 grup składających się z trzech narodów. Każda drużyna rozegra dwie gry w pierwszej rundzie zamiast trzech w ramach niezręcznego układu, w którym jeden naród w każdej grupie otwiera się na przeciwnika, który już grał. Dwóch najlepszych w każdej grupie awansuje do 32-narodowej drabinki pucharowej.

Przychody gwałtownie wzrosły: Puchar 1994 przyciągnął rekordową liczbę 3,59 miliona fanów i zarobił 580 milionów dolarów, co przyniosło 133,25 miliona dolarów zysku FIFA i 50 milionów dolarów amerykańskiego komitetu organizacyjnego. FIFA podała, że ​​Mistrzostwa Świata 2018 w Rosji przyniosły 5,357 miliarda dolarów przychodów w ciągu czteroletniego cyklu i 3,533 miliarda dolarów nadwyżki.

FIFA wymaga od oferentów uzyskania „ograniczonego zwolnienia podatkowego” dla FIFA, zespołów i innych zaangażowanych podmiotów oraz Legislaura stanu Missouri w zeszłym miesiącu zatwierdziła zwolnienie z podatku od sprzedaży na czerwiec i lipiec 2026 r. Chicago odpadło w 2018 roku nad wymaganiami FIFA.

Rothenberg przewiduje, że wiele stanów i miast w Stanach Zjednoczonych odmówi przestrzegania przepisów.

„Myślę, że to słuszne założenie w większości jurysdykcji. Niektórzy z nich mogą po prostu wbudować to w cenę stadionu i inne rzeczy, ale uzyskanie faktycznego zwolnienia może być trudne ”- powiedział. „Ostatecznie oznacza to po prostu kolejny koszt, za który będzie odpowiedzialny komitet gospodarza, miasto gospodarza”.

___

Więcej piłki nożnej AP: https://apnews.com/hub/soccer i https://twitter.com/AP_Sports

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.