W środę Rezerwa Federalna podniosła referencyjną stopę procentową o 75 punktów bazowych po raz pierwszy od prawie trzech dekad, ponieważ decydenci intensyfikują walkę o schłodzenie gorącej inflacji, co grozi spowolnieniem wzrostu gospodarczego USA i zaostrzeniem presji finansowej na Amerykanów .

Podwyżka o 75 punktów bazowych, pierwsza od 1994 roku, podkreśla, jak poważna jest Urzędnicy Fed walczą z inflacją kryzys po serii niepokojących raportów ekonomicznych.

Ten ruch stawia kluczową stopę referencyjną funduszy federalnych w przedziale od 1,50% do 1,75%, najwyższym od początku pandemii dwa lata temu.

Urzędnicy wyznaczyli również agresywną ścieżkę podwyżek stóp na pozostałą część roku. Nowe prognozy gospodarcze opublikowane po dwudniowym posiedzeniu pokazały, że decydenci oczekują, że stopy procentowe do końca 2022 r. osiągną poziom 3,4%, co byłoby najwyższym poziomem od 2008 r.

OGLĄDAJ NA ŻYWO: PREZES FED JEROME POWELL WYPOWIEDZI O MASYWNEJ PODRÓŻY, KRYZYSIE INFLACJI

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell

Jerome Powell, przewodniczący Rezerwy Federalnej USA, przemawia podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w Waszyngtonie, 4 maja 2022 r. (Al Drago / Bloomberg przez Getty Images / Getty Images)

Dla porównania, marcowe szacunki pokazały, że urzędnicy ołówkiem ustalili stopy, które doszły do ​​2,5% w zeszłym roku.

„Inflacja pozostaje podwyższona, odzwierciedlając nierównowagę podaży i popytu związaną z pandemią, wyższymi cenami energii i szerszą presją cenową” – powiedział Fed w komunikacie po posiedzeniu.

Zgromadziły się zapasy po oświadczeniu, które zostało zatwierdzone przez wszystkich członków FOMC z wyjątkiem prezydent Kansas City Esther George, która chciała mniejszego wzrostu o pół punktu.

Jeszcze kilka dni temu ekonomiści powszechnie oczekiwali, że bank centralny na czerwcowym posiedzeniu podejmie podwyżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych – dwukrotnie większą niż typowa. Decydenci zatwierdzili w maju podwyżkę o 50 punktów bazowych i opracowali mapę drogową dla podwyżek o podobnej wielkości na nadchodzących spotkaniach, zakładając, że dane ewoluowały zgodnie z oczekiwaniami.

Ale… ponure sprawozdanie Departamentu Pracy Ostatni tydzień pokazał, że indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w maju o 8,6% w porównaniu z rokiem poprzednim, co jest najszybszym tempem wzrostu od grudnia 1981 r., co rozwiewało nadzieje ekonomistów, że skok inflacji zaczyna słabnąć. Inna ankieta opublikowana w poniedziałek pokazała, że ​​gospodarstwa domowe szykują się na znacznie szybszy wzrost cen, co jest niepokojącym sygnałem, ponieważ urzędnicy Fed uważają, że takie oczekiwania mogą się spełnić.

Wyjaśniając decyzję Fed podczas konferencji prasowej po posiedzeniu, Przewodniczący Jerome Powell powiedział, że decydenci szukali dowodów na to, że miesięczna inflacja spłaszcza się lub zaczyna spadać. Ponieważ ceny konsumenckie wielokrotnie zaskakiwały w górę, a oczekiwania inflacyjne nieoczekiwanie wzrastały, urzędnicy uznali, że „stanowe działanie jest uzasadnione”, powiedział.

Powell zasygnalizował, że wzrost o pół punktu lub trzy czwarte punktu jest najbardziej prawdopodobny w lipcu, chociaż powtórzył, że urzędnicy będą podejmować decyzje na zasadzie spotkania po spotkaniu.

Prezes Fed, Jerome Powell, testuje

Przewodniczący Rady Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, testuje perspektywy gospodarcze na Capitol Hill w Waszyngtonie w listopadzie. 13, 2019. (AP Photo / Jose Luis Magana / AP Newsroom)

„Przewidujemy, że bieżące podwyżki stóp będą odpowiednie” – powiedział Powell. „Tempo tych zmian będzie nadal zależeć od napływających danych i zmieniających się perspektyw gospodarki. Najwyraźniej dzisiejszy wzrost o 75 punktów bazowych jest niezwykle duży i nie spodziewam się, że ruchy tej wielkości będą powszechne. „Nasze decyzje będziemy jednak podejmować spotykając się po spotkaniu i nadal będziemy komunikować nasze myślenie tak jasno, jak to tylko możliwe”.

PODWYŻSZA STAWKA FED BĘDZIE MIAŁA „DEWASTUJĄCY” WPŁYW NA KONSUMENTÓW, OSTRZEGA BYŁY CEO DEPOT

Teraz pytanie brzmi, czy Fed może z powodzeniem zaprojektować nieuchwytne miękkie lądowanie – słodki punkt między tłumieniem popytu w celu schłodzenia inflacji bez powodowania spowolnienia gospodarczego. Podwyżka stóp procentowych powoduje zwykle wyższe oprocentowanie kredytów konsumenckich i biznesowych, co spowalnia gospodarkę o zmuszanie pracodawców do ograniczania wydatków.

Projekcje gospodarcze, znane jako „wykres kropkowy”, pokazują, że chociaż politycy spodziewają się, że podwyżki stóp zakończą się w 2023 r. na poziomie 3,8%, przewidują również kilka umiarkowanych obniżek stóp procentowych w 2024 r., co jest sygnałem, że Fed może przygotowywać się na spowolnienie w nadchodzących latach.

Inflacja cen żywności

Mężczyzna robi zakupy w sklepie spożywczym Safeway w Annapolis w stanie Maryland, 16 maja 2022 r., gdy Amerykanie szykują się na letni szok naklejek, a inflacja nadal rośnie. (Jim Watson / AFP przez Getty Images / Getty Images)

Chociaż urzędnicy przedstawiali dotychczas najbardziej optymistyczny obraz gospodarki, wspominając o „pokaźnym” wzroście miejsc pracy i niskim bezrobociu, prognozy pokazują, że decydenci obniżyli swoje prognozy dla produktu krajowego brutto w 2022 r. do 1,7%, z 2,8% w marcu. Urzędnicy spodziewają się również, że bezrobocie wzrośnie nieznacznie do 3,7% w tym roku i 4,1% do 2024 r., ponieważ podniosą one koszty finansowania zewnętrznego i zmiażdżą popyt gospodarczy.

„Chcielibyśmy, aby popyt słabł. Popyt w gospodarce jest nadal bardzo gorący. Chcielibyśmy, aby rynek pracy poprawił równowagę między podażą a popytem” – powiedział Powell. Zauważył, że urzędnicy nie ogłoszą zwycięstwa, dopóki nie pojawią się przekonujące dowody na to, że inflacja spada.

UZYSKAJ FOX BUSINESS W DRODZE, KLIKAJĄC TUTAJ

Ale szef Fed odrzucił ten pomysł że bankierzy centralni próbują wywołać recesję, argumentując, że „nie ma oznak” szerszego spowolnienia. Chciał zapewnić Amerykanów, że wyższe stawki nie wywołają recesji i że konieczne jest zaostrzenie polityki, aby okiełznać ceny, które ciążyły gospodarstwom domowym w całym kraju.

Wygląda na to, że gospodarka USA ma silną pozycję i dobrze przygotowani do radzenia sobie z wyższymi stopami procentowymi ”- powiedział.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.