Onkolodzy Dr.  Luis Diaz i Andrea Cercek (w białych fartuchach laboratoryjnych), współprowadzący badanie kliniczne Memorial Sloan Kettering Cancer Center, są na zdjęciu z czterema z 14 pacjentów, którzy wzięli udział w badaniu.  Wszystkich 14 pacjentów miało specyficzną postać zaawansowanego raka odbytnicy - ale wszyscy mieli wyleczony nowotwór po otrzymaniu leku immunoterapeutycznego.

Prowadzone są zachęcające badania kliniczne leków – a na początku tego miesiąca pojawiły się bezprecedensowe wiadomości o nowym eksperymentalnym lek immunoterapeutyczny, który wyleczył się w 100% u pacjentów leczonych z powodu raka odbytnicy.

To prawda, że ​​badanie było niewielkie – tylko 14 osób – ale jako dr. Natalie Azar powiedziała w „Dzisiaj”: „To 100% pacjentów. Nigdy, przenigdy nie mówimy tego o leczeniu raka.”

Badanie przeprowadzono w Memorial Sloan Kettering (MSK) Cancer Center w Nowym Jorku, a wyniki opublikowano w New England Journal of Medicine.

Wszyscy uczestnicy mieli gruczolakoraka odbytnicy drugiego lub trzeciego stopnia. Oznacza to, że ich rak rozprzestrzenił się na węzły chłonne, ale guzy nie dały przerzutów.

Ponadto wszyscy pacjenci mieli rzadką specyficzną mutację nowotworu zwaną niedoborem naprawy niedopasowania (MMrd), która jest uważana za szczególnie wrażliwą na chemioterapię.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.