Mimo to inwestorzy długoterminowi lekceważą ekstremalne spadki wartości cyfrowych monet i załamanie giełd, które udostępniają je inwestorom.

Bitcoin, najcenniejsza kryptowaluta świata, spadła do blisko 21 000 $ Środa. Od piątku straciła jedną czwartą swojej wartości i jest prawie o 70% niższa od najwyższego poziomu 68 000 dolarów za monetę z listopada. Ether, druga najcenniejsza waluta cyfrowa, straciła około jednej trzeciej swojej wartości od piątku i spadła o 75% poniżej swoich maksimów.
Bardziej niepokojące są problemy strukturalne uniemożliwiając inwestorom wypłatę pieniędzy z giełd kryptowalut. Binance, największa na świecie giełda kryptowalut, wstrzymała wypłaty na kilka godzin w poniedziałek, mówiąc, że niektóre transakcje „utknęły”. Sieć Celsius, która ma 1,7 miliona użytkowników, tymczasowo wstrzymała wypłaty z powodu „ekstremalnych warunków rynkowych”. Nie powiedzieli, kiedy ponownie otworzą giełdy, wskazując tylko, że „potrwa to”.

Jest dopiero czerwiec. Zima nadchodzi.

Jak dotąd przynajmniej liderzy kryptosfery nie martwią się zbytnio. Mówią, że to jest normalne i że bessa na kryptowalutach to nie to samo, co bessa na giełdzie: dołki są bardziej ekstremalne, ale tak samo są z wzlotami.

„Niedźwiedzie kryptowaluty zwykle tracą od 85% do 90%” – powiedział Jason Yanowitz, współzałożyciel Blockworks, platformy badawczej dla inwestorów, kadry kierowniczej i budowniczych kryptowalut. W ciągu ostatniej dekady, dwa długie spadki kryptowalut spowodowały, że bitcoin stracił ponad 80% swojej wartości, ale moneta się odbiła – a potem trochę.

Podczas bessy na rynku kryptowalut w latach 2017-2018 bitcoin spadł o 83%, z 19 423 USD do 3217 USD. Ale do listopada 2021 r. Moneta została wyceniona na 68 000 USD.

W tym samym okresie wartość etherium spadła z 1448 USD do 85 USD, co stanowi spadek o około 95%. W listopadzie 2021 moneta została wyceniona na 4850 dolarów. W okresie bessy w latach 2013-2015 również bitcoin spadł o około 82%, z 1127 USD do 200 USD.

„Jeśli kupiłeś [bitcoin] w szczycie byka w 2017 r. (około 20 000 USD) zaobserwowałeś spadek o 80% w ciągu następnego roku. Ale jeśli nadal będziesz się utrzymywał, osiągnąłbyś prawie 60% wzrost w tej chwili – nawet po ostatnim spadku rynku kryptowalut w porównaniu z rekordowymi szczytami w listopadzie zeszłego roku ”- powiedział Felix Honigwachs, dyrektor generalny Xchange Monster.

Bitcoin spada poniżej 23 000 USD, gdy trwa krach kryptowalut
Biorąc pod uwagę, jak nowe jest krypto (zaczęło się w 2009), powiedział Yanowitz, jest naturalnie bardziej niestabilne. Wskazuje na Amazonka (AMZN), którego cena akcji osiągnęła szczyty 113 USD za akcję w czasie boomu internetowego końca lat 90., po czym spadła o 95% do 5,51 USD. Zamknięto we wtorek po 102,31 $, ale wcześniej jego podział zapasów na 20-1 wszedł w życie 6 czerwca, jego obrót znacznie przekroczył 2000 USD na akcję.

„Naprawdę nie zgadzam się z ludźmi, którzy twierdzą, że po czymś takim nie da się wyzdrowieć” – powiedział Yanowitz. „Myślę, że ludzie patrzą na krypto i myślą, że jest dziwne lub nieprawdziwe. Jeśli uważasz, że krypto jest prawdziwe, prawdopodobnie myślisz, że jest przewartościowane”. Ale ten spadek nie jest tak zły, jak ostatnia bessa na kryptowalutach, dodał.

Powiedział, że inne akcje spółek technologicznych znacznie spadły, nie tylko kryptowaluty. Akcje Uber (UBER) spadły o ponad 50% od początku roku, Lyft (WYŚLIJ) spadł o 67% i Netflix (NFLX) spadła o prawie 72%.

Mimo to istnieją poważne obawy dotyczące waluty cyfrowej. Mniej inwestorów było narażonych na gwałtowne spadki kryptowalut podczas ostatniego spowolnienia, więc tym razem więcej może stracić pieniądze. Niektóre nowe firmy sąsiadujące z kryptowalutami mogą również załamać się podczas spowolnienia na tym zatłoczonym rynku kryptowalut, ale wartości monet prawdopodobnie ponownie wzrosną w dłuższej perspektywie, powiedział we wtorek John Browning, współzałożyciel i dyrektor zarządzający BAND Financial.

Jak powiedział Warren Buffett: „Dopiero gdy odpływa fala, dowiadujesz się, kto pływał nago”.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.