Bitcoin (BTC) nie był w stanie przywrócić wsparcia w wysokości 24 000 USD, ponieważ Celsius, popularna platforma do obstawiania i pożyczania, wstrzymała wypłaty ze swojej platformy 13 czerwca. Rosnąca liczba użytkowników wierzą, że Celsius źle zarządzał swoimi funduszami po upadku Protokołu Kotwicy w ekosystemie Terra (LUNA; obecnie LUNC) i pogłoski o jej niewypłacalności nadal krążyć.

Jeszcze większy problem pojawił się 14 czerwca po tym, jak zgłosiła się firma Three Arrows Capital (3AC) zajmująca się kapitałem kryptowalutowym stracił 31,4 miliona dolarów poprzez handel na Bitfinex. Co więcej, 3AC był znanym inwestorem w Terra, która pod koniec maja przeżyła 100% krach.

Niepotwierdzone doniesienia, że ​​3AC stanął w obliczu likwidacji na łączną sumę setek milionów z wielu pozycji, poruszyły rynek we wczesnych godzinach 15 czerwca, powodując, że bitcoin wyniósł 20 060 USD, najniższy poziom od grudnia. 15, 2020.

Przyjrzyjmy się aktualnym metrykom instrumentów pochodnych, aby zrozumieć, czy spadkowy trend z 15 czerwca odzwierciedla nastroje czołowych inwestorów.

Rynki depozytowe zostały delewarowane po krótkim wzroście w pozycjach długich

Handel depozytami zabezpieczającymi pozwala inwestorom pożyczyć kryptowalutę i wykorzystać swoją pozycję handlową, aby potencjalnie zwiększyć zyski. Na przykład można kupić kryptowaluty pożyczając Tether (USDT), aby powiększyć ekspozycję.

Z drugiej strony, pożyczkobiorcy Bitcoin mogą skrócić kryptowalutę, jeśli postawią na spadek jej ceny. Dlatego analitycy monitorują rynki kredytowe, aby określić, czy inwestorzy skłaniają się w stronę byka czy niedźwiedzia.

Co ciekawe, traderzy wykorzystujący marżę zwiększyli swoją długą (byczą) pozycję dźwigni finansowej 14 czerwca do najwyższego poziomu od dwóch miesięcy.

Stosunek marży Bitfinex Bitcoin / USD pozycji długich / krótkich. Źródło: TradingView

Traderzy Bitfinex są znani z tworzenia kontraktów na pozycje o wartości 20 000 BTC lub wyższej w bardzo krótkim czasie, co wskazuje na udział wielorybów i dużych stanowisk arbitrażowych.

Jak pokazuje powyższy wykres, nawet 14 czerwca liczba kontraktów BTC/USD z długimi depozytami zabezpieczającymi była 49 razy większa od krótkich, osiągając 107 500 BTC. Dla porównania, ostatni raz wskaźnik ten spadł poniżej 10, faworyzując pozycje długie, miał miejsce 14 marca. Wynik przyniósł korzyści ówczesnym traderom, ponieważ Bitcoin zyskał 28% w ciągu następnych dwóch tygodni.

Dane dotyczące kontraktów futures na bitcoiny pokazują, że pro handlowcy zostali zlikwidowani

Stosunek długich do krótkich netto najlepszych traderów wyklucza efekty zewnętrzne, które mogły mieć wpływ na instrumenty zabezpieczające. Analizując te pozycje na wieloryby na miejscu, kontrakty wieczyste i kontrakty terminowe, można lepiej zrozumieć, czy profesjonalni handlowcy są byczy czy niedźwiedzi.

Najlepsi handlowcy na giełdach Stosunek długich do krótkich bitcoinów. Źródło: Coinglass

Należy zwrócić uwagę na rozbieżności metodologiczne między różnymi giełdami, więc liczby bezwzględne mają mniejsze znaczenie. Na przykład, podczas gdy traderzy Huobi utrzymali stosunek długich do krótkich na względnie niezmienionym poziomie między 13 czerwca a 15 czerwca, profesjonalni traderzy Binance i OKX zmniejszyli swoje pozycje długie.

Ten ruch mógł oznaczać likwidacje, co oznacza, że ​​depozyt zabezpieczający nie wystarczał na pokrycie ich długich pozycji. W takich przypadkach automatyczny mechanizm delewarowania giełdy odbywa się poprzez: sprzedaż Bitcoina stanowisko w celu zmniejszenia ekspozycji. Tak czy inaczej, wpływa to na stosunek pozycji długich do krótkich i sygnalizuje mniej byczą pozycję netto.

Likwidacje mogą stanowić okazję do zakupu

Dane z rynków instrumentów pochodnych, w tym marża i futures, pokazują, że profesjonalni traderzy zdecydowanie nie spodziewali się tak głębokiej i ciągłej korekty cen.

Chociaż istniała wysoka korelacja z giełdą, a indeks S&P 500 odnotował 21,6% straty od początku roku, profesjonalni handlowcy krypto nie spodziewali się, że Bitcoin spadnie w czerwcu o kolejne 37%.

Chociaż dźwignia pozwala zmaksymalizować zyski, może również wymusić kaskadowe likwidacje, takie jak ostatnie wydarzenia z tego tygodnia. Zautomatyzowane systemy transakcyjne giełd i platform DeFi sprzedają pozycje inwestorów po dowolnej dostępnej cenie, gdy zabezpieczenie jest niewystarczające do pokrycia ryzyka, co wywiera dużą presję na rynki spot.

Likwidacje te czasami tworzą idealny punkt wejścia dla tych, którzy są doświadczeni i odważni, aby przeciwdziałać nadmiernym korektom z powodu braku płynności i braku ofert na platformach transakcyjnych. To, czy jest to ostateczne dno, czy nie, będzie niemożliwe do ustalenia dopiero kilka miesięcy po tym, jak ta zmienność minie.

Wyrażone tu poglądy i opinie są wyłącznie poglądami autor i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Cointelegraph. Każdy ruch inwestycyjny i handlowy wiąże się z ryzykiem. Przy podejmowaniu decyzji należy przeprowadzić własne badania.