Wydawało się, że w tym tygodniu na rynku kryptowalut nie ma się gdzie ukryć.

Wymuszona sprzedaż i problemy z płynnością „doprowadziły do ​​jednego z najgorszych kwartalnych wyników cenowych przestrzeni kryptograficznej”, napisał w piątek w swoim biuletynie Lucas Outumuro, szef badań w IntoTheBlock.

„Ogólnie rzecz biorąc, w tym tygodniu kończy się historyczny krach dla kryptowalut. Byliśmy świadkami rekordowej aktywności w wielu metrykach, gdy na rynku panował chaos ”- napisał Outumuro. „Chociaż może być jeszcze za wcześnie, aby sprawdzić dno, istnieją pewne oczywiste podobieństwa z poprzednimi rynkami bessy”.

Bitcoin, największa kryptowaluta pod względem wartości rynkowej, spadł w sobotę poniżej 20 000 USD po raz pierwszy od grudnia 2020 r. Ether, druga co do wielkości kryptowaluta, spadła poniżej 1000 USD, poziomu nienotowanego od stycznia 2021 r. Ogólna kapitalizacja rynkowa kryptowalut wynosi poniżej 1 biliona dolarów, z wszechczasów wysokiej północy 3 bilionów dolarów.

Gdy z niepokojem obserwują ruch w sieci, inwestorzy zastanawiają się, co nas czeka. Gracze branżowi są prawie pewni, że wiele projektów zniknie, dodając, że ujawniają one problemy z centralizacją i problemami z dźwignią, ale dla niektórych z nich jest to dobre rozwiązanie.

„To jest zdrowe”, powiedział Corey Miller, wzrost wzrostu na giełdzie kryptowalut dYdX Fortuna.

Korekty krótkoterminowe

Efekt domina na rynku kryptowalut prawdopodobnie utrzyma się, przynajmniej w krótkim okresie, przewidują gracze z branży. Przed inwestorami i projektami narażonymi na nadmierną dźwignię finansową lub inne problemy operacyjne czeka więcej bólu. Wydaje się, że wszystko wywodzi się z Terry.

Chociaż czynniki makroekonomiczne, w tym wyższe niż oczekiwano dane o inflacji w USA, przygotowują grunt pod nadchodzące trudności, Upadek ekosystemu Terra—Z nieudanym algorytmicznym stablecoinem TerraUSD (UST) i jego pierwotną kryptowalutą Luna (LUNC) stając się prawie bezwartościowy— To był niezaprzeczalny wielki wybuch w kosmosie.

W szczytowym momencie UST i LUNC były warte 60 miliardów dolarów, a po ich upadku do około zera w maju, wpływ na powiązane instytucje stał się widoczny w tym tygodniu. Jedna z największych platform pożyczkowych na rynku kryptowalut, Celsius Network, wstrzymała wypłaty w niedzielę, podsycanie plotek o bankructwie. Raporty w sprawie stanu wielomiliardowego funduszu Three Arrows Capital nastąpił wkrótce potem, tankując dalsze obawy przed zarażeniem i ryzykiem systemowym. W miarę upływu czasu coraz więcej firm, firm i platform przedstawia aktualizacje dotyczące ich kondycji finansowej lub jej braku.

Od dużych graczy po zwykłych inwestorów, wpływ jest odczuwalny daleko i szeroko. Nawet duże firmy związane z kryptowalutami, takie jak Coinbase, Gemini, BlockFi i Crypto.com ogłosiły niedawno zwolnienia oraz redukcje zatrudnienia – kilku z nich właśnie wydało miliony na reklamy Super Bowl, gdy kapitalizacja rynkowa kryptowalut zbliżała się do szczytu.

„W tej chwili sytuacja jest naprawdę niepewna i zajmie trochę czasu, zanim sytuacja się ustabilizuje. Ludzie patrzą i czekają, aby zobaczyć, czy coś innego się przewróci ”- powiedział Michael Safai, partner zarządzający w firmie handlującej kryptowalutami Dexterity Capital. Fortuna. Aby być „zaufanym ekosystemem, inwestorzy muszą mieć pewność, że wkładając pieniądze, są w stanie je wyciągnąć. To zdecydowanie osłabia to zaufanie”.

Obecnie mamy trochę „kaca”, powiedział Jason Urban, współszef Galaxy Digital Trading. Fortuna. W najbliższym czasie spodziewana jest kontynuacja zmienności.

„Myślę, że przez następne trzy do sześciu tygodni ludzie będą zastanawiać się, co dokładnie się wydarzyło i kto jest dobrze wyleczony, a kto nie. To pierwszy krok ”- powiedział Urban. Następnie „będą projekty, którym się to nie udaje, i będą projekty, które odniosą ogromny sukces” – dodał.

To, co teraz widzimy, to „nadmierne ryzyko wymazania z ekosystemu”, powiedział Miller, lider wzrostu na giełdzie kryptowalut dYdX. Fortuna, co, jak mówi, jest zdrowym rozwojem. „Chociaż ujawnia wiele powiązanych ze sobą powiązań w krypto, te wymazy wspierają ideę, że krypto jako całość pozostaje odporne na ryzyko egzystencjalne”.

Patrząc w przyszłość

Wychodząc z tej katastrofy, główni gracze w krypto twierdzą, że zmiany w kosmosie są prawie pewne. Może pojawić się wahanie w stosunku do niektórych projektów, w zależności od ich kodu i prezentacji, lub w przypadku platform oferujących wyjątkowo wysokie zyski dzięki nadmiernemu lewarowaniu. Wkrótce mogą również nastąpić regulacje, ale wiele osób w kosmosie nadal optuje za przyszłymi innowacjami.

Urban porównał obecny stan rynku kryptowalut z pęknięciem bańki internetowej w 2000 roku. Patrząc w przyszłość, przewiduje, że wraz z niepokojem z tego okresu wyjdą innowacje. Wielu innych powtórzyło jego uwagi.

„W akcjach i kryptowalutach zobaczysz firmy, które utrzymywały się dzięki tanim, łatwym pieniądzom – ale nie miały ważnych perspektyw biznesowych – znikną” – Mark Cuban, zapalony inwestor kryptowalut, powiedział Fortuna. “Tak jak [Warren] Buffett mówi: Kiedy odpływa fala, możesz zobaczyć, kto pływa nago”.

Chociaż będzie to „bardzo zły” okres dla „słabo zbudowanych lub niezbyt użytecznych projektów”, sytuacja będzie „znacznie mniej zła dla wartościowych projektów”, powiedział również Sam Bankman-Fried, dyrektor naczelny giełdy kryptowalut FTX. Fortuna. „Nie sądzę, abyśmy zobaczyli wymieranie sektorów, ale możemy zauważyć, że niektóre zmienią się w bardziej wyrafinowane wersje”.

W dłuższej perspektywie Safai widzi mniej nadmiernych zysków i dźwigni.

„Będzie wiele wstrząsów do zrobienia” – powiedział Safai. “[T]jego era możliwości uzyskiwania wyjątkowych plonów za nic dobiegła końca. Wtedy z systemu zostanie wycofana duża dźwignia, a to ostatecznie sprawi, że ekosystem kryptograficzny będzie bezpieczniejszy.”

To spowolnienie ujawniło projekty i fundusze związane z kryptowalutami, które „wykorzystują więcej ryzyka niż to, co było ostrożne”, powiedział Miller. „Podobnie jak w przypadku innych spadków, wielu graczy staje się wymuszonymi sprzedawcami, a następnie zostaje wypłukanych”.

W odpowiedzi na rzeź, która miała miejsce tym razem, regulatorzy rządowi już sygnalizowali zainteresowanie dalszym rozwojem ram regulacyjnych dla rynku kryptowalut. Ci w przestrzeni mają mieszane uczucia co do interwencji rządu, ale może się to zdarzyć, czy im się to podoba, czy nie.

„Wierzymy, że regulacje są pozytywnym krokiem w naszej branży, ponieważ zmuszą graczy do ujawnienia większej ilości szczegółów na temat ich działalności, aby klienci mogli lepiej ocenić potencjalne związane z nimi ryzyko i ich różnice w różnych firmach” – Adam Reeds, współzałożyciel i powiedział dyrektor generalny platformy pożyczkowej kryptowalut Ledn Fortuna.

Chociaż ostatnie wydarzenia, takie jak upadek UST i LUNC, „stanowiły zagrożenie dla sentymentu na rynku kryptowalut i są katalizatorem regulacji, ostatecznie nie powstrzymają wzrostu innowacji w Web3”, Isla Perfito, dyrektor generalny Sator, platforma rozrywkowa oparta na blockchain, powiedział Fortuna.

Zdobyta wiedza

Chociaż niektórzy weterani branży dostrzegają podobieństwa między tym kryzysem a poprzednimi „zimami krypto”, niektóre lekcje charakterystyczne dla tej katastrofy będą miały dodatkowy ciężar w przyszłości.

„Najważniejszą rzeczą”, jaka wyjdzie z tego kryzysu, będzie „skupienie się na podstawach”, mówi Tom Dunleavy, starszy analityk ds. badań w Messari.

“W przeszłości,… [t]Nowe i najciekawsze projekty zdobyły kapitał i urosły do ​​niewiarygodnie dużych rozmiarów w stosunku do tego, co faktycznie osiągnęły (lub naprawdę mogły osiągnąć) ”- powiedział Dunleavy Fortuna. „W przyszłości skupimy się na silnych protokołach, silnych zespołach i mocnych przypadkach użycia”.

Przewiduje również, że ten kryzys „zasadniczo zakończy” „wojny” między konkurentami Ethereum (ETH). „Będzie BTC [or Bitcoin] i ETH, a potem długi ogon projektów walczących o pozostałe 20% do 30% kapitalizacji rynku kryptowalut.”

Główne wnioski z tej katastrofy wpłyną również na przyszłość kosmosu, mówią przedstawiciele branży.

„Wszyscy muszą teraz dokładnie przyjrzeć się swojemu zarządzaniu ryzykiem, ale wymiany wydają się być dość uodpornione na to szaleństwo. Mając mniej kapitału na wyciągnięcie ręki, pytaniem dla traderów będzie, jak bardziej inteligentnie rozlokować kapitał i zoptymalizować działalność w świecie, w którym dźwignia jest ograniczona ”- powiedział Safai.

Będzie to ważne, ponieważ „kilka firm handlowych stanowi znaczną część aktywności rynkowej, a rynek nie chce być bez nich” – powiedział. „Sklepy, które doświadczyły innych długotrwałych spadków kryptowalut, będą opierać się na tym doświadczeniu i prawdopodobnie wyjdą znacznie silniejsze, z korzyścią dla branży”.

Ta historia została pierwotnie przedstawiona na Fortune.com

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.