Obraz artykułu zatytułowanego Co zrobić, jeśli uważasz, że twój partner ma zaburzenie osobowości typu borderline?

Ilustracja: Angelica Alzona

Zaburzenie osobowości typu borderline (BPD) to zaburzenie psychiczne, które wpływa na sposób, w jaki postrzegasz siebie i innych. Osoby z BPD mogą mieć trudności z regulowaniem swoich emocji, twarzy problemy z obrazem siebie i doświadczeniem wzorzec niestabilnych relacji. U podstaw nieporządku to intensywny strach przed porzuceniem, które mogą nawiązać romantyczne relacje szczególnie trudne. Szacuje się 1,6% ogólnej populacji ma BPD, a jeśli jesteś w związku z kimś, kto ma—Albo podejrzewasz, że mógł mieć—BPD, ważne jest, aby edukować się na temat tego zaburzenia, z korzyścią dla twojego związku. Ale nie wyprzedzaj siebie…

Najpierw potrzebujesz diagnozy

Ty może rozpoznać aspekty BPD z ich portretu w popularne media i korzyści z diagnozy mają nawet rozgrywane publicznie przez nagłówki w ostatnich latach. Aktor Pete Davidson słynie z tego, że głośno mówił o swoim walczy z BPDi powiedział, że obawiał się, że jego diagnoza uniemożliwi mu utrzymywanie zdrowej relacji z jego jedną osobą-czas narzeczona Ariana Grande. Ostatecznie jednak nazwanie swoich doświadczeń… pomógł mu: „Kilka lat temu zdiagnozowano u mnie BPD”, później Davidson powiedział w wywiadzie opublikowanym w Różnorodność,i zawsze byłem tak zdezorientowany przez cały czas i po prostu myślałem, że coś jest nie tak i nie wiedziałem, jak sobie z tym poradzić… potem, kiedy ktoś w końcu ci to powie, ciężar świata wydaje się zdjęty z twoich ramion. Czujesz się o wiele lepiej ”.

Podczas gdy diagnoza może z pewnością być pomocna dla kogoś, kto ma BPD, ważne jest, aby nie próbować diagnozować kogoś samemu. Dr. Lawrence Tuckerterapeutka z Newport Beach zaleca podchodzenie do kogoś delikatnie, kiedy są w stabilnym nastroju i sugerując, że spotkają się z profesjonalistą—lecz bez wspominając konkretnie BPD. „Po prostu powiedz im, że ich zachowanie jest dla ciebie niepokojące, ponieważ je kochasz i chcesz, aby byli szczęśliwi”, radzi Tucker. “Oferuj swoje wsparcie na każdym kroku.”

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że wiele osób może przywiązać się do Wiele z piętno na problemy ze zdrowiem psychicznym. Niektórzy mogą jeszcze nie zechciej przyznać, że mają problem. Podróż do zdrowia psychicznego każdego przebiega we własnym tempie, i trzeba o tym pamiętać. Najważniejsza rzecz, jaką możesz zrobić dla swojego partnera jest bądź cierpliwy, i pozostań świadomy tego faktu że może im to zająć trochę czasu być gotowym na przyjęcie pomocy.

Kiedy ukochana osoba jest gotowa szukać pomocy

Nie ma „lekarstwa” na BPD, ale zaburzenie jest uleczalne — lzmiany ifestyle tak jak terapia i nabierający leki mogą pomóc złagodzić objawy. Droga wygląda inaczej dla każdej osoby, ale przy odpowiednim leczeniu i wsparciu wiele osób z BPD może znaleźć lepsze sposoby na funkcjonowanie, w rezultacie ich relacje mogą stać się bardziej stabilne i satysfakcjonujące. Pamiętaj, że decyzja twojego partnera o: szukać leczenie wpłynie również na Ciebie, a to musisz wspierać ich wysiłki. Jeśli uważasz, że nie możesz tego zrobić, być może nadszedł czas, aby ponownie ocenić swoje relacja.

A terapeuta specjalizujący się w pomaganiu osobom z BPD jest niezbędny. Najbardziej skuteczna terapia BPD to dialektyczna terapia behawioralna (DBT), więc poszukaj terapeuty, który może to wesprzeć. (Nasz poradnik jak znaleźć terapeutę jest tutaj.)

Cath, 24-latek, u którego zdiagnozowano BPD w 2020 roku, wspomina: „Zawsze miałam niestabilność emocjonalną i reagowałam na różne rzeczy o wiele bardziej intensywnie niż moi rówieśnicy… więc to właśnie skłoniło mnie do wyjścia i spróbowania aby uzyskać diagnozę ”. Po diagnozie i leczeniu rzeczy impwędrował. Jestem bardzo świadomy siebie i na racjonalnym poziomie rozumiem, że przesadzam na różne rzeczy ”- powiedziała Cath. “Po prostu nie zawsze mogę kontrolować emocjonalną część mojego mózgu. Rzeczy, które pomagają mi sobie z tym poradzić [my partner]…lub wzięcie głębokich oddechów, aby złagodzić mój niepokój”.

Zachęcaj, rozumiej i doceniaj ukochaną osobę z BPD

Według Cath: „Najlepszym sposobem na okazanie wsparcia jest bycie wyrozumiałym i empatycznym oraz oferowanie otuchy i walidacji, gdy [they] wyrażać uczucia w określony sposób, bez względu na to, jak dziwne może się wydawać, że jest to osoba neurotypowa ”. Osoba z BPD może często czuć się niedoceniana w związkach. Najlepszym sposobem na zwalczenie tego jest pokazanie partnerowi, że go kochasz i doceniasz w sposób, w jaki będą najlepiej to odbierz.

Re-wyszukiwarka znaki i objawy BPD i bądź przygotowany do wspierania partnera w sposób, w jaki się manifestują. Osoba z BPD zazwyczaj doświadcza „czarno-białego myślenia”, co oznacza, że ​​może myśleć w sposób absolutny —pójście z wielbiąc cię, by być na ciebie wściekły w chwilach. Jednak nawet jeśli ktoś z BPD wyraża, że ​​cię „nienawidzi”, prawdopodobnie również doświadcza a prawdziwy strach, że je porzucisz.

Ta nierównowaga może sprawić, że relacje będą dość niestabilny, więc ważne jest, aby oferuj komfort i pewność, na ile jesteś w stanie. to może być pomocne, w trakcie chwile konfliktu, aby przypomnieć partnerowi, że rozumiesz, że się czuje przytłoczony i że nie opuścisz ich i nadal będziesz ich wspierać.

Zrozum, że to nie jest twój partner wada. Nikt nie chce być rządzony przez swoje emocje, i może być trudne do opanowania objawów, zwłaszcza na początku. Kiedy doświadczają rozbłyskuj, pamiętaj, że są naprawdę w środku kontrolę ich działań. Badania neuropsychiatryczne wykazały dowody na to, że strukturalne nieprawidłowości mózgu u osób cierpiących na BPD-co oznacza, że ​​istnieją czynniki biologiczne wpływające na ich zachowanie. Ynie obwiniałbyś ukochanej osoby za raka, więc nie powinieneś winić bliskiej osoby za chorobę psychiczną.

Znajdź grupę wsparcia

BPD to stan na całe życie, ale tWłaściwe leczenie i wsparcie mogą pomóc osobom z zaburzeniem w tworzeniu bardziej stabilnych i satysfakcjonujących relacji. Ze swojej strony pamiętaj o tym w celu zapewnienia najlepsze wsparcie dla innych, Twoje zdrowie też się liczy. Dbaj o siebie. Jest dla nich wiele grup wsparcia zmaganie się w związkach z kimś, kto ma BPD. Aby rozpocząć wyszukiwanie grupy wsparcia dla członków rodzinykontakt lokalny rozdział z Sojusz Narodowy wł Choroba umysłowa (NAMI).

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.