Demencja dotyka co najmniej 55 milionów ludzi na całym świecie, a liczba ta rośnie każdego roku o około 10 milionów. Po części dzieje się tak dlatego, że żyjemy dłużej, ale demencja nie jest nieuniknioną częścią starzenia się. Czy są więc sposoby na zmniejszenie ryzyka rozwoju demencji? Wiele badań skupia się obecnie na potencjalnej roli snu.

zbliżenie przedramienia osoby starszejUdostępnij na Pintereście
Jaki jest związek między demencją a pewnymi wzorcami snu? Źródło: Oleksii Syrotkin / Stocksy.

Według Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), „demencja jest obecnie siódmą najczęstszą przyczyną śmierci wśród wszystkich chorób i jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i uzależnienia wśród osób starszych na całym świecie”.

WHO podaje, że około 55 milionów ludzi cierpi na demencję, a do roku 2050 ta liczba prawdopodobnie wyniesie prawie 140 milionów. Od 60% do 70% osób cierpi na demencję choroba Alzheimera.

Demencja to przede wszystkim choroba wieku podeszłego, chociaż demencja o młodym początku – gdzie objawy zaczynają się przed 65 rokiem życia – odpowiada około 9% przypadków. Jednak demencja nie jest nieuniknioną konsekwencją starzenia.

Tam jest składnik genetyczny na demencję – jeśli masz bliskiego krewnego z demencją, może to zwiększyć Twoje ryzyko. Jednak kilka badań wykazało, że nawet osoby z ryzykiem dziedzicznym mogą je zmniejszyć, stosując zdrową dietę, regularnie ćwicząc oraz unikając palenia i nadmiernej ilości alkoholu.

Jednym z elementów zdrowego stylu życia jest odpowiednia ilość snu. Wielu badaczy dostrzega teraz powiązania między snem a demencją, ponieważ: Dr. David Merrillpsychiatra geriatryczny i dyrektor Pacific Brain Health Center w Pacific Neuroscience Institute w Providence Saint John’s Health Center w Santa Monica w Kalifornii, powiedział Wiadomości medyczne dzisiaj.

„Sen”, zauważył, „jest czynnikiem, który może być albo ochronny, albo ryzykowny dla zdrowia poznawczego. Wpływ snu na zdrowie poznawcze zależy od cech snu danej osoby, w tym jakości, ilości, częstotliwości, a nawet regularności snu.

„Zaleca się – nie tylko ze względu na zdrowie mózgu, ale i ogólny stan zdrowia – aby ludzie spali od 7 do 9 godzin dziennie”.

Dr. Percy Gryfdyrektor ds. zaangażowania naukowego Stowarzyszenia Alzheimera

Tak więc optymalna ilość dla większości ludzi wynosi od 7 do 9 godzin, ale czy brak snu jest czynnikiem ryzyka?

Dr. Anton Porsteinssonprofesor i dyrektor Programu Opieki nad Chorobą Alzheimera, Badań i Edukacji (AD-CARE) w Centrum Medycznym Uniwersytetu Rochester powiedział MNT tak może być.

Według niego, “[i]nadmierna długość snu może zwiększać ryzyko demencji. Ten wzorzec utrzymuje się nawet wtedy, gdy przyjrzysz się wzorcom snu na lata lub dekady, zanim AD stanie się klinicznie widoczna”.

Więc może powinniśmy więcej spać? Nie według a badanie w dużej kohorcie z Uniwersytetu w Bostonie. Badanie to wykazało, że osoby, które regularnie spały dłużej niż 9 godzin w nocy, miały dwukrotnie większe ryzyko demencji niż osoby, które spały od 6 do 9 godzin. Mieli również mniejszą objętość mózgu.

Możliwe jednak, że nadmierny sen był raczej objawem wczesnych zmian neuronalnych niż przyczyną. Naukowcy biorący udział w tym badaniu sugerują, że długi czas snu może być predyktorem ryzyka demencji.

The Narodowa Fundacja Snu wymienia cztery kluczowe cechy wysokiej jakości snu dla optymalnych korzyści zdrowotnych:

  • zasypianie w ciągu 30 minut od pójścia spać
  • budzenie się nie więcej niż raz w nocy
  • nie więcej niż 20 minut bezsenności w nocy
  • spędzanie co najmniej 85% czasu w łóżku podczas snu.

„Zakłócony sen niskiej jakości obserwowany w zaburzeniach snu prowadzi zarówno do ostrych, jak i przewlekle pogarszających się zmian w mózgu. Normalnie dobry sen w nocy dosłownie pozwala na naprawę i przywrócenie funkcji mózgu do poziomu obserwowanego na początku poprzedniego dnia.”

– Dr. David Merrill

Wysokiej jakości sen obejmuje okresy snu bez szybkich ruchów gałek ocznych (NREM) i snu REM. Te cykle przebiegają przez całą noc, przy czym najgłębszy sen występuje podczas jednego z etapów snu NREM.

Według jedno badanie, fale mózgowe o niskiej częstotliwości podczas głębokiego snu NREM oczyszczają mózg z toksyn beta-amyloidowych i tau związanych z chorobą Alzheimera. Te fale mózgowe o niskiej częstotliwości dają impuls płyn mózgowo-rdzeniowyktóry usuwa toksyny.

Jeśli sen jest zakłócony, odpady mózgowe, takie jak beta-amyloid i tau, mogą zacząć się gromadzić, ostatecznie tworząc blaszki i sploty charakterystyczne dla choroby Alzheimera. Może rozpocząć się akumulacja beta-amyloidu i tau 10-20 lat zanim objawy demencji staną się zauważalne.

Dr. Porsteinsson wyjaśnił: „Kiedy śpisz, mózg” kurczy się, „który wydaje się otwierać”. [the] przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego, który wypłukuje toksyczne produkty uboczne, takie jak: [beta-amyloid] 42 i p-tau. Mózg przywraca również równowagę (homeostaza) Podczas snu. Tutaj również liczy się jakość snu i to, ile czasu spędzasz w głębokim śnie.”

bezdech senny wpływa prawie 1 miliard ludzi na całym świecie, najczęstszą postacią jest obturacyjny bezdech senny (OBS). Stan przerywa oddychanie podczas snu i często budzi osobę.

Osoby z bezdechem sennym mają zwiększone ryzyko kilka warunków zdrowotnych, takich jak astma, problemy sercowo-naczyniowe, migotanie przedsionków i rak. Ostatnie badania sugerują również powiązania między bezdechem sennym a demencją.

„Bezdech senny jest jednym ze schorzeń, o których coraz częściej wiadomo, że jest czynnikiem ryzyka demencji. Osoba z bezdechem sennym przestaje oddychać podczas snu. […] Prowadzi to do potencjalnie niebezpiecznych spadków nocnego natlenienia mózgu.”

– Dr. David Merrill

Ten niedotlenienie uważa się, że powoduje zmiany w mózgu. Jedno badanie odkryli, że płaty skroniowe – które są niezbędne dla pamięci – mają zmniejszoną grubość u osób z bezdechem sennym, co jest zmianą obserwowaną również u osób z demencją.

Kolejne badanie odkryli, że hipokamp miał zmniejszoną objętość u osób z bezdechem sennym – atrofia hipokampu jest cecha choroby Alzheimera.

Badanie to wykazało również, że dwie toksyny – tau i beta-amyloid, które są uważane być odpowiedzialnym dla wielu objawów demencji – nagromadzają się w mózgach osób z bezdechem sennym, prawdopodobnie z powodu braku tlenu we krwi.

Do tych ustaleń dodano jeszcze dwa badania. Jeden wykryto podwyższony poziom tau u osób z bezdechem sennym; inny odkryli, że mają blaszki amyloidowe.

Jednak żadne badanie nie wykazało jeszcze efektu sprawczego. I istnieją skuteczne metody leczenia bezdechu sennego, jak dr. Merrill wyjaśnił: „Na szczęście mamy teraz nieinwazyjne monitory utlenowania krwi obwodowej stosowane w domowych testach bezdechu sennego, które mogą wykryć te zmiany i umożliwić skuteczne leczenie OBS w celu przywrócenia nocnego natlenienia”.

„Złotym standardem leczenia OSA jest [the] stosowanie urządzenia do ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP). Badania naukowe wykazały, że nawet 4 godziny na dobę przy użyciu urządzenia CPAP skutkują znacznie mniejszym pogorszeniem spadku funkcji poznawczych w czasie ”- dodał.

„Demencja zakłóca sen na wiele sposobów. Demencja jest zaburzeniem neurodegeneracyjnym, co oznacza, że ​​komórki mózgowe [experience] dysfunkcji i stopniowo umierają z czasem. Kiedy człowiek traci komórki mózgowe, ośrodki snu w mózgu zaczynają [experience] dysfunkcja – tracimy zdolność do wysyłania sygnałów do pozostania we śnie. Często sen jest fragmentaryczny lub nawet odwrócony, tak że pacjenci nie śpią przez całą noc, a następnie śpią przez większą część dnia”.

– Dr. David Merrill

Małe studium odkryli, że senność w ciągu dnia charakterystyczna dla choroby Alzheimera jest powiązana ze śmiercią kluczowych komórek mózgowych. Naukowcy zasugerowali, że jest to spowodowane nagromadzeniem białka tau i utratą neuronów w obszarach mózgu, które promują czuwanie.

A nowsze badanie odkrył również, że zaburzenia snu w chorobie Alzheimera może nasilać objawy. W tym badaniu, przeprowadzonym na komórkach myszy, naukowcy odkryli, że przerwanie fagocytozy blaszek beta-amyloidowych prowadziło do narastania blaszek.

Zidentyfikowali cząsteczkę – heparan – która hamowała tę fagocytozę w wysokich stężeniach. Poziom heparanu zmienia się w ciągu dnia, więc zakłócenia do rytmy dobowe wpływają na te poziomy i mogą odpowiadać za odkładanie się blaszek miażdżycowych w chorobie Alzheimera.

To samo badanie zasugerował, że poprawa snu może być sposobem na złagodzenie objawów demencji, ale czy jest możliwe, że leczenie zaburzeń snu może pomóc w zapobieganiu demencji?

Przegląd 2019 badań nad zaburzeniami snu i spadkiem funkcji poznawczych próbowało odpowiedzieć na to pytanie. Okazało się, że zaburzenia snu, w tym bezdech senny, bezsenność, niewystarczający lub zbyt długi sen oraz zaburzenia snu były powiązane ze spadkiem funkcji poznawczych i demencją.

Istniał również związek między zaburzeniami snu a odkładaniem się beta-amyloidu i tau. W przeglądzie stwierdzono, że zarządzanie snem może być obiecującym celem zapobiegania demencji.

Jednak żadne badanie nie wykazało jeszcze związku przyczynowego – ani sposobu, w jaki działał związek. Czy problemy ze snem predysponowały do ​​demencji, czy też były oznaką wczesnych stadiów demencji?

Związek nadal nie jest jasny, ponieważ dr. Porsteinsson wyjaśnił: „Rozpuszczalny [beta-amyloid] 42 może mieć [a] negatywny wpływ na sen, jakość snu i neurodegenerację związane z demencją uszkadzają ośrodki kontrolujące sen i cykle snu i czuwania. ΙCo ciekawe, zwiększone zapotrzebowanie na sen i nadmierny sen w późnym wieku mogą również zapowiadać zbliżającą się chorobę Alzheimera”.

Dr. Merrill skomentował również: „Demencja nadal jest chorobą nieuleczalną, a dostępne terapie lekowe są marginalnie skuteczne w leczeniu objawów demencji. Dlatego ważne jest, aby wykorzystać wszystkie dostępne strategie leczenia objawów snu, aby złagodzić objawy demencji”.

„Niestety, w miarę postępu demencji utrzymanie higieny snu może być coraz trudniejsze, zwłaszcza u osób, które tracą samoświadomość swoich deficytów. W takich przypadkach ważne jest, aby mieć oddanych opiekunów nocnych, aby pacjenci mogli być pod opieką, byli bezpieczni, a opiekunowie w ciągu dnia mieli szansę na odpoczynek ”- dodał.

Utrzymanie zdrowego stylu życia i zapewnienie odpowiedniej jakości snu może zmniejszyć ryzyko zarówno demencji, jak i wielu innych problemów zdrowotnych. Ale polowanie na przyczynę i skutek trwa.

„Potrzebne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć różne cechy snu i mózgu, a także mechanizmy wpływu snu na biologię mózgu w czasie. Potrzebujemy również badań, które postrzegają sen jako interwencję na rzecz zdrowia poznawczego”.

– Dr. Percy Gryf

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.