Wśród szerszego krachu na rynku kryptowalut, platforma pożyczek kryptowalutowych Celsius ogłosiła 12 czerwca, że ​​tak jest zawieszenie wszystkich wypłat na swojej platformie pożyczkowej, wzmianka „ekstremalne warunki rynkowe„I potrzeba„ stabilizacji płynności”.

W godzinach po ogłoszeniu natywny token Celsjusza, CEL, spadł o 70% w ciągu jednej godziny; następnego dnia był notowany na ponad 40% w dół. Spirala spadkowa CEL pojawiła się w momencie gigantycznej wyprzedaży, w wyniku której całkowita kapitalizacja rynkowa kryptowalut spadła do mniej niż biliona, czyli ponad dwie trzecie mniej niż wszechczasów 3 biliony dolarówpodczas gdy Bitcoin porzucone do poziomów nie widziany od 2020 roku.

Celsjusz’ deklaracja misji mówi, że jego celem jest „zakłócenie branży finansowej”. Jeśli nagłówki w Bloomberg i Czasy finansowe to coś, przez co można przejść, z pewnością miało to destrukcyjny wpływ — na sam rynek kryptowalut.

Więc co się stało? Krótka odpowiedź: nikt tak naprawdę nie wie, ale od roku szykują się kłopoty.

Jak to się zaczęło

Celsjusz jest dość typowy wśród zdecentralizowanych finansów (Definicji) platformy pożyczkowe. Każdy może wskoczyć i pożyczyć i pożyczyć pieniądze, ale jeśli jest zainteresowany tymi drugimi, pożyczka musi być nadzabezpieczona, co oznacza, że ​​pożyczkobiorca musi zdeponować więcej niż pożycza. Jest to sprzeczne z intuicją dla przeciętnego człowieka, ale pamiętaj, że krypto jest obecnie nieuregulowane, więc nie ma windykatorów, którzy mogliby powstrzymać pożyczkobiorców przed niewypłacalnością.

Tak więc, chociaż DeFi oferuje obietnicę alternatywnego systemu finansowego, oferując bardziej konkurencyjne zyski niż rachunki oszczędnościowe, nadal istnieją kapitałowe i technologiczne bariery wejścia.

Gdy użytkownicy podejmą krok i zainwestują trochę pieniędzy w protokół, są w stanie zarobić atrakcyjne zyski. Według jego strona internetowaCelsjusz oferuje ponad 7% zwrotów stablecoiny Jak na przykład USDC oraz Pęta7,25% za Wielokąt6% za Ethereuma 6,25% za Bitcoin.

Protokół następnie pożycza pożyczkobiorcom swoje zebrane tokeny po wyższych stawkach. Celsius twierdzi, że nie używa kryptowaluty klientów do niczego innego niż pożyczki w ramach protokołu i Operacje wydobywania bitcoinóworaz referencje chwalą się o „przejrzystości” i „audytach w czasie rzeczywistym” jako o wyjątkowym punkcie sprzedaży.

Jak leci

Token CEL Celsjusza spadł wkrótce po ogłoszeniu, że 13 czerwca zawiesił wypłaty. Wydaje się, że reszta rynku kryptowalut poszła w jego ślady, choć z mniej wyraźnymi stratami.

Wydaje się, że krótkoterminową przyczyną kłopotów Celsjusza są: Lido Staked Ether (stETH), token powiązany z ETH Ethereum. sETH reprezentuje ETH zablokowane Ethereum 2.0 łańcuch beaconów — łańcuch, który biegnie równolegle do głównego łańcucha bloków Ethereum, który ostatecznie połączy się z siecią główną Ethereum w zdarzeniu znanym jako Łączyćprzenoszenie sieci z a dowód pracy mechanizm konsensusu, aby dowód stawki.

Na platformach DeFi sETH jest często używany jako zabezpieczenie pożyczki ETH. Problem polega na tym, że sETH ostatnio stracił swój związek z ETH, zagrażając tym pozycjom. Ze sprzedażą posiadaczy i datą Merge pogrążony w niepewnościsETH wywiera obecnie dużą presję na sprzedaż.

Więc co to ma wspólnego z Celsjuszem? Platforma DeFi zablokowała fundusze klientów w sETH, a depegging sETH może wywołać falę umorzeń, wywołując kryzys płynności.

Celsjusz: odczuwanie ciepła

W ubiegłym roku kilka organów regulacyjnych jasno dało do zrozumienia, że ​​postrzega wysokodochodowe pożyczki kryptograficzne, takie jak Celsius, jako niezarejestrowane papiery wartościowe. Do września ubiegłego roku cztery stany (New Jersey, Teksas, Alabama i Kentucky) wysłały listy Celsjusza o zaprzestaniu działalności. W tym samym miesiącu Coinbase zamknął własny planowany produkt pożyczkowy po tym, jak SEC ostrzegła działania prawne, jeśli została uruchomiona.

W tym momencie Celsjusz już operacje żaluzjowe w Wielkiej Brytanii, odnosząc się do „niepewności regulacyjnej”. Firma zdecydowała się przenieść do Stanów Zjednoczonych, co wyeliminowałoby również strategiczny rozrost, umożliwiając jej skupienie się na uzyskiwaniu krajowych licencji i rejestracji w celu „zapewnienia długoterminowej rentowności Celsjusza i jego społeczności”.

W październiku 2021, Celsjusz zebrał 400 milionów dolarów w rundzie finansowania, która doprowadziła go do wyceny ponad 3 miliardów dolarów. W listopadzie ujawniono, że fundusze miały: podniesiony do 750 milionów dolarów po przekroczeniu podbicia.

W maju 2022 r. firma Celsius zmieniła swoją ofertę nagród, aby była zgodna z regulacjami przez stopniowe wycofywanie wysoko oprocentowanych kont dla nieakredytowanych inwestorów amerykańskich, co jest w zasadzie fantazyjnym sposobem powiedzenia, że ​​uniemożliwia to osobom, które nie zarabiają 200 tys. dolarów rocznie ani nie mają w banku 1 miliona dolarów, osiągania najwyższych zysków.

Obecne nieszczęścia Celsjusza nadchodzą zaledwie miesiąc po upadek innego nośnika standardu DeFi, firmy Terra. Platforma stabilna moneta stabilna w dolarach, UST, dobiegł do zera po tym, jak jego pierwszy przypadek użycia – zarabianie 20% zysków na Anchor – został zagrożony przez niepewność rynkową. Nastąpiło masowe wyjście, w którym miliardy UST zostały spalone, aby wybić LUNA w tempie zbyt szybkim dla algorytmu ustalania. Cały ekosystem został unicestwiony.

Dużo pieniędzy zostało wyprowadzonych z Celsjusza; w pierwszej połowie 2022 r. łączna liczba zasobów cyfrowych zablokowanych w protokole zmniejszyła się o około 24 miliardy dolarów do 12 miliardów dolarów.

Po niedzielnym zamrożeniu wypłat rywal Celsjusza Nexo zaproponował wykupić niektórych aktywów płynnych filmu, wskazując na „to, co wydaje się być niewypłacalnością” Celsjusza. Z szerszym rynkiem kryptowalut głęboko w czerwienito burzliwy czas w szczególności dla DeFi i ogólnie dla kryptowalut.

Zastrzeżenie

Poglądy i opinie wyrażone przez autora służą wyłącznie celom informacyjnym i nie stanowią porady finansowej, inwestycyjnej ani innej.

Chcesz być ekspertem od kryptowalut? Wykorzystaj to, co najlepsze z funkcji odszyfrowywania bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Otrzymuj największe wiadomości o kryptowalutach + cotygodniowe podsumowania i nie tylko!

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.