Adam Glanzman / Getty Images

Jayson Tatum podczas swojego pierwszego występu w finałach NBA w niczym nie przypominał swojej wersji z sezonu regularnego.

Jakkolwiek chcesz to przeanalizować, był jednym z pięciu do dziesięciu najlepszych graczy w lidze przed jego krachem z Golden State Warriors.

Stworzył pierwszy zespół All-NBA i zajął siódme miejsce w punktacji. Boston Celtics byli plus-12,1 pkt na 100 posiadania piłki, gdy był na parkiecie (najlepsza ocena netto w NBA). Zaawansowane statystyki z całego internetu uwielbiał go.

W pierwszych trzech rundach po sezonie 2022 – kiedy Celtics zdobyli Brooklyn Nets, pokonali Giannisa Antetokounmpo i Milwaukee Bucks, a także pokonał najlepiej rozstawionego Miami Heat, który miał średnio 27,0 punktów, 5,9 asyst i 3,2 trójki – wyglądał tak gracz.

Wtedy, w najważniejszej serii swojego życia, Tatum pozornie zapomniał, jak grać na linii za trzy punkty.

Wśród 296 graczy w historii NBA, którzy oddali przynajmniej tyle samo rzutów za dwa punkty w serii finałowej, Tatum zajmuje 31,6 za dwa punkty procentowe. 282. Każda z poniższych prób na tej liście miała miejsce w latach 1947-1961.

Mając szansę na rozpoczęcie konwersacji na temat spuścizny przed swoimi 25. urodzinami, Tatum zamiast tego stwierdził, że umieszcza liczby strzałów sprzed fuzji (przynajmniej z zakresu dwóch punktów).

To nie był jego jedyny problem. Jego 23 obroty wiążą go za 23-ci most nagrany w jednym finale (a dziewięciu zawodników przed nim grało w siedmiu graczy).

Tylko dwóch graczy w historii ligi wyrównało lub przekroczyło sumy Tatum pod względem strat i nieudanych strzałów (76) w finale (choć jego firma, LeBron James w latach 2015-16 i dwukrotnie Kobe Bryant, mogą dać nadzieję).

W samej grze 6 wyglądał na przytłoczonego.

Dwie serie wcześniej zdobył 46 punktów w meczu eliminacyjnym przeciwko Bucks. W następnej rundzie miał 26 punktów, 10 zbiórek i sześć asyst w wygranym meczu 7 nad Miami.

Ale w czwartek wyszedł z piskiem, zdobywając 13 punktów w strzelaniu 6 z 18, obracając piłkę pięć razy i wyglądając na przestraszonego, by zagrać w drugiej połowie.

Adam Himmelsbach @Adam Himmelsbach

Wow. Tatum mija szeroki otwarty róg 3, jedzie, tłum głośno krzyczy „strzelaj!” i podróżuje.

Zapomnij o mierzeniu się do Stephena Curry’ego. Tatum prawdopodobnie nie była nawet na poziomie Andrew Wigginsa. Kiedy był broniony przez nr 2014 1 wybór, strzał Tatum 37,5 procent, a Celtics zdobyli marne 83,5 punktu na 100 zagrań.

Po miesiącach budowania w kierunku czegoś, co mogło być wczesnym przyjazdem typu „Dwyane Wade w 2006 roku”, Tatum zmierzył się z Golden State.

Fotel psychoanalizę 24-latka zachowamy na inną przestrzeń, ale warto zbadać, dlaczego to się stało.

Tatum był świetny przeciwko obrona Wesley Matthews, PJ Tucker, Jrue Holiday, Kevin Durant i Jimmy Butler we wcześniejszych rundach tego sezonu. Ale determinacja, którą wykazał w tych pojedynkach, zniknęła w finałach.

Zamiast próbować dokończyć kontakt (jak Stanley Sugarman nauczył Bo Cruza), Tatum wydawała się być bardziej zdecydowana wyolbrzymiać to. Na niezliczonych przejazdach, kiedy zerwał farbę i zobaczył ciało (lub nadal miał przed sobą Wigginsa), po prostu wyrzucił ręce do góry. Po tym, jak chybił, często rzucał urzędnikom spojrzenie zdezorientowane.

Chris Williamson @CWilliamson44

Tatum i zakończenie tej serii na krawędzi było co najmniej rozczarowujące mężczyzną.

Naprawienie tego prawdopodobnie wymaga korekty nastawienia. Tatum jest wystarczająco duży i ma wysportowany charakter, by zastosować silniejszą markę wykończenia, ale od czasu do czasu może też pomóc.

“[The] większość jest nadmiernie penetrująca, grająca w tłumie, o czym dość często mówię. Tylko nie upraszczaj ”Trener Bostonu Ime Udoka powiedział problemów z rotacją swojego zespołu wcześniej w finałach. „Patrzcie na mecz 1, w którym mieliśmy 33 asysty w 43 koszach, ostre i ostre w ruchu piłki, a nie w tłumie”.

Ta sama analiza dotyczy Tatum. Ma grę na średnim dystansie, której powinien zaufać, gdy wymagają tego pojedynki. Jasne, prawdopodobnie mądrze jest skupić się na rzutach wolnych, lay-upach i trójkach, ale trzypoziomowe zdobywanie punktów jest wykładniczo ważniejsze w gorączce postsezonowej.

Bardziej ostrożne podejście pomogłoby również w kwestiach rotacji. Tatum często dryfował w tłum, pozornie spanikowany i gubił piłkę.

W niektórych sztukach utrzymywanie dryblingu pomogłoby. Z drugiej strony podstawy, takie jak staromodna, dobra pozycja z potrójnym zagrożeniem i trochę cierpliwości, mogły dać kolegom z drużyny więcej czasu na zapewnienie mu zaworu spustowego.

Gdy zdobędzie więcej doświadczenia w byciu głównym rozgrywającym (podobnie jak przez cały postsezon), nauczy się lepiej odczytywać te sytuacje.

Człowiek bez imienia @SnottieDrippen

Prawidłowy. Gdy dorośnie, będzie lepiej wyczuwał, kiedy robić sztuki dla innych, a kiedy naprawdę szukać własnych. I miejmy nadzieję, że trener może wymyślić ofensywny plan, który postawi go w lepszych sytuacjach, więc nie drybluje od 10 do 12 razy i nie zatrzymuje O. https: // t.co/8hvVFdN2Qv

Już się poprawia. Przed tymi play-offami kariera Tatuma w sezonie zasadniczym pod względem liczby asyst na mecz wynosiła 4,4. W tym postsezonie osiągnął średnią 6,2. W pierwszym meczu Bostonu nad Warriors miał 13 pensów.

Nie musi być napastnikiem w stylu LeBrona, ale jeśli obrona wie, że chce i jest w stanie znaleźć kolegów z drużyny, będzie go trudniej chronić.

Wystrzelenie 45,5 procent z trzech w finałach (i 39,3 procent w play-offach) również nie jest błahostką. Kilka dodatkowych spojrzeń ze średniej odległości nie zaszkodziłoby, ale nie powinno odbywać się kosztem dobrych strzałów zza łuku. Z punktu widzenia makro, cashballing gry Tatum w ciągu ostatnich kilku lat był plusem.

Teraz chodzi o dostrojenie.

Gdy osiągniesz poziom, który Tatum osiągnął w latach 2021-22, identyfikacja kolejnych obszarów wymagających poprawy może wydawać się niepewna. Ale to jest dokładnie to, co musi się wydarzyć.

Ma tylko 24 lata i dotarł do finału, remisując o czwarty w wartości playoff nad zastępczym graczem. Luka Doncic i Ja Morant są jedynymi graczami w pierwszej dziesiątce tej listy, którzy są młodsi.

To nie była dobra seria od Tatuma, ale też nie wskazuje na to, kim on jest. Lub, co ważniejsze, kim może się stać.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.