Wartość Bitcoin ma zanurkował wystarczy, aby ograniczyć ogromne zużycie energii przez kryptowalutęi powiązane emisje gazów cieplarnianych – ale tylko wtedy, gdy ceny pozostaną niskie. Cena jednego bitcoina spadła dzisiaj poniżej 24 000 USD, mniej więcej o połowę mniej niż w marcu. Chociaż od miesięcy stale traci na wartości, nagły spadek wartości w ciągu ostatnich 24 godzin sprowadza cenę poniżej kluczowego progu, jeśli chodzi o wpływ Bitcoina na środowisko.

Odkąd cena Bitcoina osiągnęła szczyt na poziomie około 69 000 USD w listopadzie, roczne zużycie energii przez sieć wynosi szacowany wynosić od około 180 do 200 terawatogodzin (TWh). To mniej więcej tyle samo energia elektryczna używana przez wszystkich centra danych na świecie każdego roku.

Ogólnie wyższe ceny zachęcać do większego wydobycia, ponieważ nagroda jest większa. Ale ceny nie muszą utrzymywać się na tym szczycie aby Bitcoin pozostał energochłonny. Dopóki cena utrzymuje się powyżej 25 200 USD, sieć Bitcoin może podtrzymywać operacje wydobywcze, które zużywają około 180 TWh rocznie, zgodnie z Badania opublikowany w zeszłym roku przez ekonomistę ds. walut cyfrowych, Alexa de Vriesa.

Ceny poniżej tego progu 25,2 tys. USD mogą zmusić górników do wstrzymania operacji lub wydobycia mniejszej liczby, ponieważ nie chcą ryzykować wydawania większej ilości pieniędzy na energię elektryczną niż zarabiają na wydobywaniu nowych tokenów.

„Dochodzimy do poziomów cenowych, na których staje się to coraz trudniejsze [for miners]”, mówi De Vries. „Gdzie nie tylko ogranicza ich możliwości dalszego rozwoju, ale w rzeczywistości wpłynie to na ich codzienną działalność”.

Jednak wciąż jest za wcześnie, aby formułować konkretne prognozy dotyczące tego, czy gwałtowny spadek ceny Bitcoina będzie ostatecznie korzystny dla środowiska. Wysokie ceny w zeszłym roku oznaczają, że górnicy prawdopodobnie mają pewne oszczędności, które pozwolą im na jakiś czas przetrwać. „Jeśli to tylko jednodniowy spadek, nic się nie zmieni” – mówi de Vries. Z drugiej strony, jeśli ceny nie odbiją się szybko, górnicy mogą stanąć przed trudnymi decyzjami.

Według de Vriesa, utrzymująca się cena na poziomie około 24 000 USD może zmniejszyć globalne zużycie energii przez sieć Bitcoin do około 170 TWh rocznie. Może to brzmieć jak stopniowa zmiana, ale przyczyniłoby się do znacznego spadku zużycia energii elektrycznej i związanych z tym emisji gazów cieplarnianych. Jeśli porównasz to z rocznym zużyciem energii de Vries szacowany Bitcoin był odpowiedzialny przez większość 2022 roku, byłoby to jak zmniejszenie ilości energii elektrycznej kraj Irlandia używa za rok.

Wydobywanie bitcoinów jest z natury nieefektywne energetycznie. Górnicy weryfikują transakcje, ścigając się, aby rozwiązywać coraz bardziej złożone łamigłówki przy użyciu specjalistycznego sprzętu i w zamian otrzymują nowe tokeny. Wbudowana nieefektywność energetyczna, która towarzyszy wszystkim tym informacjom, ma na celu odwieść każdego od celowego zamieszania w księdze transakcji. Dlatego też Bitcoin ma tak wielu ludzi zainteresowany o emisja gazów cieplarnianych ten kryptowaluta generuje.

Bitcoin jest największym graczem na rynku kryptowalut, więc jego wahania cen mają największe znaczenie dla środowiska. Ale nie jest sam. Druga co do wielkości sieć kryptowalut, Ethereum, wykorzystuje ten sam rodzaj energochłonnego procesu do walidacji transakcji na swoim łańcuchu blokowym i podobnie dostrzegła swoją wartość wpaść ostatnio. Tak więc de Vries uważa, że ​​potencjalne oszczędności energii – i wynikająca z tego redukcja emisji – mogą być równomierne większe przy spadających cenach pod uwagę inne energochłonne kryptowaluty.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.