A Nowe badanie wykazało, że popularny lek na zaburzenia erekcji, który jest coraz częściej stosowany w zapobieganiu powikłaniom sercowym u osób z cukrzycą typu 2, nie przynosi korzyści kobietom z cukrzycą.

Tylko jedno wcześniejsze randomizowane badanie oceniające korzyści dla serca ze stosowania leku na zaburzenia erekcji u pacjentów z cukrzycą zapisali się zarówno mężczyźni, jak i kobietya nawet to badanie nie analizowało danych według płci.

„Większość opublikowanych dotychczas badań sercowo-naczyniowych w rzeczywistości nie obejmuje kobiet” – powiedział Riccardo Pofi, pracownik naukowy na Uniwersytecie Oksfordzkim, który prowadził te badania, gdy był na Uniwersytecie Sapienza w Rzymie. Wyjaśnił, że problemem jest nie tylko brak różnicowania płci w analizie statystycznej, ale brak konceptualizacji i projektowania badań uwzględniających kobiety.

Reklama

Do badania klinicznego włączono 122 osoby w średnim wieku – 65 mężczyzn i 57 kobiet – z długotrwałą cukrzycą. W ciągu pięciu miesięcy połowa uczestników przyjmowała codziennie doustnie tadalafil, znany również pod marką Cialis, podczas gdy druga połowa przyjmowała placebo. Wyniki były zgłaszane w środę w Science Translational Medicine.

Pacjenci z cukrzycą rozwijają sztywniejsze i grubsze mięśnie sercowe, co utrudnia włóknom mięśniowym skurcz i krążenie krwi do reszty ciała. Aby to zrekompensować, serce skręca się u pacjentów z cukrzycą – zasadniczo wykręca się jak ręcznik, aby wydalić krew.

Reklama

W tym miejscu wykazano, że tadalafil, inhibitor białka zwanego PDE5, przynosi korzyści mężczyznom: po 20 tygodniach mężczyźni zmniejszyli skręcanie – miara skręcenia serca – i zwiększyli skrócenie włókien. Takich samych korzyści nie zaobserwowano wśród włączonych kobiet, z których wszystkie były po menopauzie.

Korzyści były podwyższone u mężczyzn z wyższym poziomem testosteronu i niższe u kobiet z niskim poziomem estrogenu, więc jest prawdopodobne, że hormony płciowe są częścią układanki mającej na celu poprawę funkcji serca u chorych na cukrzycę, twierdzą autorzy.

Rakesh Kukreja, profesor kardiologii w Virginia Commonwealth University School of Medicine, który nie był zaangażowany w badanie, powiedział, że dwie główne luki, które chciałby zobaczyć, obejmują biopsję tkanki serca u kobiet, aby zapewnić wystarczającą ekspresję PDE5, aby lek mógł hamowanie i ocena roli suplementacji estrogenami.

Naukowcy planują zbadać wpływ tadalafilu na kobiety w wieku przedmenopauzalnym, a także suplementację estrogenem u osób w okresie menopauzy. Kobiety otrzymają egzogenny estrogen, aby sprawdzić, czy może pomóc w działaniu tadalafilu.

Andrea M. Isidori, lekarz i profesor endokrynologii na Uniwersytecie Sapienza w Rzymie oraz autor artykułu, powiedział, że przydatne byłoby również większe badanie populacyjne w celu śledzenia hospitalizacji i zgonów.

Mimo to, na tle wcześniej sprzecznych badań dotyczących roli inhibitorów PDE5 w zmianach sercowych, Kukreja pochwalił wyraźny dowód zespołu, że tadalafil przywraca normalny skurcz serca.

„To badanie wyjaśnia niektóre główne niespójności dotyczące kardioprotekcyjnej roli inhibitorów PDE5 w cukrzycy typu 2 u mężczyzn i kobiet” – powiedział Kukreja.

Wszyscy pacjenci w obecnym badaniu byli rasy białej lub pochodzenia azjatyckiego.

„Badanie jest naprawdę pionierskie pod względem metodologii, podejścia, narzędzi, których używamy do diagnozowania kardiomiopatii cukrzycowej oraz całej analizy molekularnej szlaków, które wykryliśmy” – powiedział Pofi.

Łatwo dostępne i przystępne cenowo leki na zaburzenia erekcji mogą pomóc w leczeniu powikłań sercowych i nerkowych związanych z cukrzycą typu 2, ale autorzy twierdzą, że potrzebne są dodatkowe badania, aby kontynuować wyjaśnienie ich celów związanych z płcią i tkankami.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.