Sieć Celsius, zdecentralizowana platforma finansowa (DeFi) i jeden z największych pożyczkodawców kryptowalut, ogłoszony W niedzielę wieczorem, że „wstrzymuje wszystkie wypłaty, swapy i przelewy między kontami”. Ma 1,7 mln klientów.

Token firmy, CEL, jest notowany na 23 centy w chwili pisania tego tekstu, według CoinMarketCap. To 92-procentowy spadek od 8 kwietnia, kiedy CEL był wart 3 dolary. Token był wart prawie 7 dolarów rok temu.

Były pytania o wysokich plonach Celsius Networksjego powiązania z nieudany stablecoin Terrai jego rezerwy. Wartość aktywów na jej platformie spadła o połowę do 12 miliardów dolarów w maju, z 24 miliardów dolarów w grudniu 2021 roku. Między marcem a majem z systemu wypłynął miliard dolarów, Czasy finansowe zgłoszone.

W poście na blogu z 7 czerwca zatytułowanym „Cholera torpedy”Firma powiedziała:„ Celsius ma rezerwy (i więcej niż wystarczającą ilość ETH), aby spełnić zobowiązania, zgodnie z naszymi kompleksowymi ramami zarządzania ryzykiem płynności. ”

To było wtedy. 12 czerwca e-mail do wszystkich klientów zaczął się tak:

Ze względu na ekstremalne warunki rynkowe, dzisiaj ogłaszamy, że Celsius wstrzymuje wszystkie wypłaty, swapy i przelewy między kontami. Podejmujemy dziś to działanie, aby postawić Celsiusa w lepszej sytuacji, aby z czasem wywiązać się ze swoich zobowiązań do wycofania się.

Teoretycznie Celsius działa podobnie jak zwykły bank, z wyjątkiem kryptowaluty. Zbiera depozyty, a następnie je pożycza. jakiś reklama na stronie Celsjusza w chwili pisania tego tekstu oferował roczną stopę procentową 18,63 z depozytów kryptograficznych. W przeciwieństwie do banku, Celsjusz nie ma Ubezpieczenie rządowe FDIC który chroni ludzi w przypadku upadku banku.

Sceptycy wielokrotnie ostrzegali, że Sieć Celsjusza na pewno zawiedzie. Niektórzy nawet twierdzą, że Celsjusz to schemat Ponziego.

Ze względu na swój rozmiar Celsius dotyka wielu innych części rynków kryptowalut. Na przykład, Sieć Celsius pożyczyła od Tethera 500 milionów dolarów, stabilna moneta ze sztywnym kursem dolara. (Pożyczka wynosiła pierwotnie 1 mld USD, Bloomberg zgłosił.) Pożyczka jest zabezpieczona w Bitcoin. „Jeśli Bitcoin spadnie, dają nam wezwanie do uzupełnienia depozytu [and then] musimy dać im więcej Bitcoinów ”Celsius CEO Alex Mashinsky powiedział Czasy finansowe ostatni rok.

Nawet inwestorzy, którzy nie są bezpośrednio zaangażowani w kryptowalutę, mają ekspozycję na Celsjusza. drugi co do wielkości fundusz emerytalny w Kanadzie, Caesse de Dépôt et Placement du Québec (CDPQ), zainwestowane w ramach rundy akcji o wartości 400 milionów dolarów dla firmy.

Regulatorzy wyrazili zainteresowanie działalnością Celsius Network. Tylko 17 września 2021 r., New Jersey wydała nakaz zawieszenia i zaprzestania działalności Celsius Network w Teksasie, zaplanowała przesłuchanie w celu ustalenia, czy powinna wydać nakaz zawieszenia i zaprzestania działalności, a Alabama zapytał Celsius, dlaczego nie powinno to zostać zakazane w ciągu miesiąca. W październiku 2021 r. prokurator generalny Nowego Jorku Letitia James umieściła firmę jako jedną z platform proszony o przekazanie informacji o swojej działalności i produktacha Celsius powiedział, że współpracuje z regulatorami w stanie.

Jest więcej. The CFO Celsjusza został aresztowany w Izraelu w listopadzie za podejrzenie prania pieniędzy, oszustwa i napaści na tle seksualnym. (Zarzuty te dotyczyły jego zachowania w poprzedniej pracy; był: zawieszone w stopniach Celsjusza po aresztowaniu.) Kiedy platforma DeFi BadgerDAO została zhakowana w grudniu, aktywność blockchain pokazał, że sieć Celsius straciła 54 miliony dolarów kryptowalut. Celsjusz zgłoszone zasoby klienta i użytkownika nie zostały naruszone.

W jego uwaga do swoich klientówCelsius powiedział, że „ostatecznym celem firmy jest stabilizacja płynności”. Nie podał daty, kiedy klienci mogą spodziewać się, że będą mogli ponownie wycofać się, ostrzegając, że „ten proces zajmie trochę czasu i mogą wystąpić opóźnienia”.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.