Bycie „niezdrowym” weganinem może zwiększyć ryzyko raka piersi u kobiet o 20%, ostrzegają badania

  • Francuscy naukowcy prześledzili nawyki żywieniowe 65 000 kobiet po menopauzie
  • Osoby, które trzymają się „zdrowej” diety roślinnej, miały o 14% mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi
  • Ale posiadanie „niezdrowego” – w tym deserów – wiązało się z 20% wyższym ryzykiem

Istnienie wegański może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka – jeśli nie jesteś zdrowy, ostrzegają badania.

Naukowcy odkryli, że kobiety na niezdrowej diecie roślinnej były do ​​jednej piątej bardziej narażone na rozwój raka piersi w porównaniu do kobiet jedzących zdrowszą żywność.

Obejmowało to regularne spożywanie takich rzeczy, jak frytki, napoje gazowane i biały ryż.

Jednak ci, którzy trzymali się zdrowej diety wegańskiej, obfitującej w świeże owoce i warzywa, rośliny strączkowe, zboża i oleje roślinne, byli zagrożeni o 14 procent mniejszym ryzykiem.

Eksperci twierdzą, że odkrycia dowodzą, że nie wszystkie diety roślinne są sobie równe, jeśli chodzi o korzyści zdrowotne.

Projekt obserwował 65 000 kobiet we Francji przez dwie dekady i poprosił je o wypełnienie dwóch kwestionariuszy żywieniowych w trakcie badania.

Spożywanie dużej ilości cukru lub prostych węglowodanów może powodować skoki poziomu cukru we krwi, który wcześniej był powiązany z rakiem.

A spożywanie zbyt dużej ilości wymienionej niezdrowej żywności pochodzenia roślinnego jest znaną przyczyną otyłości, która może drastycznie zwiększać ryzyko innych nowotworów.

Bycie weganinem może zwiększać ryzyko zachorowania na raka — jeśli z tego powodu jesteś niezdrowy, ostrzegają

Bycie weganinem może zwiększać ryzyko zachorowania na raka — jeśli z tego powodu jesteś niezdrowy, ostrzegają

Naukowcy z Uniwersytetu Paris-Saclay przedstawili wyniki jako streszczenie na konferencji Nutrition 2022 Live Online. Pełna metodologia nie została jeszcze opublikowana.

Udzielili kwestionariuszy 65 574 kobietom po menopauzie, które miały średnio 50 lat, i śledzili wskaźniki diagnozowania raka.

Diety zostały sklasyfikowane jako „zdrowe” i „niezdrowe” oparte na roślinach lub zdrowe lub niezdrowe oparte na zwierzętach, w oparciu o ich spożycie 18 grup żywności.

Posłużyło to do podzielenia ochotników na pięć różnych grup, w oparciu o to, jak bardzo trzymali się każdego wzorca żywieniowego.

Sanam Shah, autor badania, powiedział: „To, co wyróżnia nasze badanie, to fakt, że możemy rozwikłać wpływ jakości pokarmów roślinnych, na czym nie koncentrowały się wcześniejsze badania dotyczące innych wzorców żywieniowych.

„Oceniając zdrową, niezdrową i pochodzenia zwierzęcego żywność, wszechstronnie przeanalizowaliśmy spożycie żywności, biorąc pod uwagę „zdrowość” grup żywności”.

W ciągu 21 lat zdiagnozowano 3968 choroby.

Naukowcy porównali wskaźniki wśród osób stosujących różne diety, aby obliczyć ryzyko.

Osoby, które stosowały najzdrowszą dietę roślinną, miały o 14 procent mniejsze ryzyko raka piersi w porównaniu z tymi, które poszły w drugą stronę.

Tymczasem w przypadku osób stosujących niezdrową dietę roślinną sytuacja była odwrotna.

Shad powiedział: „Te odkrycia podkreślają, że zwiększenie spożycia zdrowej żywności roślinnej i zmniejszenie spożycia mniej zdrowej żywności roślinnej i zwierzęcej może pomóc w zapobieganiu wszystkim rodzajom raka piersi”.

Powiedział, że diety roślinne niekoniecznie oznaczają dokładnie wegetariańskie lub wegańskie, ale większy nacisk na spożywanie warzyw i innych pokarmów niezwierzęcych.

Diety wegańskie i wegetariańskie były wcześniej wiązane z brakiem wystarczającej ilości kluczowych składników odżywczych, aby ludzie byli zdrowi.

Jakie są wady przejścia na weganizm?

Przejście na dietę całkowicie roślinną może spowodować zmęczenie lub pojawienie się trądziku, ostrzegają dietetycy.

Niejedzenie lub picie produktów pochodzenia zwierzęcego może spowodować utratę kluczowych witamin, takich jak B12, a także białek.

Brak witaminy B12, która znajduje się w mleku i jajkach, może prowadzić do zmęczenia lub znużenia i negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne.

Witamina D to kolejny składnik odżywczy występujący głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak tłuste ryby, którego może brakować osobom na diecie wegańskiej.

Niedobór witaminy D może prowadzić do problemów z rozwojem kości i powodować ból.

Niedostarczanie wystarczającej ilości białka, które otrzymujemy z produktów mlecznych, ryb, jajek i mięsa, może zahamować wzrost u dzieci, a także prowadzić do pojawienia się wyprysków trądzikowych.

Brak żelaza w czerwonym mięsie i wątrobie może prowadzić do anemii, powodując uczucie zmęczenia i kołatanie serca.

Jod, występujący głównie w owocach morza, to kolejny składnik odżywczy, którego brakuje w dietach wegańskich i jest ważny w utrzymaniu zdrowego metabolizmu.

Diety roślinne mogą zawierać wszystkie wymienione składniki odżywcze, ale ludzie muszą starannie zarządzać tym, co jedzą, lub przyjmować suplementy, aby mieć pewność, że mają wystarczającą ilość.

Jest to szczególnie ważne, jeśli ludzie przechodzą na dietę wegańską po otrzymaniu tych składników odżywczych głównie z produktów zwierzęcych.

Ale innym ryzykiem jest fałszywe przekonanie, że produkty wegańskie są z natury zdrowsze niż produkty niewegańskie.

Analiza MailOnline bezmięsnych wegańskich alternatywnych produktów spożywczych wykazała, że ​​znaczna ich liczba zawiera więcej soli, cukru i tłuszczu niż produkt, który miał zastąpić.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.