Każda jagoda jemioły może wytworzyć do dwóch metrów lepkiej nici zwanej wiscyną. Pozwala to nasionom tej pasożytniczej rośliny przyczepiać się i infekować rośliny żywicielskie. Od czasów starożytnych jagody jemioły były badane jako leki na wszystko, od niepłodności i epilepsji po raka. Ale do tej pory nikt w pełni nie zbadał potencjalnych medycznych lub technicznych zastosowań samego kleju. Niedawny artykuł z McGill University i Max Planck Institute of Colloids and Interfaces, opublikowany w: PNAS Nexussugeruje, że dzięki prostej obróbce ultrasztywne, elastyczne włókna Viscin, które przylegają zarówno do skóry i chrząstki, jak i do różnych materiałów syntetycznych, mogą mieć wiele zastosowań – zarówno biomedycznych, jak i nie tylko.

To odkrycie, które pojawiło się niemal przypadkowo – wywołane działaniami młodej dziewczyny. „Nigdy nie widziałem jemioły, zanim mieszkałem w Niemczech” – powiedział Mateusz Harrington, starszy autor artykułu i profesor nadzwyczajny na Wydziale Chemii Uniwersytetu McGill oraz w kanadyjskiej katedrze badawczej Tier 2 w Green Chemistry. „Kiedy moja córka bawiła się jagodą z jemioły, którą kupiliśmy na lokalnym jarmarku bożonarodzeniowym i zaczęła się przyklejać do wszystkiego, byłam zaintrygowana”. Jest to zrozumiałe, ponieważ badania Harringtona koncentrują się na badaniu materiałów i klejów występujących w przyrodzie oraz dostosowaniu podstawowych zasad rozwoju zaawansowanych materiałów inspirowanych biologią.

Roślina o bardzo nietypowych właściwościach

Naukowcy odkryli, że dzięki prostej obróbce, gdy są mokre, włókna wiskozy, które przyklejają się do siebie i do innych materiałów, można rozciągać w cienkie folie lub składać w struktury 3D. Uważają, że oznacza to, że wiscyna może być potencjalnie stosowana jako uszczelniacz ran lub pokrywający skórę. Tym, co sprawia, że ​​elastyczne włókna wiskozy są tak interesujące jako materiał, jest to, że ich zdolność do przywierania do przedmiotów jest w pełni odwracalna w wilgotnych warunkach.

„Nosiłem cienką warstwę wiscyny na skórze przez trzy dni, aby zaobserwować jej właściwości adhezyjne, a potem byłem w stanie usunąć go z moich palców, po prostu pocierając je o siebie”, powiedział Nils Horbelt, absolwent studiów doktoranckich w Instytucie Maxa Plancka. i pierwszy autor artykułu, który według Harringtona wniósł do badań kreatywność i cierpliwość stolarza (jego dawny zawód). „Ale wciąż pozostaje wiele pytań dotyczących tego bardzo niezwykłego materiału”.

Kolejnymi celami naukowców są lepsze zrozumienie chemii stojącej za tym pęczniejącym, niezwykle lepkim materiałem, aby mogli następnie powtórzyć ten proces.

„Fakt, że wiscyna może przywierać zarówno do drewna, jak i skóry lub piór, może mieć znaczenie ewolucyjne” – dodaje Harrington. „Ale trudniej jest wytłumaczyć przyczepność do różnych powierzchni syntetycznych, takich jak tworzywa sztuczne, szkło i stopy metali, z adaptacyjnego punktu widzenia. Wiscyna może więc po prostu reprezentować bardzo wszechstronną chemię adhezyjną, co sprawia, że ​​badanie tego, co dzieje się chemicznie, jest tak interesujące”.

Biorąc pod uwagę doskonałe właściwości wiscyny jemioły oraz fakt, że rośliny jemioły są liczne, a także biodegradowalne i bioodnawialne, odkrycia te sugerują, że ta niezwykła roślina może w przyszłości stanowić coś więcej niż tylko świąteczną ozdobę.

O tym badaniu

Horbelt, N., Fratzl, P. i Harrington, MJ Mistletoe viscin: klej na bazie celulozy reagujący na higro i mechano do zastosowań w różnorodnych materiałach. (2022) PNAS Nexus. 1, pgac026.

DOI: 10.1093 / pnasnexus / pgac026.


O Uniwersytecie McGill

Założony w Montrealu w Quebecu w 1821 r. McGill University jest najwyżej ocenianym medycznym uniwersytetem doktoranckim w Kanadzie. McGill jest konsekwentnie klasyfikowany jako jeden z najlepszych uniwersytetów, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest to światowej sławy instytucja szkolnictwa wyższego z działalnością badawczą obejmującą trzy kampusy, 11 wydziałów, 13 szkół zawodowych, 300 programów studiów i ponad 39 000 studentów, w tym ponad 10 400 doktorantów. McGill przyciąga studentów z ponad 150 krajów na całym świecie, a 12 000 międzynarodowych studentów stanowi 30% studentów. Ponad połowa uczniów McGill mówi o pierwszym języku innym niż angielski, w tym około 20% naszych uczniów, którzy twierdzą, że francuski jest ich językiem ojczystym.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.