Według psychologów przewlekła bezsenność może narazić Cię na ryzyko. Nie mam dość snu może zrobić o wiele więcej niż sprawić, że poczujesz się super zmęczony— Może pogorszyć twój osąd i czas reakcji, sprawić, że będziesz marudny i impulsywny, a nawet wywołać objawy podobne do ADD. Te reakcje pozbawienia snu są również związane z ofiarami, takimi jak wypadki samochodowe, zwolnienia z pracy, a nawet samobójstwa. Bezsenność waha się od łagodnego do przewlekłego stanu.

Rozmawialiśmy z Brad Rosenfield, psychiatra, MS, profesor nadzwyczajny Philadelphia College of Osteopathic Medicine, aby dowiedzieć się więcej o bezsenności. Dr. Rosenfield wyjaśnia, że ​​istnieje korelacja między bezsennością a różnymi stanami psychicznymi, w tym lęk, depresja, nadużywanie substancji i choroba afektywna dwubiegunowa. Nie tylko to, ale brak niezbędnego snu może powodować nastroje, co z kolei może powodować niepokój w związku, a nawet rozwód.

Według dr. Rosenfield, badania medyczne dowiodły, że długotrwała bezsenność znacznie zwiększa ryzyko udaru mózgu, chorób układu krążenia, nadciśnienia, cukrzycy, demencji, wysokiego poziomu cholesterolu, a nawet przedwczesnej śmierci. Mówi nam: „Sen pozwala naszemu ciału aktywować cudownie złożone systemy odmładzające, które ożywają, gdy śpimy i są niezbędne dla zdrowia wszystkich naszych narządów, w tym mózgu, serca, trzustki i układu hormonalnego, żeby wymienić tylko kilka. “

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak radzić sobie z przewlekłą bezsennością, a następnie koniecznie sprawdź 6 najlepszych ćwiczeń na silne i stonowane ramiona w 2022 roku, mówi trener.

kobieta spokojnie śpi w nocy w łóżku
Shutterstock

Ważne jest, aby się rozpieszczać i robić to, co trzeba, aby uzyskać wystarczającą liczbę Z. Dr. Rosenfield mówi: „Nasze ciała mają skomplikowany system stabilizujący równowagę lub homeostazę. Na przykład, kiedy śpimy, zmniejsza się poziom hormonu stresu – kortyzol. ”. Zauważa również, że istnieje substancja chemiczna o nazwie BDNF, którą wytwarza twój mózg. BDNF jest odpowiedzialny za twoją pamięć długotrwałą — to on łączy komórki mózgowe i neurogenezę (produkcję nowych komórek mózgowych).

Dr. Rosenfield dodaje: „Tłumienie apetytu wzrasta, a chrupanie stymulujące grelinę zmniejszają się. Sen pomaga również regulować poziom insuliny, co ma ważne implikacje dla cukrzycy”.

Podczas snu dzieje się wiele dobrych (i niezbędnych) rzeczy. Twoje ciało wytwarza „walczący z depresją i chroniący mózg wzrost serotoniny, noradrenaliny i dopaminy”.

Związane z: Ta przenośna sauna na podczerwień zamieniła mnie w świetnego śpiącego

kawa macchiato karmelowa
Shutterstock

Istnieje wiele przyczyn bezsenności, w tym stres, lęk i depresja. Inni winowajcy to kofeina późną porą dnia i nocą. Obejmuje to herbatę, kawę, czekoladę i napoje energetyczne. Te produkty mogą utrzymać cię w dobrym stanie przez cztery do ośmiu godzin i dłużej, utrudniając sen, dr. Rosenfield wyjaśnia.

Więcej rzeczy, których należy unikać? Trzymaj się z dala od ekranów technologii, gier wideo, dziwnych zmian w pracy, jet lag i hałasu otoczenia.

Związane z: Ekspert mówi, że złe nawyki do spania, które mogą prowadzić do przyrostu masy ciała

kobieta przytulnie czyta w łóżku, poradnik jak radzić sobie z bezsennością
Shutterstock

Mamy kilka świetnych sugestii od dr. Rosenfield, aby wzmocnić rutynę przed snem. To, co działa dla każdej osoby, będzie inne, ale jego pierwszym krokiem jest „znalezienie dobrej rutyny snu i trzymanie się jej przez tydzień i weekend”. Kontynuuje: „Jak mądrze radzi dr Michael Perlis: Jeśli możesz zrobić jedną rzecz, wstawaj codziennie o tej samej porze”. Dzięki temu twoje ciało dostosuje się w pewnym momencie. Ponadto należy unikać drzemek w ciągu dnia. Trzymanie się tych wskazówek zwiększy Twój popęd snu, co sprawi, że będziesz bardziej skłonny do przymknięcia oczu przed snem. Celem jest osiągnięcie od siedmiu do ośmiu godzin solidnego snu, dr. Rosenfield wyjaśnia.

Niektóre osoby relaksują się na lekkim spacerze, rozciąganiu się, uprawianiu jogi lub czytaniu dobrej książki. „Ciepła kąpiel w nocy może pomóc, ponieważ późniejsza temperatura ciała może pomóc w wywołaniu snu” – dr. Rosenfield wyjaśnia, dodając: „Zaplanuj ‘czas na zmartwienie’ w ciągu dnia, a nie w nocy. Postaraj się zbliżyć się do 30 minut lub więcej dobrych ćwiczeń w ciągu dnia”.

szczęśliwy mężczyzna śpiący w swoim czystym domu, kopiący bezsenność do krawężnika
Shutterstock

Innym świetnym nawykiem do przyjęcia jest ograniczanie sypialni do przytulania i spania. Nie możesz jeść, walczyć i oglądać telewizji.

Dr. Rosenfield zaleca również, że „pomóc może unikanie aktywności stymulujących w nocy, w tym godziny policyjnej na dwie godziny przed docelowym czasem snu. Ekrany technologiczne wytwarzają światło niebieskie fale, które zakłóca produkcję melatoniny. Chociaż istnieją filtry światła niebieskiego, aktywność smartfona i komputera może być bardzo stymulująca dla większości ludzi ”.

lekarz pacjent konsultacja bezsenność
Shutterstock

Zawsze dobrze jest upewnić się, że regularnie odwiedzasz swojego lekarza i nie wahaj się rozważyć sesji terapeutycznych. Profesjonaliści zawsze zapewniają możliwość rozwiązania wszelkich problemów ze snem.

Dr. Rosenfield wyjaśnia: „Dobry klinicysta chce wiedzieć, czy jesteś zestresowany, osłabiony, zmęczony, zasypiasz w nieodpowiednich porach i miejscach lub czy masz jakieś interesujące lub nietypowe zachowanie podczas snu. Te zachowania obejmują bezsenność, głośne chrapanie, łapanie powietrza, szarpanie nóg lub ramiona, zgrzytanie zębami, lunatykowanie i koszmary senne, które mogą wskazywać na inne specyficzne zaburzenia snu.”

Inną kwestią jest leczenie behawioralne, takie jak terapia poznawczo-behawioralna na bezsenność (CBT-I), a także możliwości leczenia. Znalezienie odpowiedniego leczenia, które jest skuteczne, ma kluczowe znaczenie dla poprawy samopoczucia.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.