Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

Decyzja ogarniętego kryptowalutą banku Celsius o wstrzymaniu wypłat przez prawie 2 miliony użytkowników wstrząsnęła w poniedziałek rynkami kryptograficznymi i podkreśliła obawy, że niektóre z największych firm w sektorze mają niepewne podstawy finansowe.

„Ze względu na ekstremalne warunki rynkowe, dzisiaj ogłaszamy, że Celsius wstrzymuje wszystkie wypłaty, swapy i przelewy między kontami”, firma oficjalnie nazywana Celsius Network, powiedział w oświadczeniu pod koniec niedzieli. „Podejmujemy dziś to działanie, aby postawić Celsiusa w lepszej sytuacji, aby z czasem honorować swoje zobowiązania do wycofania”.

Mówiąc laikiem, oznacza to, że ludzie, którzy zdeponowali pieniądze w Celsjuszu, aby uzyskać jego słynne wysokie zyski, na razie nie mogą ich wyciągnąć. Firma twierdzi, że ma 1,7 miliona użytkowników i uważa się, że posiada około 8 miliardów dolarów w depozytach, które są teraz zamrożone.

Nie zaoferowano harmonogramu, kiedy wypłaty zostaną przywrócone.

Ta wiadomość spowodowała spadek największych kryptowalut – bitcoin spadł o 12 procent od późnego poniedziałkowego popołudnia, a ethereum spadł o 13 procent. Jest tu swego rodzaju pętla sprzężenia zwrotnego; był to spadek o ponad 10 procent dla każdej waluty w dniach poprzedzających ogłoszenie, który prawdopodobnie przyczynił się przede wszystkim do problemów z płynnością Celsiusa.

Ogólnie rzecz biorąc, bitcoin spadł o 23 procent w ciągu ostatnich pięciu dni, podczas gdy wartość ethereum spadła w tym czasie o 30 procent; obydwa mają teraz najniższe ceny od prawie 18 miesięcy. Tymczasem własna moneta Celsjusza spadła z 7 dolarów w zeszłym roku do 21 centów.

Głosy krypto-sceptyków stają się coraz głośniejsze

Również w poniedziałek Binance, jedna z największych giełd kryptowalut na świecie, na krótko wstrzymała handel. Nie było jasne, czy płynność była czynnikiem – firma obwiniła „utkniętą transakcję” i powiedziała w poniedziałek po południu, że w większości została rozwiązana.

Celsius jest bankiem „zdecentralizowanym” lub „DeFI”, który pożycza i pożycza kryptowaluty podobnie jak instytucja finansowa za dolary, ale bez znacznej części zwykłej infrastruktury bankowej.

Celsius oferuje wyjątkowo wysokie zwroty tym, którzy wpłacają za jego pomocą krypto. Przed zatrzymaniem wskaźnik ten wynosił 18,6 proc., wielokrotnie więcej niż w tradycyjnych bankach, a w przeszłości wzrósł nawet o 30 proc. To spowodowało, że krytycy powiedzieli, że nie ma pod ręką aktywów, aby zabezpieczyć depozyty, gdyby wystarczająca liczba inwestorów zażądała zwrotu pieniędzy.

W ubiegłym roku rządy stanowe zadawały wiele takich samych pytań. We wrześniu ubiegłego roku Biuro Papierów Wartościowych w New Jersey wysłał firmę list o zaprzestaniu działalności, podczas gdy Alabama i Teksas również zażądali odpowiada na pytania dotyczące jego płynności. (Kancelaria ma biura w New Jersey, a także w Europie i na Bliskim Wschodzie.) Prokurator generalny Nowego Jorku ma również: poprosiłem o więcej informacji na interesach Celsjusza.

List z New Jersey zauważył, że Celsjusz „nie ujawnił inwestorom kwoty pieniędzy przeznaczonej na każdy z [its] działalność inwestycyjna ”lub„ charakter i zdolność kredytową kredytobiorców ”. Powiedział, że jego celem jest „zatrzymanie oferty i sprzedaży tych niezarejestrowanych papierów wartościowych”.

W przeciwieństwie do tradycyjnych banków, pożyczkodawcy kryptowalut nie mają wymogu prawnego wykazania wystarczających aktywów, podczas gdy inwestorzy nie mają ochrony ze strony Federalnego Ubezpieczenia Depozytów, który ubezpiecza depozyty w bankach, gdyby bankowi kryptograficznemu brakowało środków podczas rundy.

Wysoki poziom wzajemnych powiązań panuje również w przypadku kryptowalut, a wiele firm pożycza od siebie nawzajem lub inwestuje w siebie. To potencjalnie potęguje wyzwania.

Celsjusz w przeszłości miał pożyczone aż 1 miliard dolarów od Tethera, „stablecoina” powiązanego z dolarem, aby zapewnić mu płynność. Tether sam wygenerował pytania o to, czy ma: wystarczające zabezpieczenie aktywów.

I to były transakcje Celsjusza, które niektórzy eksperci uważać spowodował awarię w zeszłym miesiącu stablecoina Terry, co z kolei napędzało większy spadek krypto który zrujnował tak dużą część rynku, w tym Celsjusza.

Pion Crypto testuje trwałość przemysłu napędzanego szumem

Stephen Diehl, londyński inżynier oprogramowania, który: prowadzi kampania technologów przeciwko kryptowalutom w Waszyngtonie obwiniała potencjalnego Celsjusza na drzwiach rządu.

„Niestety jest to porażka regulacyjna w imieniu SEC” – powiedział w komunikacie dla The Washington Post. „Od lat na tej firmie były czerwone flagi i nic nie zrobili. Te protokoły, które obiecują 20% + plony z braku działalności gospodarczej, są w zasadzie tylko nową formą schematu Ponzi. Szkoda tylko, że wielu inwestorów detalicznych straci wszystko, kiedy można było temu bardzo zapobiec.”

Inni sceptycy kryptowalut ostrzegają przed potencjalnie większym rozrachunkiem – być może nawet na równi z tak zwaną „kryptozimą” w 2018 roku, kiedy bitcoin stracił dwie trzecie swojej wartości gdy inwestorzy uciekli. To wydarzenie zniszczyło wiele papierowych bogactw dla graczy kryptograficznych, zanim nowe pieniądze napłynęły z powrotem w 2021 r. i wysłały wiele walut do rekordowych poziomów.

Wydaje się, że możliwość zarażenia większej ekonomii działaniami Celsjusza wydaje się ograniczona, chociaż mogą wystąpić potencjalne skutki niższego poziomu dla kanadyjskich posiadaczy emerytur. CDPQ, jeden z największych funduszy emerytalnych w tym kraju, jest inwestor w platformie pożyczkowej.

Celsius starał się uspokoić inwestorów w swoim oświadczeniu, oferując jednocześnie niewiele zobowiązań.

„Przed nami dużo pracy, ponieważ rozważamy różne opcje” – powiedział. „Mogą wystąpić opóźnienia”, dodał, ale stwierdził, że „Celsius ma cenne aktywa i pilnie pracujemy, aby wypełnić nasze zobowiązania”.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.