covid-19 wirus
Nowy koronawirus, SARS-CoV-2. Zdjęcie przez @UCSDJacobs

Jak wynika z pierwszej rundy badań opublikowanej w środę przez UC San Diego naukowcy.

Wyniki, opublikowane w środowym Annals of Clinical and Translational Neurology, wykazały różne krótko- i długoterminowe objawy i chociaż wielu pacjentów wykazało poprawę, większość nadal miała pewne objawy neurologiczne pół roku później. Ponadto pewna podgrupa osób wykazywała również istotne problemy z koordynacją i funkcjami poznawczymi, które nie zostały wcześniej opisane.

„To zachęcające, że większość ludzi wykazała pewną poprawę po sześciu miesiącach, ale nie dotyczyło to wszystkich” – powiedział starszy autor, dr. Jennifer Graves, profesor nadzwyczajny w UCSD School of Medicine i neurolog w UCSD Health.

Po infekcjach SARS-CoV-2 o nasileniu łagodnym do umiarkowanego w okresie od października 2020 r. do października 2021 r. do badania zrekrutowano 56 osób z objawami neurologicznymi. Przeszli oni badanie neurologiczne, ocenę funkcji poznawczych, kwestionariusze samodzielnego zgłaszania oraz opcjonalny skan mózgu. Pomiary wyjściowe zostały wykonane kilka miesięcy po ich początkowym zakażeniu i powtórzone trzy i sześć miesięcy później.

W czasie pierwszej wizyty 89% uczestników odczuwało zmęczenie, a 80% zgłaszało bóle głowy. Według badań do innych powszechnych objawów neurologicznych należały zaburzenia pamięci, bezsenność i obniżona koncentracja. Aż 80% stwierdziło, że objawy te wpłynęły na jakość ich życia.

Kiedy uczestnicy wrócili na sześciomiesięczną obserwację, tylko jedna trzecia zgłosiła całkowite ustąpienie objawów. Pozostałe dwie trzecie zgłosiły uporczywe objawy neurologiczne, chociaż większość z nich zmniejszyła się. Najczęstszymi objawami po sześciu miesiącach były zaburzenia pamięci i zmniejszona koncentracja.

Autorzy napisali, że żadna z osób z utrzymującymi się objawami po sześciu miesiącach nie miała historii wcześniejszych stanów neurologicznych przed ich infekcjami.

„Niektórzy z tych uczestników to profesjonaliści wysokiego szczebla, którzy spodziewaliby się, że uzyskają wynik powyżej średniej w ocenach poznawczych, ale kilka miesięcy po COVID-19 nadal osiągają nienormalne wyniki” – powiedział Graves.

Zaskakującym wynikiem było to, że 7% uczestników wykazywało wcześniej niezidentyfikowany zestaw objawów, który obejmował deficyty poznawcze, drżenie i trudności z równoważeniem. Autorzy w skrócie określili fenotyp Post-Acute Sequelae of COVID-19 z drżeniem, ataksją i deficytem poznawczym – PASC-TAC.

„Są to ludzie, którzy nie mieli problemów neurologicznych przed COVID-19, a teraz mają niekoordynację swojego ciała i możliwą niekoordynację swoich myśli” – powiedział Graves. „Nie spodziewaliśmy się, że to znajdziemy, więc chcemy przekazać wiadomość na wypadek, gdyby inni lekarze również to zobaczyli”.

Trwają badania nad tym, jak bardzo wirus SARS-CoV-2 bezpośrednio atakuje mózg, ale Graves powiedział, że bardziej prawdopodobne jest, że te opóźnione objawy neurologiczne są spowodowane infekcją wywołującą zapalną odpowiedź autoimmunologiczną w mózgu.

Zespół UCSD planuje corocznie monitorować objawy uczestników przez okres do 10 lat. Dodatkowe wysiłki będą oceniać, w jaki sposób różne warianty i szczepionki COVID-19 wpływają na długoterminowe objawy neurologiczne.

„Żeby mieć wpływ na ludzkie zdolności poznawcze i jakość życia tak długo po zakażeniu, musimy jako społeczeństwo poważnie się temu przyjrzeć” – powiedział Graves. „Nadal musimy wiedzieć, jak powszechne jest to zjawisko, jakie procesy biologiczne to powodują i jakiej stałej opieki zdrowotnej będą potrzebować ci ludzie. Ta praca jest ważnym pierwszym krokiem do osiągnięcia tego celu ”.

– Miejski Serwis Informacyjny


By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.