WKiedy zeszłej jesieni, zdrowe dzieci zaczęły pojawiać się w szpitalach z niewydolnością wątroby, a tej wiosny zaskoczeni lekarze i organy służby zdrowia nie wiedzieli, co kryje się za tym, co widzą. Nie wiedzieli też, czy to, co widzą, jest nowe.

Zawsze zdarzały się przypadki zapalenia wątroby u dzieci, których przyczyny nie można znaleźć – takie przypadki określane są jako pediatryczne zapalenie wątroby o nieznanej etiologii. Jednak te przypadki występują w bardzo małych ilościach i nie są dobrze zbadane ani śledzone. Więc kiedy lekarze w Alabama oraz Szkocja zgłaszali, że widzieli więcej takich przypadków w ciągu kilku tygodni niż normalnie widzieliby w ciągu roku, nie mieli wiarygodnych statystyk, z którymi mogliby porównać pozorny wzrost.

Teraz naukowcy z Centrów Kontroli i Prewencji Chorób opracowali pewne szacunki dotyczące normalnego tempa tego schorzenia, przynajmniej w Stanach Zjednoczonych. Ich odkryciaopublikowany na początku tego tygodnia w internetowym czasopiśmie Morbidity and Mortality Weekly Report, może zaskoczyć.

Reklama

Ich badania sugerują, że nie nastąpił wzrost przypadków zapalenia wątroby u dzieci o nieznanym pochodzeniu, przynajmniej w Stanach Zjednoczonych. Nie odnotowano też wzrostu liczby przeszczepów wątroby u dzieci, których potrzebowała część tych dzieci. Podobnie, wskaźnik wykrywalności infekcji wywołanych przez adenowirus 41 – wirus robaków żołądkowych, który został uznany za potencjalny czynnik wywołujący te przypadki zapalenia wątroby – nie zmienił się z biegiem czasu, jak donoszą naukowcy CDC.

(Zauważają, że władze w Wielkiej Brytanii uważają, że mogły widzieć mały wzrost w przypadkach pediatrycznego zapalenia wątroby, ale raport, na który wskazują, mówi, że brak tam danych przed pandemią sprawia, że ​​trudno jest mieć pewność.)

Reklama

Wyniki CDC nie wskazują, co powoduje przypadki pediatrycznego zapalenia wątroby o nieznanym pochodzeniu, z których 290 jest w trakcie dochodzenia w tym kraju. W innych krajach około trzy tuziny krajów wykryły przypadki, odkąd Wielka Brytania podniosła alarm na początku kwietnia. Do 6 czerwca Światowa Organizacja Zdrowia została powiadomiona o ponad 800 prawdopodobnych i podejrzanych przypadkach.

Ale odkrycia CDC mogą pomóc wykluczyć niektóre rzeczy. Przy cenach niezmienionych od czasu pandemii Covid-19, teoria Wypowiedziane przez naukowców z Izraela – że jest to jakiś stan po Covidie – staje się trudniejsze do argumentacji.

„To nie znaczy, że Covid nadal nie może odgrywać w tym wszystkim jakiejś pomocniczej roli. Ale myślę, że tego rodzaju dane pomagają potwierdzić, że prawdopodobnie nie jest to przyczyną ”- wyjaśnił weteran epidemiolog Michael Osterholm, który nie był zaangażowany w prace CDC.

Badacze CDC zebrali dane z czterech różnych źródeł, analizując wizyty na oddziałach ratunkowych i hospitalizacje z powodu zapalenia wątroby o nieznanej etiologii u dzieci w wieku poniżej 11 lat, od stycznia 2018 r. do marca 2022 r. dla pierwszego oraz stycznia 2019 r. i marca 2022 r. dla drugiego.

Porównali także miesięczne dane dotyczące przeszczepu wątroby u dzieci poniżej 18 roku życia, u których rozpoznano martwicę wątroby – niewydolność wątroby – o nieznanej etiologii od października 2017 do marca 2022. Na koniec przeanalizowali dane laboratoryjne na próbkach kału testowanych na obecność adenowirusa 40 lub 41 w okresie od października 2017 do marca 2022 z Labcorp, dużej sieci laboratoriów komercyjnych.

Nie było statystycznie istotnego wzrostu liczby hospitalizacji z powodu zapalenia wątroby o nieznanym pochodzeniu w okresie po rozpoczęciu pandemii Covid-19; nie było też statystycznie istotnego wzrostu liczby przeszczepów wątroby na miesiąc, jak stwierdzili naukowcy. Liczba pozytywnych testów stolca adenowirusa wahała się – w pewnym zakresie – przed pandemią i tak było również po pandemii. Ale wskaźnik pozytywny od października ubiegłego roku, kiedy przypadki Alabamy wykryto do marca, kiedy Szkocja zaczęła zgłaszać przypadki, nie przekroczył wskaźników sprzed pandemii.

„Przypadki, które obecnie opisujemy, przynajmniej trendy, nie wydają się różnić od tego, co opisaliśmy przed pandemią”, powiedziała STAT starsza autorka Jacqueline Tate, kierownik zespołu epidemiologicznego w oddziale wirusowej gastroenterologii CDC. w wywiadzie.

„Myślę, że to wskazuje, że przy wszystkich zmianach, które przeszliśmy podczas pandemii… wydaje się, że nie miało to takiego samego wpływu na trendy w zapaleniu wątroby, gdyby był to czynnik napędzający”.

Powiedziała, że ​​praca została wykonana w celu ustalenia wskaźników bazowych.

„Próbujemy spojrzeć na to, czym jest krajobraz. Czy jest coś, co uległo dramatycznej zmianie? Nie sądzimy. Ale myślę, że patrząc na to i zdając sobie sprawę, że poprawiliśmy diagnostykę, poprawiliśmy dostęp do informacji, możemy być w stanie lepiej wyjaśnić, co dzieje się z tym zapaleniem wątroby ”- powiedział Tate.

Fakt, że wskaźniki wyjściowe się nie zmieniły, nie oznacza, że ​​nic się nie dzieje z pediatrycznym zapaleniem wątroby o nieznanej etiologii, powiedział Osterholm, dyrektor Centrum Badań i Polityki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Minnesota. Raczej kilka grup przypadków – w Alabamie i Szkocji – może dać społeczności naukowej możliwość ustalenia, co przez cały czas było odpowiedzialne za niektóre z tych przypadków.

W pracy detektywistycznej posiadanie danych wyjściowych ma kluczowe znaczenie dla odróżnienia czegoś nowego od czegoś nowo rozpoznanego, powiedział Jeffrey Duchin, pracownik służby zdrowia w wydziale zdrowia publicznego Seattle i King County oraz profesor chorób zakaźnych na Uniwersytecie Waszyngtońskim.

Pozorny wzrost zachorowań może być „wzmocnionym stwierdzeniem” – zwiększoną wykrywalnością, powiedział, dodając, że analiza CDC jest uspokajająca, co sugeruje, że nie obserwujemy znacznego wzrostu zachorowań na zapalenie wątroby u dzieci.

Kiedy zdarzenia medyczne zdarzają się na bardzo niskich poziomach – niewyjaśniony przypadek tutaj, inny tam – może być bardzo trudno dotrzeć do sedna tego, co się dzieje, powiedział Osterholm, który był zaangażowany w rozwikłanie wielu tajemnic zdrowia publicznego.

Ale prędzej czy później, przez przypadek, pojawi się grupa przypadków. A jeśli gromada zostanie zauważona, a zaangażowani klinicyści dokładnie ją opracują i zgłoszą swoje odkrycia, tak jak zrobiły to obie grupy, inni lekarze zaczną szukać i zdawać sobie sprawę, że oni również widzieli przypadki pasujące do tej definicji, powiedział.

„Wcale nie jest niczym niezwykłym obserwowanie nowych warunków, w których ktoś otrzymuje serię pięciu lub sześciu przypadków, ktoś inny przyjrzy się uważnie i otrzyma serię pięciu lub sześciu przypadków, a wkrótce te pięć i sześć oraz pięć i sześć urosną do 700 ”, powiedział Ostholm.

„Dzięki naprawdę wyczerpującym informacjom, takim jak CDC właśnie tutaj zaprezentowane… najważniejsze jest to, że bardzo dobrze mogło się to dziać przez jakiś czas, zanim Covid kiedykolwiek pojawił się na tak niskim poziomie”, powiedział.

Obecna uwaga poświęcona pediatrycznemu zapaleniu wątroby może pomóc usunąć niektóre z tych przypadków z kolumny „nieznana etiologia”. Ale potrzeba więcej i różnych rodzajów badań, aby zidentyfikować, co je powoduje. Tate powiedział, że CDC prowadzi obecnie takie badanie. Podobnie brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia, która wielokrotnie powtarzała, że ​​infekcja adenowirusem – prawdopodobnie w połączeniu z jakimś innym czynnikiem – wydaje się być powiązana z tymi przypadkami.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.