To Audi Quattro z 1982 roku było zaparkowane w zamkniętym garażu prawie 30 lat temu, przez dziesięciolecia spędziło w ciemności tylko z kurzem dla firmy, dopóki Jonny Smith nie odkrył go i nie wyjechał na słońce w ostatnim odcinku Późny pokaz hamulców.

Jako pierwsza generacja Audi Quattro, ten samochód jest wysoce kolekcjonerskim, nowoczesnym klasykiem z turbodoładowanym, rzędowym, pięciocylindrowym silnikiem napędzającym słynny obecnie napęd na cztery koła „Quattro”, który na zawsze zmienił świat rajdów.

Szybkie fakty — oryginalne Audi Quattro

  • Kiedy Audi Quattro zostało po raz pierwszy zaprezentowane na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie w 1980 roku, nikt nie mógł wiedzieć, jak bardzo będzie rewolucyjne.
  • Dzięki niezwykłemu, pięciocylindrowemu silnikowi Audi z turbodoładowaniem i zaawansowanemu napędowi na cztery koła, Audi Quattro sprawdziło się w każdych warunkach – od zwykłej jazdy po drogach po pokonywanie śniegu, lodu, błota i żwiru.
  • Audi zaczęło ścigać się Quattro w 1980 roku, różne wersje tego projektu w sportach motorowych wygrały niezliczone wyścigi, zdominowały ten sport i sprawiły, że napęd na wszystkie koła stał się koniecznością dla każdego zespołu, który chciał wygrać.
  • Quattro, które tu widzicie, zostało niedawno ujawnione przez popularnego prezentera motoryzacyjnego Jonny’ego Smitha w odcinku „The Late Brake Show”, który obejrzało już prawie pół miliona osób na YouTube.

Volkswagen Iltis 4 × 4

W 1976 roku grupa inżynierów Audi przybył do Szwecji do przeprowadzenia testów w głębokim śniegu z kilkoma nowymi pojazdami Audi z napędem na przednie koła.

Volkswagen Iltis

Opis obrazuKilka starych ujęć PR Volkswagena Iltisa. Pomimo tego, że Iltis był w stanie osiągnąć tylko 75 KM. Zdjęcie dzięki uprzejmości Audi AG.

Wśród grupy pojazdów znalazł się m.in Volkswagen Iltis, szorstki i wytrzymały wojskowy napęd na cztery koła o mocy zaledwie 75 KM. Ku zaskoczeniu wielu inżynierów, Iltis był znacznie szybszy niż którykolwiek z potężniejszych Audi, z którym był testowany.

Kluczem do sukcesu Iltisa nie była jego moc, uświadomił sobie inżynier Audi Jörg Bensinger, ale napęd na cztery koła.

To odkrycie doprowadziło do opracowania nowego napędu na cztery koła, który w nadchodzących dziesięcioleciach stanie się centralnym elementem przyszłych modeli Audi i postawi świat rajdów na głowie.

Quattro: co jest w nazwie

Audi Quattro jest czasami nazywane Ur-Quattro, a przedrostek „Ur-” jest po niemiecku „pierwotny” lub „oryginalny”. Słowo quattro oznacza po włosku cztery, podobnie jak napęd na cztery koła, chociaż nigdy nie wyjaśniono, dlaczego nie nazwano go vier, po niemiecku oznaczającym cztery.

Powyżej wideo: To jest pełny odcinek The Late Brake Show o tym Audi. Jego gospodarzem jest Jonny Smith, którego można rozpoznać po wielu jego występach w telewizji, najsłynniejszym w brytyjskim programie motoryzacyjnym Fifth Gear.

Te oryginalne Quattro są jedynymi Audi, które używają słowa przez duże „Q”, wszystkie inne quattro używają małej litery „q” z szacunku do oryginału.

Teraz, gdy mamy już wszystkie techniczne aspekty konwencji nazewnictwa Quattro, możemy mówić o tym, co tak naprawdę sprawiło, że samochody są tym, czym są.

Audi Quattro

Kiedy Audi Quattro zostało po raz pierwszy pokazane światu w 1980 roku, było postrzegane jako nowe podejście do wcześniej istniejącego pomysłu.

The Jensen FF z lat 60. był pierwszym wyczynowym samochodem drogowym (lub sportowym GT) z napędem na wszystkie koła dzięki uprzejmości inżynierów Ferguson Formula. W kolejnych latach zarówno AMC, jak i Subaru opracowały własne samochody drogowe z napędem na cztery koła.

Audi Quattro

Opis obrazuTo Quattro przez dziesięciolecia siedziało w zamkniętym garażu w Anglii, czekając na ponowne odkrycie i wyciągnięcie z powrotem na światło.

To, co Audi zrobiło inaczej, to uczynienie swojego nowego Quattro z napędem na cztery koła prawdziwym samochodem sportowym, z pięciocylindrowym silnikiem rzędowym z turbodoładowaniem o mocy 200 KM, 5-biegową manualną skrzynią biegów, kubełkowymi siedzeniami oraz zawieszeniem i hamulcami przeznaczonymi do dynamicznej jazdy.

Powodem tego było to, że skupili się na świecie rajdów, a konkretnie na Rajdowych Mistrzostwach Świata (WRC), ponieważ wiedzieli, że ich nowy pojazd ma zdolność zdominowania rywalizacji głównie z napędem na tylne koła.

Oczywiście do celów homologacji wymagany był samochód produkcyjny, ale Audi Quattro szybko stało się czymś więcej niż tylko kolejną specjalną homologacją na małą skalę. Quattro zmieniło DNA Audi, czyniąc je jednym z najbardziej pożądanych niemieckich producentów samochodów na świecie.

Wyścigowe wersje Audi Quattro z pewnością nie zawiodły. Samochody wygrały wiele wyścigów WRC, w tym dwa mistrzostwa świata (i dwa miejsca na drugim miejscu).

Quattros zwyciężyło w Pikes Peak Hillclimb trzy lata z rzędu w latach 1985-1987 i wygrało wiele najlepszych rajdów, w tym Rajd Monte Carlo, Rajd 1000 Jezior, Rajd Akropolu, Rajd Brazylii, i dziesiątki innych.

Audi Quattro 17

Opis obrazuAudi Quattro było wyposażone w rzędowy, pięciocylindrowy silnik z turbodoładowaniem, wytwarzający 197 KM i 210 Nm momentu obrotowego przy 3500 obr./min. Moc została przekazana na wszystkie cztery koła za pośrednictwem pięciobiegowej skrzyni biegów i napędu na cztery koła Audi quattro.

Tutaj pokazane jest Audi Quattro z 1982 roku

Quattro, które tu widzicie, jest próbą tajemniczego samochodu, został zaparkowany w zamkniętym garażu przez właściciela prawie 30 lat temu, a następnie pozostawiony nietknięty.

Prawdopodobnie zostałby ukryty, gdyby nie detektyw znanego prezentera telewizyjnego motoryzacyjnego Jonny’ego Smitha, gospodarza popularnego kanału YouTube Późny pokaz hamulców.

W odcinku połączonym powyżej zobaczysz, jak Jonny i obecny opiekun samochodu otwierają drzwi garażowe i wyjeżdżają samochodem po raz pierwszy od dziesięcioleci. Pozostaje w zrozumiałym oryginalnym stanie przez cały czas, chociaż teraz oczywiście będzie wymagał pełnej renowacji.

Samochód obecnie oferowany do sprzedaży na aukcji online na żywo w Car & Classic w Wielkiej Brytanii, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat lub zarejestrować się, aby licytować możesz odwiedzić listę tutaj.

Audi Quattro 11
Audi Quattro 16
Audi Quattro 15
Audi Quattro 14
Audi Quattro 13
Audi Quattro 12
Audi Quattro 11
Audi Quattro 10
Audi Quattro 9
Audi Quattro 8
Audi Quattro 7
Audi Quattro 6
Audi Quattro 5
Audi Quattro 4
Audi Quattro 3
Audi Quattro 2

Zdjęcia dzięki uprzejmości Car & Classic + Audi AG

Audi Quattro 1

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.