DENVER – Kiedy Andre Burakovsky po raz pierwszy przyjechał do Ameryki Północnej, aby grać w hokeja juniorów w lidze Ontario, jego najbardziej znana koleżanka z drużyny Erie Otters natychmiast go zauważyła. Niewielu graczy potrafi jeździć na łyżwach na tyle dobrze, aby nadążyć Connor McDavidw końcu.

„Pamiętam, że pierwszy raz, gdy byłem na lodzie z Burakowskim, całkiem otworzyło nam oczy” – powiedziała gwiazda „Teraz Oilers”. Atletyczny. „Spędził tam wspaniały rok w Erie, przeniósł się i spisał się świetnie w NHL”.

McDavid pamięta, jak jego nowy kolega z drużyny poruszał się w wieku 18 lat i widział, w jaki sposób mógł strzelać do krążka. Jego strzał był wtedy elitarny, omijając bramkarzy w całym Ontario, a teraz jest elitarny.

Z tego powodu Lawina mieć prowadzenie 1:0 w finale Pucharu Stanleya.

„On naprawdę dobrze ukrywa swoje uwolnienie, a kiedy je puszcza, naprawdę je uderza” – kolega z drużyny Bowen Byram powiedział krótko po tym, jak Burakovsky strzelił zwycięskiego gola w meczu 1 w środę, dając Colorado zwycięstwo 4:3 nad Zatoka tampa. “On jest strzelcem goli.”

Postsezon Burakowskiego został określony przez przystanki i starty. Jest strzelcem 22 goli z dynamicznym zestawem umiejętności, ale jego niekonsekwencja sprawiła, że ​​Jared Bednar podrapał go w dwóch meczach w drugiej rundzie. Następnie, wkrótce po powrocie do składu, doznał podejrzenia kontuzji stopy, blokując strzał Edmontona. Evan Bouchard. To trzymało go z dala od dwóch finałowych konkursów Konferencji Zachodniej i prawdopodobnie nadal go niepokoi, biorąc pod uwagę, że ostatnio spędził wiele dni na konserwacji.

Burakovsky przezwyciężył jednak oba niepowodzenia – zadrapania i kontuzję – iw środę zagrał kilkanaście kluczowych minut przeciwko potężnemu Lightningowi, który z rzędu wygrał Puchar Stanleya.

„Myślałem, że dzisiaj jest naprawdę solidny: naprawdę dobrze poradził sobie z krążkiem, nie miał żadnych obrotów, ciężko sprawdził” – powiedział Bednar. „Kiedy ma okazje, może umieścić krążek w siatce. Wszechstronna gra dla niego ”.

Największy moment Burakowskiego miał miejsce niecałe dwie minuty po dogrywce. Obserwował, jak kolega z linii JT Compher wpadł w strefę ofensywy i oddał strzał w kierunku pozornie niezniszczalnego Andriej Wasilewski, bramkarz Tampy. Obrońca piorunów Wiktor Hedman zablokował jednak strzał i odbił się do Walerij Niczuszkin. Burakovsky tymczasem wślizgnął się do kręgu starć, gdzie otrzymał doskonałe podanie od Nichushkina.

Nadgarstki napastnika ruszyły w ruch, rozładowując poruszający się krążek. Poszybował w stronę siatki, minął rozpostartą łyżwę Wasilewskiego i przekroczył linię. Zabrzmiał róg i gra się skończyła.

„Nie myślałem za dużo” – powiedział Burakowski. „To było trochę szalone uczucie. Po prostu możliwość bycia tutaj w tym finale i pomóc drużynie wygrać, to było miłe uczucie ”.

Skrzydłowy odskoczył od siatki i upadł na kolano, trzy razy uderzając w powietrze, zanim jego koledzy z drużyny go obrzucili. Poprzedniej nocy walczył ze snem i obudził się o 6 rano, ponieważ nie mógł się doczekać meczu.

Skończył jako bohater.

“To było wspaniałe,” Mikko Rantanen powiedział. „Ostatnio gra dobrze i na pewno na to zasługuje”.

To nie pierwszy raz, kiedy Burakovsky przeszedł w wielkim momencie. Wybór w pierwszej rundzie 2013 przez Waszyngtonpomógł stolicom w mistrzostwach w 2018 roku, asystując Lars EllerZdobył gola w Pucharze Stanleya w meczu 5. Strzelił także dwa gole w grze 7 tegorocznego finału Konferencji Wschodniej. Bramkarz, z którym zmierzył się tamtej nocy? Wasilewski.

Pomimo wielkich momentów Burakowskiego w meczu z Waszyngtonem, jego osobowość poza lodem wywołuje większą reakcję byłych kolegów z drużyny. Alex Owieczkin zrobił sobie trzysekundową przerwę, gdy na początku tego roku został poproszony o wspomnienie o skrzydłowym, po czym zaczął się śmiać.

„Wszyscy go tutaj kochają” – powiedział kapitan Capitals Atletyczny. „To fajny facet, cały czas żartuje”.

Tom Wilson, jeden z bliskich przyjaciół Burakowskiego w Stolicach, pamięta kolegów z drużyny, którzy kradli bieliznę Burakowskiego z jego szafki, zmuszając go do powrotu do domu w samych spodniach dresowych. Wilson powiedział, że nie był złośliwy, a Burakovsky brał udział w zabawie, często angażując się w różne psikusy w szatni.

„Właśnie to sprawia, że ​​przychodzenie na lodowisko jest tak zabawne i właśnie to sprawia, że ​​nasza praca jest tak fajna: kiedy masz te więzi i tych kolegów z drużyny, z którymi możesz wejść na lodowisko i śmiać się każdego dnia” – powiedział Wilson na początku tego roku.

Głupota Burakowskiego doprowadziła go do wypełnienia podobnej roli z Lawiną. Na przykład podczas treningów przed Pucharem Stanleya kapitan i kolega Szwed Gabriel Landeskog żartobliwie wskoczyli na niego na lodzie, prowadząc Nathan MacKinnon i Rantanen, by przerwać fałszywą bójkę.

„On ma kilka beztroskich rzeczy, które robi od czasu do czasu, więc musisz mu to trochę dać” – były kolega z drużyny Avalanche Tyson Jost powiedział. – Nie możesz go spuścić z haczyka.

Jego osobowość sprawia, że ​​jest kimś, kogo koledzy z drużyny lubią widzieć sukces. Zapytaj Wilsona.

„Obudziłem się do 7-8 SMS-ów od bliskich przyjaciół, którzy byli tak naprawdę nim podekscytowani. Wiele mówi o tym, kim on (jest)!” przekazała stolice w komunikacie do Atletyczny. „Lubiony przez wszystkich. Bardzo się z tego cieszę.”

Choć Burakovsky może być głupkowaty z dala od lodu, jest też surowy dla siebie i pracował z psychologiem sportowym latem przed przyjazdem do Kolorado. To pomogło poprawić jego nastawienie. Chociaż wciąż wiele od siebie oczekuje – złamał kij na treningu na początku tego roku, ponieważ był sfrustrowany swoim występem w ćwiczeniu power-play – wierzy, że ma bardziej perspektywiczny niż w przypadku stolicktóry sprzedał go Avalanche w czerwcu 2019 roku. Uważa, że ​​Kolorado oznaczało potrzebny nowy początek.

„Bardzo dobrze było spróbować czegoś nowego i uzyskać nową okazję gdzie indziej” – powiedział.

A w tym sezonie, przygotowując się do wejścia do wolnej agencji, Burakowski ustanowił karierę wysoko w golach (22), punktach (61) i czasie na lodzie (16:16).

„Burky naprawdę może umieścić to w tylnej części sieci” – powiedział MacKinnon na początku tego roku. „On jest naprawdę wyjątkowym graczem”.

Bednar opisuje Burakowskiego jako gracza o dobrej passie. Kiedy jest na topie, jest dynamicznym talentem, który potrafi grać z najlepszymi graczami. Kiedy nie jest, ma skłonność do kosztownych obrotów. Biorąc pod uwagę status jego kontraktu, możliwe, że gra w ostatnich kilku meczach dla Kolorado. Avalanche będzie miało miejsce na czapkę tego lata, ale tacy jak Nazem KadriNichushkin i bramkarz Darcy Kuemper mają również trafić na rynek. Joe Sakic i front office będą musieli zdecydować, kogo mają zabrać z powrotem.

Ale oferty kontraktów i trudne decyzje mogą poczekać na kolejny dzień. Jedyne, co się liczyło w środę, to strzał wystarczająco dobry, by pokonać światowej klasy bramkarza. Liczyła się tylko dogrywka, która zapisze się w świecie Avalanche.

(Zdjęcie Andre Burakovsky’ego (95), Josha Mansona (42) i Logana O’Connora (25): Isaiah J. Downing / USA Today)

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.