Znalezienie odpowiedniego leku przeciwdepresyjnego lub przeciwlękowego (lub kombinacji leków) wymaga stałego strumienia staranności – poziomu wytrwałości, który może szybko wyschnąć, jeśli zaczną pojawiać się skutki uboczne.

„Mózg i ciało każdego człowieka inaczej reaguje na leki i je przetwarza, więc przyjęcie odpowiedniego schematu leczenia może być frustrującym procesem dla niektórych osób”. Melissa Shepard, psychiatra z certyfikatem zarządu i adiunkt w Johns Hopkins School of Medicine, powiedział HuffPost. „Najbardziej frustrująca część bycia, nie zawsze wiemy dlaczego”.

Istnieją pewne wskazówki, które lekarze mogą wykorzystać, aby spróbować przewidzieć, jak ktoś osobiście zareaguje na receptę – objawy, których doświadcza, jak zareagował na inne leki, a czasami pewne rodzaje testów genetycznych – ale nawet z tymi wskazówki, dla wielu ludzi to wciąż kwestia prób i błędów.

„Próba przewidzenia wpływu jednego leku na konkretną osobę jest prawie niemożliwa, więc musimy podejmować decyzje na podstawie tego, co wiemy o pacjencie i leku, aby spróbować uzyskać jak największą szansę na skuteczne leczenie” – powiedział. Shane Rauwiceprezes i dyrektor medyczny praktyki telepsychiatrycznej Opieka behawioralna w tablicy.

Doświadczanie skutków ubocznych nie zawsze oznacza konieczność zaprzestania lub zmiany leków. Ale jeśli czujesz, że coś jest nie tak, te typowe scenariusze skutków ubocznych mogą pomóc ci w ustaleniu, co dalej.

Od razu czujesz się lepiej (ale to nie trwa)

Większość obecnie dostępnych leków działa poprzez pośrednie zwiększanie poziomu neuroprzekaźników, które, jak się uważa, odgrywają rolę w zaburzeniach nastroju i lęku, takich jak serotonina, norepinefryna czy dopamina – ale zaburzenia nastroju i lęk to coś więcej niż tylko wzloty i upadki tych neuroprzekaźników.

„Czasami zmiany, które pojawiają się zaraz po rozpoczęciu leczenia (lub zmianie dawki leku) mogą mieć przejściowy wpływ na nastrój lub niepokój”, powiedział Erik Vanderlip, psychiatra i lekarz rodzinny Pacific Premier Group w Portland w stanie Oregon. „Wciąż nie wiemy, dlaczego może tak być w przypadku niektórych osób, ale istnieje kilka teorii”.

Istnieją różne wzorce depresji i lęku, a czasami jeden wzorzec może początkowo dobrze reagować na coś, ale potem ulega pogorszeniu „ponieważ nie dopasowaliśmy odpowiedniego leku do właściwego wzorca” – wyjaśnił Vanderlip.

Na przykład ktoś, kto zmaga się z depresją z powodu depresji dwubiegunowej, może odczuwać początkową poprawę w przyjmowaniu leków, które nie są trwałe i mogą potrzebować czegoś, co jest bardziej stabilizatorem nastroju niż lekiem przeciwdepresyjnym.

Podobnie, jednoczesne przyjmowanie substancji (takich jak alkohol) lub stany chorobowe, które mogą naśladować depresję (zaburzenia niedoczynności tarczycy) mogą czasami wyjaśniać, dlaczego przejściowa reakcja może się z czasem słabnąć.

„Samo zażywanie leków często nie wystarcza, aby osiągnąć optymalny powrót do zdrowia dla wielu osób” – powiedział Vanderlip. „Dbanie o zdrowie fizyczne (sen, ćwiczenia, odżywianie, inne warunki) i unikanie substancji są częścią utrzymania zdrowia psychicznego”.

Dochodzi do tego efekt placebo – przekonanie, że lek zadziała – wynikający z faktu, że wszystkie leki mają znaczenie dla osoby je przyjmującej.

„Efekt placebo sam w sobie nie jest zły, ale wiele osób biorących udział w badaniach klinicznych nowych leków reaguje na tabletki placebo po części dlatego, że nadzieja na coś może być z natury pomocna dla zdrowia psychicznego” – powiedział Vanderlip.

Doświadczasz skutków ubocznych, które nie znikają

Niektórzy ludzie są natywnie bardziej wrażliwi na skutki uboczne leków niż inni. „Często w grę wchodzą nieznane czynniki, ale dla niektórych może to być spowodowane wolniejszym metabolizmem leków, więc mają tendencję do gromadzenia się w swoim systemie” – powiedział Vanderlip.

Jeśli jest to dla ciebie powtarzający się problem, niektóre formy testów genetycznych, które sprawdzają, jak twoja wątroba przetwarza te leki, mogą wskazać możliwości, których leki mogą spróbować lub uniknąć ze względu na różne tempo metabolizmu, dodał.

W miarę dostosowywania się organizmu do leków (może to zająć do 12 tygodni, aby zobaczyć pełne efekty), mogą wystąpić skutki uboczne, takie jak łagodne nudności, zmęczenie lub bóle głowy, które ustępują w ciągu kilku dni. Jeśli jednak wystąpią utrzymujące się skutki uboczne (pomyśl: biegunka), mogą one przewyższać korzyści płynące ze stosowania leku, a lekarz może zamiast tego rozważyć inny.

„Aby uzyskać optymalny wynik, skonsultuj się z lekarzem w ciągu kilku tygodni lub miesiąca i poinformuj o wszystkich skutkach ubocznych, których doświadczasz” – powiedział Vrushali Gersappepsychiatra w aplikacji cyfrowej opieki podstawowej K Zdrowie. „Jest to klucz do nie tylko znalezienia odpowiedniego leku na twój stan, ale także odpowiedniej dawki i uzupełniających zmian stylu życia”.

Twoje objawy powracają

Depresja i lęk mogą być trudne – niektórzy ludzie doświadczają nawrotów nawet wtedy, gdy wiernie przyjmują leki. Okazuje się, że to nic niezwykłego.

Pomyśl o tym jak o astmie: inhalator może dobrze kontrolować astmę, ale czasami możesz mieć zaostrzenie, gdy sezonowe alergie są w powietrzu lub jeśli spędzasz noc w zadymionym barze i zaczynasz.

W podobny sposób, jeśli doświadczasz wzrostu liczby stresorów – zostałeś zwolniony, twoja przewlekła choroba się nasila, opuszczasz trudny związek – możesz zauważyć, że objawy powrócą lub staną się silniejsze nawet chociaż nadal zażywasz leki, które kiedyś działały zgodnie z planem.

„To jest to, co uważam za najczęstszy przypadek” – powiedział Vanderlip. „Nie chodzi o to, że lek przeciwdepresyjny nagle zawodzi, ale o to, że zmieniło się lub zmieniło środowisko, a teraz twoja depresja jest gorsza”.

Jeśli naprawdę nie masz żadnych znaczących zmian w swoim środowisku, które mogłyby nadpisać skuteczność twojego leku, może to oznaczać, że twój lek staje się mniej skuteczny.

„Leki działają na receptory w naszych komórkach” – powiedział Rau. „Nasze neurony (komórki mózgowe) mogą regulować poziom swojej odpowiedzi na lek, dodając lub usuwając niektóre z tych receptorów, co może zmienić poziom skuteczności”.

Rau dodał, że to nie zdarza się każdemu, kto przyjmuje dany lek, a nasza indywidualna biologia robi różnicę, ale jest to jeden z powodów, dla których lek, który raz odciął, już nie działa.

Znalezienie odpowiedniego leku na depresję lub stany lękowe może wymagać odrobiny prób i błędów, i to jest w porządku.

ljubaphoto przez Getty Images

Znalezienie odpowiedniego leku na depresję lub stany lękowe może wymagać odrobiny prób i błędów, i to jest w porządku.

Twoja depresja lub lęk się pogarszają

Lekarz zazwyczaj najpierw zaczyna od najłagodniejszych leków, które mają również dobrą skuteczność i profil skutków ubocznych, a następnie dodaje leki wspomagające i zmienia dawki lub leki w zależności od tego, jak dana osoba na nie reaguje.

„Chociaż to prawda, że ​​te leki mogą trochę potrwać, zanim pacjent odczuje korzyści, nie powinieneś odczuwać pogorszenia zaraz po rozpoczęciu” – powiedział. Shaili Gandhiwiceprezes ds. operacji receptariusza w Pojedyncza opieka. „To znak, że twoje leki mogą nie być dla ciebie odpowiednie i powinieneś skonsultować się z lekarzem w sprawie wypróbowania alternatywnych opcji leków”.

Ledwo zauważasz różnicę w tym, jak się czujesz

Wiele osób reaguje na leki tylko częściowo – mogą na przykład przestać mieć napady paniki, ale nadal odczuwać wysoki poziom lęku, który przeszkadza w codziennym życiu.

„W rzeczywistości rzadko zdarza się, że uzyskujemy pełną remisję objawów po pierwszym leku, pierwszej dawce” – powiedział Vanderlip. „Dla wielu kilka zmian dawkowania nie jest niczym niezwykłym”.

Inną możliwością jest to, że lek w ogóle nie działa, mimo że jest przyjmowany zgodnie z zaleceniami przez zalecany czas. Jeśli po miesiącu nie nastąpi zmiana, skontaktuj się z lekarzem, aby omówić inne opcje leczenia. Mogą one obejmować „próbę innej klasy leków, stosowanie kombinacji leków i konsultację z psychiatrą w celu dalszej oceny” – powiedział Gersappe.

Twoje nastroje stały się intensywne i nieprzewidywalne

Wahania nastroju mogą być kolejnym wskaźnikiem, że lek, który przyjmujesz, nie zgadza się z Twoim szczególnym wzorem depresji.

„Rozróżnianie klinicznej różnicy między chorobą afektywną dwubiegunową [characterized by episodes of depression and mania] i jednobiegunowy [persistent depressed mood with no history of mania] wzorce depresji mogą być trudne ”- powiedział Vanderlip. „Ludzie z depresją dwubiegunową mogą czasami odczuwać, że ich nastrój lub energia nagle się zmieniają po rozpoczęciu przyjmowania leku przeciwdepresyjnego w porównaniu ze stabilizatorem nastroju”.

Nowe objawy skoncentrowane na nastroju, takie jak intensywne zmiany nastroju, stany mieszanego nastroju, hipomania lub mania po leczeniu farmakologicznym lekiem przeciwdepresyjnym, mogą sygnalizować inny wzorzec zaburzeń nastroju, który był maskowany przez nasilenie depresji.

Jakość Twojego snu spada

Skutki uboczne leków mogą obejmować wycieńczenie w ciągu dnia i bardziej niespokojny sen w nocy. Nie jest też niczym niezwykłym, że zaczynasz doświadczać dziwnych snów.

„Czasami może to być efekt uboczny leku, zwiastun innego wzoru depresji lub natywne pogorszenie objawów nastroju po inicjacji” – powiedział Vanderlip.

Zwykle te początkowe działania niepożądane ustępują w ciągu tygodnia lub dwóch, gdy organizm przyzwyczaja się do leku. Możesz spróbować zmienić porę dnia, w której przyjmujesz leki, dając sobie więcej czasu na odpoczynek przed snem lub zażywając leki OTC, takie jak melatonina, aby przejść przez okres przystosowawczy.

„Dramatyczne zmiany i skutki uboczne, które są nie do zniesienia lub powodują problemy kryzysowe lub związane z bezpieczeństwem, powinny być bardziej natychmiastowo rozwiązane przez lekarza” – powiedział Vanderlip. „Mogą przekazać swoją wiedzę i doświadczenie, aby pomóc Ci szybciej i skuteczniej nawigować w drodze do skutecznego planu leczenia”.

Leki na zdrowie psychiczne mogą być wspaniałe i konieczne, jeśli są właściwe.  Oto, jak stwierdzić, czy Twoja recepta przeciwdepresyjna lub przeciwlękowa rzeczywiście pomaga w objawach.
Leki na zdrowie psychiczne mogą być wspaniałe i konieczne, jeśli są właściwe. Oto, jak stwierdzić, czy Twoja recepta przeciwdepresyjna lub przeciwlękowa rzeczywiście pomaga w objawach.

Jak usprawnić proces znajdowania leku, który będzie dla Ciebie odpowiedni

Ponieważ stany chorobowe depresji i lęku są subiektywne, najlepszym sposobem na usprawnienie procesu ustalania skutecznego schematu leczenia sprowadza się do jak największej komunikacji z lekarzem.

„Nie mamy standardowego badania krwi, które na podstawie wyników pozwala stwierdzić, że ktoś ma depresję lub stany lękowe” – powiedział Shari N. Allen, profesor nadzwyczajny na wydziale praktyki farmaceutycznej PCOM School of Pharmacy w Gruzji. „Jako dostawca wiemy, że masz depresję lub stany lękowe – i jak poważne są one – na podstawie tego, co mówisz (lub nie mówisz).”

Twój lekarz rozważy czynniki specyficzne dla pacjenta, aby zawęzić opcje leczenia, takie jak:

  • Twoja pełna historia medyczna (inne choroby, które możesz mieć i potencjalne interakcje między lekami)
  • Historia medyczna rodziny (w tym, czy niektóre leki przeciwdepresyjne lub przeciwlękowe działały dobrze na któregoś z Twoich krewnych)
  • Bieżące i przeszłe zażywanie substancji (w tym leków OTC i substancji, takich jak NLPZ, witaminy, marihuana i alkohol)
  • Wcześniejsze stosowanie leków (i dlaczego zostały przerwane)
  • Koszt

Istotną rolę odgrywają również preferencje pacjentów. Rau zaleca, aby pamiętać o objawach o najwyższym priorytecie: zapisz, co chcesz, aby lek robił dla ciebie, i dowiedz się, na którą z tych rzeczy chcesz w pierwszej kolejności skupić się.

Czy najbardziej martwi Cię smutek? Brak motywacji? Czuję się niespokojny? Nie możesz się skoncentrować? „Jeżeli lekarz zna Twoje priorytety, pomoże mu to we współpracy z Tobą w znalezieniu najlepszego miejsca do rozpoczęcia” – powiedział Rau.

Ważne jest również, aby oprzeć się wszelkim wahaniom, jakie odczuwasz przed przyznaniem się do używania substancji, a la marihuany, ponieważ używanie marihuany lub nikotyny może wpływać na sposób działania leków, a tym samym wstrzymywać ten proces.

To samo dotyczy nie informowania lekarza o działaniu leku, gdy już go przyjmujesz. „Sposób dawkowania tych leków (zwiększenie lub zmniejszenie, rozpoczęcie lub zatrzymanie) w dużej mierze zależy od tego, co mówi pacjent – ​​jak na to reaguje” – powiedział Allen, więc upewnij się, że nie tylko trzymasz się protokołu, ale też śledząc, jak się czujesz.

Urządzenia do śledzenia leków, takie jak MojaTerapia, spraw, aby ten proces był super wygodny. Śledź swoje dawki, nastroje i objawy, a następnie wydrukuj dane na następną wizytę. Bądź prawdomówny i konkretny, abyś mógł wrócić do bycia sobą.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.