Hossa minęła, a rzeczywistość długiej zimy na kryptowalutach z pewnością przyprawia traderów o dreszcze. Bitcoina (BTC) cena spadła do minimów, których nie spodziewali się nawet niedźwiedzie, a niektórzy inwestorzy prawdopodobnie drapią się po głowach i zastanawiają, jak BTC powróci z tego epickiego spadku.

Ceny spadają z dnia na dzień, a aktualne pytanie, jakie zadaje sobie każdy, brzmi: “kiedy rynek osiągnie dno i jak długo potrwa bessa?”

Chociaż nie można przewidzieć, kiedy bessy się skończy, badanie poprzednich trendów spadkowych daje pewien wgląd w to, kiedy faza ta dobiega końca.

Oto spojrzenie na pięć wskaźników, których inwestorzy używają, aby dowiedzieć się, kiedy zbliża się koniec kryptowalutowej zimy.

Branża kryptowalut zaczyna się odradzać

Jednym z klasycznych znaków, że nadeszła kryptowalutowa zima, są powszechne zwolnienia w ekosystemie kryptowalut, ponieważ firmy starają się ograniczyć wydatki, aby przetrwać nadchodzące chude czasy.

Nagłówki wiadomości w 2018 i 2019 roku były pełne ogłoszeń o zwolnieniach od głównych graczy w branży, w tym technologii firmy takie jak ConsenSys i Bitmain, a także giełdy kryptograficzne, takie jak Huobi i Coinfloor.

Niedawna wysypka ogłoszeń o zwolnieniach, takich jak 18% redukcja personelu dla Coinbase i 10% cięcie w Gemini są niepokojące, a biorąc pod uwagę, że obecna bessa właśnie się rozpoczęła, zwolnienia prawdopodobnie nabiorą tempa. Oznacza to, że prawdopodobnie jest za wcześnie, aby odnosić się do tej metryki jako dowodu na to, że bessa spada.

Dobrym znakiem, że zbliża się kryptowalutowa wiosna, jest to, że firmy zaczynają ponownie zatrudniać i rozpoczynają nowe projekty z godnymi uwagi ogłoszeniami o finansowaniu. Są to oznaki, że fundusze zaczynają wracać do ekosystemu, a najgorsze okresy bessy minęły już w przeszłości.

Obserwuj, czy 200-tygodniowa SMA Bitcoina stanie się oporem lub wsparciem

Rozwój techniczny, który wielokrotnie sygnalizował koniec bessy w historii Bitcoina, ma miejsce, gdy cena spada poniżej 200 tygodni prosta średnia krocząca (SMA), a następnie wspina się z powrotem nad nią.

Wykres BTC / USD 1-tygodniowy. Źródło: Twitter

Jak pokazano w obszarach podświetlony fioletowymi strzałkami na powyższym wykresie, poprzednie przypadki, w których cena BTC spadła poniżej 200-tygodniowej SMA, jasnoniebieskiej linii, a następnie wspięła się z powrotem powyżej wskaźnika poprzedzającego trendy wzrostowe na rynku.

Solidne odbicie ceny BTC z powrotem powyżej zrealizowanej ceny, która jest łączną ceną zakupu wszystkich bitcoinów i jest reprezentowana przez zieloną linię na powyższym wykresie, może być również wykorzystane jako dodatkowe potwierdzenie, że trend rynkowy może również zmienić się na dodatni .

RSI jest królem w sprawdzaniu dna

Innym wskaźnikiem technicznym, który może dać wgląd w to, kiedy mogą pojawić się dołki bessy, jest wskaźnik względnej siły (RSI).

Dokładniej, poprzednie bessy widziały Bitcoin RSI spadł do wyprzedaży terytorium i spaść poniżej wyniku 16 mniej więcej w czasie, gdy BTC ustanowił dołek.

Wykres 1-dniowy BTC / USDT. Źródło: TradingView

Opierając się na dwóch przypadkach zaznaczonych powyżej pomarańczowymi kółkami, potwierdzenie, że dołek nie nadchodzi, dopóki RSI nie wzrośnie z powrotem powyżej 70 na terytorium wykupienia, sygnalizując, że wzrost popytu ponownie powrócił na rynek.

Wartość rynkowa do wartości zrealizowanej

The wartość rynkowa do wartości zrealizowanej (MVRV) Z-score jest miarą, która ma na celu „identyfikację okresów, w których Bitcoin jest skrajnie przeszacowany lub niedoszacowany w stosunku do jego„ wartości godziwej ”.”

Z-score MVRV. Źródło: LookIntoBitcoin

Niebieska linia na powyższym wykresie reprezentuje aktualną wartość rynkową Bitcoina, pomarańczowa linia reprezentuje zrealizowaną cenę, a czerwona linia reprezentuje Z-score, który jest „testem odchylenia standardowego, który wyciąga ekstrema w danych między wartością rynkową a realizowana wartość”.

Jak widać na wykresie, poprzednie rynki bessy zbiegły się z wynikiem Z poniżej 0,1, co jest podkreślone zielonym polem na dole. Początek nowego trendu wzrostowego nie został potwierdzony, dopóki wskaźnik nie powrócił powyżej wyniku 0,1.

Bazując na historycznych wynikach, ta metryka sugeruje, że w najbliższej przyszłości Bitcoin może być jeszcze bardziej zły, po czym nastąpi dłuższy okres bocznej akcji cenowej.

Związane z: Three Arrows Capital rozważa ratunek, gdy Kyle Davies przerywa milczenie: Raport

Mnożnik 2-letniej średniej ruchomej

Ostatnią miarą, która może zaoferować inwestorom Bitcoin w uproszczony sposób, aby wiedzieć, kiedy bessa się skończyła, jest mnożnik 2-letniej średniej ruchomej. Ta metryka utwory 2-letnia średnia ruchoma i 5-krotne pomnożenie 2-letniej średniej ruchomej (MA) z ceną Bitcoina.

Narzędzie inwestora Bitcoin: 2-letni mnożnik MA. Źródło: LookIntoBitcoin

Za każdym razem, gdy cena BTC spadła poniżej 2-letniego MA, rynek wchodził terytorium niedźwiedzia. Gdy cena wspięła się z powrotem powyżej 2-letniego MA, nastąpiłby trend wzrostowy.

Z drugiej strony, wzrost ceny powyżej 2-letniej linii MA x5 sygnalizował pełną hossę i stanowił dogodny moment do realizacji zysków.

Traderzy mogą wykorzystać tę metrykę jako sygnał, kiedy może to być dobry czas na akumulację, jak zaznaczono zacienionymi na zielono obszary, lub mogą poczekać, aż cena BTC wybije 2 lata jako sygnał, że bessy się skończyły .

Niezależnie od tego, w jaki sposób inwestor zdecyduje się zastosować wskaźniki opisane powyżej, ważne jest, aby pamiętać, że żaden wskaźnik nie jest doskonały i zawsze istnieje ryzyko większego spadku.

Chcesz uzyskać więcej informacji na temat handlu i inwestowania na rynkach kryptograficznych?

Poglądy i opinie wyrażone tutaj są wyłącznie poglądami autora i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Cointelegraph.com. Każda inwestycja i ruch handlowy wiąże się z ryzykiem, przy podejmowaniu decyzji powinieneś przeprowadzić własne badania.