Trudno byłoby znaleźć kogoś na padoku Formuły 1, który nie byłby podekscytowany powrotem do Kanady i na epickim Circuit Gilles Villeneuve w Montrealu po dwóch latach bez wyścigu w kalendarzu. Jak więc wypadli kierowcy podczas dwóch otwierających weekend sesji treningowych? Oto pięć rzeczy, których nauczyliśmy się z piątkowego biegu…

1. Red Bull trzymaj przewagę w napiętych starciach

Max Verstappen nie miał najszybszego czasu w piątki w tym roku, ale poza pewnymi problemami z przycinaniem – kiedy bateria wyczerpuje się na końcu prostych – był to bardzo imponujący dzień dla panującego mistrza świata.

Był najszybszy ze wszystkich w FP2 i wyglądał, jakby miał o wiele więcej w zbiorniku. Kiedy podaliśmy liczby, nie było nic do wyboru między Red Bullem a Ferrari w trymie kwalifikacyjnym, co samo w sobie jest poprawą.

FP2: Verstappen wybija Leclerca o 0,081 s, aby zamiatać piątkowe sesje treningowe w Montrealu

Okrążenie tempa wyścigowego KANADA.jpg

W tempie wyścigowym mieli przewagę 0,12 s nad czerwonymi samochodami, a ich przewaga – tak jak w ostatnich wyścigach – na prostych dzięki przewadze prędkości na prostej.

Nie było to takie proste dla Sergio Pereza, Meksykanina z tyłu, po tym, jak mieli problem z ustawieniami na jego niskim zużyciu paliwa, a to oznacza, że ​​będzie gonił za występem przez cały weekend. Ale w oparciu o to, co zademonstrował Verstappen, Red Bull są zdecydowanie tymi, których należy pokonać w ten weekend.

CZYTAJ WIĘCEJ: Perez przyznaje, że jest „na tylnej stopie” w Montrealu po ukończeniu FP2 w 11th, ponieważ Verstappen jest na szczycie obu piątkowych sesji

2. Ferrari walczy, ale Leclerc mierzy się z podjazdem

Carlos Sainz uważa, że ​​Ferrari gra nadrabia zaległości z Maxem Verstappenem po piątkowych treningach – i chociaż czuje, że brakuje im zarówno tempa na jednym okrążeniu, jak i wyścigu, wierzy, że postęp, jaki zespół robi od piątku do soboty, powinien wciągnąć ich do bitwy na najwyższe stanowiska.

Mają przewagę w wolnych i średnich zakrętach (tu nie ma szybkich), ale na prostych tracą około kilku dziesiątych sekundy ze swoimi mistrzowymi rywalami.

Osiągi samochodu FP2 JPG KANADA.jpg

Ale bez względu na to, co zdołają osiągnąć w nocy, Leclerc ma przed sobą długie popołudnie w niedzielę po tym, jak jego zespół zmienił elektronikę sterowania, powodując karę na 10 miejsc. Wszelkie dalsze zmiany podzespołów silnika w ten weekend będą oznaczać, że ruszy jeszcze dalej.

Jest to tor, na którym wyprzedzanie było możliwe w przeszłości – i chociaż przyznał, że wyprzedzanie było „trochę trudniejsze, niż się dzisiaj spodziewałem”, uważa, że ​​tempo jest na tyle, aby walczyć o to, gdzie powinni być w kolejności dziobania.

CZYTAJ WIĘCEJ: „To była najlepsza decyzja do podjęcia”, mówi Leclerc, gdy Ferrari potwierdza karę w Montrealu dla Monegasque

3. Mercedes w świecie bólu

Mercedes wypróbował kilka modyfikacji podczas piątkowych treningów, aby wprowadzić W13 w lepsze miejsce, ale podobnie jak w Monako i Baku, jazda nadal niepokoi samochód zarówno na wolnych, jak i szybkich zakrętach.

Lewis Hamilton powiedział, że dzień był „katastrofą” i wydaje się, że samochód „pogarsza się”. Jego kolega z zespołu, George Russell, bawił się lepiej i uważa, że ​​on i Hamilton będą w stanie znaleźć „wesołe medium” w ciągu jednej nocy, po tym, jak pójdą w zupełnie innych kierunkach z konfiguracją.

Kwalifikacyjne okrążenie tempa KANADA.jpg

Ich tempo w kwalifikacjach wygląda lepiej niż Baku, ale nadal są o trzy czwarte sekundy niższe od tempa – i wolniejsze niż takie firmy jak Alpine i McLaren. Tempo wyścigu jest lepsze, ponieważ zajmują czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej, ale wciąż brakuje pół sekundy na okrążenie do lidera mistrzostw, Red Bulla.

To może być kolejny trudny weekend dla Mercedesa, ale w ostatnich wyścigach pokazali, że chociaż brakuje im tempa, aby walczyć o ostateczną nagrodę, mogą uratować mocne punkty.

CZYTAJ WIĘCEJ: „To była katastrofa” – Hamilton mówi, że Mercedes W13 „pogarsza się” po eksperymentalnym piątku w Montrealu

4. Alpine kontynuuje ekscytującą piątkową formę

Alpine wyrobiło sobie zwyczaj zapewniania dobrych występów w piątek, ale mają problemy z przeniesieniem tego na weekend. Nie wiadomo, czy to się zmieni w ten weekend, ale dane dotyczące zarówno niskiego zużycia paliwa, jak i wyścigów są bardziej obiecujące niż zwykle.

Fernando Alonso był trzecim najszybszym w FP1 i piątym najszybszym w FP2. samochód na wysokim paliwie.

Idealne okrążenie FP2 CANADA.jpg

Zajmują trzecie miejsce w symulacjach kwalifikacyjnych, 0,66 s spóźniają się z tempem i są bliżej, jeśli chodzi o trym wyścigowy – odwracając trend późny – o 0,42 s wolniej, o dziesiątą szybciej niż Mercedes. Najlepsi z pozostałych muszą być minimalnym celem, jeśli opierają się na bardzo dobrej pracy w Montrealu.

NAJWAŻNIEJSZE: Obejrzyj akcję z drugiej sesji treningowej w Montrealu, gdy Verstappen prowadzi Ferraris

5. McLaren w miksie, aby uzyskać więcej punktów

Daniel Ricciardo był szczęśliwszy z dwóch kierowców McLarena w piątek – i nieczęsto możemy to powiedzieć w tym roku. Australijczyk przeniósł impet z Baku do Kanady, był w stanie z łatwością dorównać koledze z zespołu Lando Norrisowi, który przegapił sporo czasu na torze w FP1.

Był w stanie szybko wejść w rytm i zbudować rytm przez cały dzień. Norris wyzdrowiał po południu – i obaj wyglądali rozsądnie w tempie jednego okrążenia, pomarańczowe samochody były czwarte w kolejności.

„W worku jest więcej” – Ricciardo pozytywnie nastawiony po „solidnym” piątku w Kanadzie

Jest trochę więcej pracy na długich biegach, Norris mówi, że czuje się na plecach w tym obszarze, ponieważ nie biegał tak dużo, jak chciał na wysokim paliwie. Ale McLaren wciąż zajmuje piąte miejsce w długiej perspektywie, dziesiąte mniej niż Alpine na trzecim, na torze, na którym możliwe jest wyprzedzanie.

Podczas jutrzejszych kwalifikacji spadnie deszcz i spodziewane jest, że w niedzielę powrócą cieplejsze warunki, więc z pewnością jest jeszcze o co grać.

OBEJRZYJ: Jedź na pokładzie z Maxem Verstappenem, który wyznacza najszybsze okrążenie piątku w Montrealu

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.