Nowe BMW M2 stawia silnik, podwozie i osprzęt hamulcowy od doskonałych M4 w mniejszym, lżejszym i bardziej zabawnym opakowaniu. Brzmi dobrze? Pewnie. Ale gdzie to pozostawi M4?

Ta wspólność samochodów M nie jest tak naprawdę niespodzianką, biorąc pod uwagę obecną generację G42 2 serie jeździ na tej samej modułowej platformie CLAR, która stanowi podstawę 3 serie oraz Seria 4. W porównaniu do M4, nowy M2 ma 4,3-calowy krótszy rozstaw osi, ale główne elementy konstrukcyjne podwozia są takie same. Zachowały się nawet przesunięte 19-calowe przednie i 20-calowe koła, podobnie jak opony letnie Michelin Pilot Sport 4S.

M2 ma 4,3-calowy krótszy rozstaw osi niż M4.

BMW

Różnice w dużej mierze sprowadzają się do indywidualnego strojenia. Przednie sprężyny M2 są sztywniejsze, podczas gdy tylne są bardziej miękkie, co zapewnia coupe szybsze skręcanie i żywszy tył. W rzeczywistości M2 pożycza swoje tylne amortyzatory od nadchodzącego M3 Touringponieważ wymagane są większe siły tłumiące ze względu na bardziej miękkie sprężyny.

BMW poprawiliśmy kontrolę trakcji M4, elektroniczny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu i adaptacyjne zawieszenie, aby lepiej pasowały do ​​zwiększonej zwinności M2, a mniejsze coupe otrzymało również unikalną regulację układu kierowniczego. W międzyczasie system brake-by-wire M4 pozostaje niezmieniony, a M2 będzie miał dwa ustawienia wyczucia hamulca, chociaż różnice między nimi nie są bardzo zauważalne w praktyce.

Ale jadąc po austriackim Salzburgringu, szybko zauważysz zwinność M2. Dużo ciekawsze jest rzucanie się w zakręt, ponieważ kontrola trakcji pozwala tylnej osi ślizgać się na tyle, aby zapewnić kontrolowane momenty nadsterowności podczas ciasnych zakrętów. Jednocześnie M2 nigdy nie sprawia wrażenia garści ani zbyt trudnego do opanowania, i jest to tak samo prawdziwe na suchej nawierzchni, jak po krótkim wiosennym prysznicu, który nasiąka nawierzchnią Salzburgring.

Będziesz mógł dopasować M2 do karbonowych foteli kubełkowych M4, a zakrzywiony wyświetlacz informacyjno-rozrywkowy BMW będzie standardem.

BMW

Moc jest więcej niż wystarczająca, aby utrzymać M2 mocne ciągnięcie, ponieważ wykorzystuje fantastyczny 3,0-litrowy silnik I6 z podwójnym turbodoładowaniem z M3 i M4. BMW nie potwierdziło jeszcze oficjalnych specyfikacji mocy M2, ale w M4 silnik ten generuje 473 KM i 406 funtów momentu obrotowego. To 68-konny skok nad prądem Konkurs M2 ale równy moment obrotowy. To także skromny wzrost w stosunku do 444 KM M2 CS.

Podobnie jak obecny M2, nowe coupe będzie oferowane z sześciobiegową manualną skrzynią biegów, choć można ją również uzyskać z ośmiobiegową automatyczną skrzynią biegów, którą można znaleźć w konkursie M4. Obie konfiguracje mają swoje zalety: instrukcja jest super zabawna z wycięciem manetki i idealnie wyważonym sprzęgłem, podczas gdy automatyczna uruchamia natychmiastową, dobrze zaplanowaną zmianę biegów i daje możliwość wyboru własnej przygody z manetkami zamontowanymi na kierownicy.

O ile wiem, M4 ma tylko dwie główne zalety. Po pierwsze, możesz go kupić w specyfikacji Competition, gdzie I6 ma mocniejsze strojenie (503 KM, 479 lb-ft). Możesz także dostać M4 Competition z systemem BMW xDrive AWD, który zwiększa właściwości jezdne coupe i sprawia, że ​​jest on przyjazny w niepogodę – z odpowiednimi oponami, natch.

Oczekuje się, że nowy M2 trafi do sprzedaży w kwietniu 2023 roku.

BMW

Z punktu widzenia codziennego życia, M2 nie będzie się tak bardzo różnił od M4. Jego tylne siedzenie jest mniejsze, ale kto właściwie go używa? Będziesz mógł wybrać opcję M2 z przednimi fotelami kubełkowymi z włókna węglowego M4, a nowy zakrzywiony wyświetlacz deski rozdzielczej BMW i technologia informacyjno-rozrywkowa iDrive 8 będą standardem.

Moja teoria jest taka, że ​​pojawienie się 2023 M2 w kwietniu przyszłego roku pozwoli M4 poruszać się nieco bardziej na rynku, opierając się bardziej na stronie Grand Tourer równania. A może BMW zabije bazę, tylny napęd, ręczny M4, ponieważ będzie miał największe pokrywanie się z M2. Ale to tylko moje szalone spekulacje. Nie cytuj mnie, chyba że mam rację.

Jeśli cokolwiek z tego dojdzie do skutku, da to M2 trochę więcej miejsca na bycie najczystszym samochodem kierowcy w kompaktowej przestrzeni BMW M. Wszystko w nowym M2 wydaje się na pierwszy rzut oka całkiem fajne. Ale biorąc pod uwagę łącznik M4, nie jestem specjalnie zaskoczony.

Od redakcji: Koszty podróży związane z tą historią pokrył producent, co jest powszechne w branży motoryzacyjnej. Osądy i opinie pracowników CNET są nasze własne i nie przyjmujemy płatnych treści redakcyjnych.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.